Ukrayna: Rusya'nın dünyanın en güçlü ikinci ordusu efsanesini yerle bir ettik

Ukrayna Savunma Bakanı, ülkesinin "Rusya'nın dünyanın en güçlü ikinci ordusu olduğu efsanesini yerle bir ettiğini" söyledi.

Ukrayna: Rusya'nın dünyanın en güçlü ikinci ordusu efsanesini yerle bir ettik
Ukrayna: Rusya'nın dünyanın en güçlü ikinci ordusu efsanesini yerle bir ettik
GİRİŞ 28.09.2022 21:07 GÜNCELLEME 28.09.2022 21:07
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, ülkesinin "Rus ordusunun dünyanın en güçlü ikinci ordusu olduğu efsanesini" yıktığını ve bu savaşı sadece Ukrayna için değil özgür dünyanın temel değerleri için verdiklerini belirterek Batı ülkelerinin daha çok silah yardımı yapmasını istedi. 

Avrupa Politika Analiz Merkezinin (CEPA) düzenlediği “İttifak Yol Ayrımında” başlıklı konferansında, Reznikov’a Ukrayna ordusu adına "Özgürlük Savaşçısı Ödülü" verildi. 

Video konferans yöntemiyle konferansa bağlanan Reznikov, "Bu geçtiğimiz kış saygın birçok isim, Kiev’in üç günde ele geçeceğine ve Ukrayna’nın tamamının 2 hafta içinde düşeceğine inanıyordu. Şu anda 200 günden fazla bir süredir güçlü şekilde dayanıyoruz. Batı'nın yardımıyla ordumuz Rus ordusunun dünyanın en güçlü ikinci ordusu olduğu efsanesini yerle bir etti." ifadesini kullandı.

Rezenkiv, Rus ordusunun şu anda kaçtığını, Rusya’nın yenilgiye uğratılıyor olduğunu ileri sürdü.

Ukrayna’nın asla teslim olmayacağını vurgulayan Ukraynalı Bakan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ulusumuza karşı yeni bir baskıya asla izin vermeyeceğiz. Ukrayna halkı, şu anda elindeki silahlarla gerçek bir bağımsızlık için savaşıyor. Ama bu savaş, sadece bizim değil bu savaş, özgür dünyanın temel değerleri için verilen bir savaştır. Bu savaş, yeni dünya düzenini korsanlar mı yoksa demokrasiler mi dikte edeceğinin savaşıdır.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yeni bir savaşı engellemek için kurulmuş Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gibi tüm kurumlar başarısız oldu. Dünya için yeni kuralları kimin yazacağına bu savaş karar verecek Avrupa, Amerika ve kurallara dayalı, insan hakları ve özgürlüklerin korunduğu, teröre, soykırıma, baskıya yer olmayan bir dünya isteyen herkes Ukrayna’ya yardım etmek zorunda."

Saldırganlıkla emellerine ulaşmak isteyen güçlerin Rusya’nın zaferini kutlayacağını hissedebildiklerini belirten Reznikov, Ukrayna’nın savaşabildiğini kanıtladığını ve savaşı kazanmaya hazır olduğunu ifade ederek "Ancak silaha ihtiyacımız var. Bu silahlar, Avrupa’nın ve NATO’nın doğu sınırlarını tahkim etmeye de yardımcı olacak." dedi.

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 3
 • Ordan burdan 2 ay önce Şikayet Et
  Asıl bombardıman Rusya ya bağlanınca olacak o zaman ateşe karşilik misli ile olacak topyekûn savaş dedikleri
  Cevapla
 • İklimdeğişikliği 2 ay önce Şikayet Et
  Başarı var lakin bitkin olan ukranya rusların topyekûn saldırısına daha fazla dayanamaz bu hakikati unutmuş.şuan için barış müzakeresi adımı her iki taraf için en olumlu tercih olacaktır.
  Cevapla
 • Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  Kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyorlar buda kalkmış yerle bir etmekten bahsediyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Halk TV'de 'AK Parti'nin oyları artıyor' dendi: Yüzler düştü
Emekli Amiral Türker Ertürk şimdi de Selçuk Bayraktar'ı hedef aldı!