Japonya'da Şinzo Abe için 11 milyon dolarlık devlet töreni

Japonya'da eski Başbakan Şinzo Abe için düzenlenen devlet töreninin maliyeti 11 milyon doları aştı. Tören, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in cenazesinden bile pahalıya mal oldu.

GİRİŞ 27.09.2022 09:43 GÜNCELLEME 27.09.2022 10:43
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Japonya’da, temmuz ayında suikast sonucu hayatını kaybeden eski Başbakan Şinzo Abe'nin yüksek maliyeti nedeniyle ülkede büyük tartışma yaratan resmi cenaze töreni, protestolar eşliğinde düzenlendi.

2012-2020 döneminde görev yapan “Japonya'nın en uzun süre koltukta kalan başbakanı” unvanlı Abe'nin 8 Temmuz’da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmesi, ülkede şok etkisi yaratmıştı. Tokyo’da aile mensupları ve yakın dostlarının katıldığı 12 Temmuz’daki özel merasim sonrası Başbakan Kişida Fumio hükümetinin Şinzo Abe için devlet töreni düzenlenmesi kararı almasıysa büyük tepkiye yol açtı.

Protestocular, ‘Devlet törenine hayır’ sloganları attı.

KRALİÇE’NİN GÜNLER SÜREN CENAZESİNE 8 MİLYON DOLAR HARCANMIŞTI

Masrafları 11 milyon doları aşan devlet töreninin, 8 Eylül'de hayata veda eden İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in dünya liderlerinin akın ettiği cenaze töreninden bile pahalıya mal olması Japonya'da kriz çıkardı. Kraliçe'nin 10 gün süren ve İngiltere'de eleştirilere yol açan cenaze töreninin masrafları resmi makamlarca açıklanmadı ama 8 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Abe için bugün Tokyo'da düzenlenen merasiminse Japon hükümetine 11,16 milyon dolara mal oldu. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil ettiği törene, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi dahil 217 ülkeden 700 üst düzey konuk katılıyor.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen tören, İkinci Dünya Savaşı sonrası Japonya'nın yeniden egemenliğini kazandığı 1951 San Francisco Barış Anlaşması'na imza atan başbakan olarak tanınan Yoşida Şigeru için 1967'de yapılan törenden bu yana ülkede bir başbakan için düzenlenen ikinci devlet töreni. Yurt dışından gelen konukların ağırlanması, törenin güvenliği, ekipman ve lojistik masraflarının yüksekliği dikkat çekiyor.

Tokyo'da düzenlenen resmi törende Abe'nin külleri, askeri bando ve top atışları eşliğinde eşi Akie Abe tarafından taşındı.

Cenazenin Meclis müzakeresi olmadan ve Japonya'da enflasyonun yükseldiği bir dönemde halkın vergileriyle gerçekleşmesi büyük tepkiye yol açtı. Tören sırasında Tokyo'da yüzlerce kişi “Devlet törenine hayır” pankartlarıyla protesto gösterisi düzenledi. Merasimin düzenleneceği Nippon Budokan Salonu yakınlarında düzenlenen yürüyüş nedeniyle polis bölgede geniş güvenlik önlemleri aldı.

Tartışmalı cenaze ve iktidar partisi ile tartışmalı “Moon Tarikatı” arasındaki ilişkiler, Kişida hükümetini de sarstı. Son dönemde Kişida'nın partisine kamuoyu desteği düşmeye başlarken Japon Başbakan, geçen ay başında kabine değişikliğine gitmiş, kiliseyle bağlarını itiraf eden bakanlar görevden alınmıştı.

Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 19
 • Karaoğlan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu hesap gerçeğe uymamış. Asla ve asla bu törene yapılan masraf İngiltere’ninkinden Çok Olamaz. Buna delil sunamam, objektif düşünce , gözlem ve basını izleme yeterli diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • hemmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Abe'nin milletinin ellerinde mazlum Afrika'nın, Asya'nın insanlarının kanı yok. Bırakın bu kadar da şeref farkı olsun.
  Cevapla
 • Japonya'da selam 1 yıl önce Şikayet Et
  Japonlar asla devlet malına dokunmaz aslaaa
  Cevapla
 • Türkiye 81 1 yıl önce Şikayet Et
  Japon'a tapan adam!!! Japon, Devlet malını eline bir geçirsin ebesini bile beller...
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  11 varsa küreselçi şeytanlar vardoır
  Cevapla
 • Turkıye 1 yıl önce Şikayet Et
  Garibana gelince berden bulup dağıtacaz derler hiç ülkede para olmaz. Demekki bütün ülkeler aynı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Netanyahu'ya 'savaş durursa hükümeti dağıtırız' tehdidi! Al birini vur ötekine...
5. rehine takası başladı! Rehineler karşılıklı serbest bırakıldı