Benzin fiyatları bir gecede fırladı! California'da şaşırtan artış

ABD'de halihazırda en pahalı benzin fiyatlarına sahip California eyaletinde pompalara bir gecede son 7 yılda görülen en büyük zam oranı yansıdı.

Benzin fiyatları bir gecede fırladı! California'da şaşırtan artış
Benzin fiyatları bir gecede fırladı! California'da şaşırtan artış
GİRİŞ 30.09.2022 22:31 GÜNCELLEME 30.09.2022 22:31
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Kendi topraklarında petrol çıkmasına rağmen ABD'deki ortalama benzin fiyatının yaklaşık iki katını ödemek zorunda kalan Californialılar, Temmuz 2015'ten sonra bir gecede yapılan en büyük fiyat artışı karşısında şaşkınlığını koruyamadı.

Amerikan Otomobil Birliğine (AAA) göre, son artışlarla California'da bir galon (3,78 litre) benzinin ortalaması 6,18 dolara yükselirken eyaletin bazı bölgelerinde normal benzinin 6,99 süper benzinin ise 7,49 dolardan satıldığı görüldü.

Birlik, özellikle Los Angeles bölgesinde benzin fiyatlarının 27 gündür peş peşe arttığını, mevcut fiyatın bir hafta öncesine göre galon başına 67 sent daha yüksek olduğunu açıkladı.FİYATLAR TEPKİ ÇEKTİ

AA muhabirine konuşan San Francisco sakinleri, fiyatların bütçelerini çok zorladığına, ev ve işleri arasındaki uzun mesafeler ve trafik yoğunluğu nedeniyle akaryakıta harcadıkları paranın zaten fazla olduğuna vurgu yaptı.

Fiyatların aşırı pahalı oluşundan şikayet eden bir sürücünün deposunu doldurduktan sonra ödemesi gereken tutar pompa ekranına 170 dolar olarak yansıdı.

ABD'DEKİ ORTALAMA FİYATIN İKİ KATI

Birlik, California'daki benzin fiyatlarının, 3,78 dolar olan ABD ortalamasının iki katına yaklaştığını, en ucuz benzinin satıldığı Mississippi eyaletindeki 3,06 dolarlık ortalamanın iki katından fazla olduğu tespitini paylaştı.

Yetkililer California'daki yüksek fiyatları, eyaletteki bazı petrol rafinelerinin uzun süredir bakım nedeniyle kapalı olması ve ihtiyacı karşılamak için yurt dışından petrol ithal edilmesine bağlıyor.

Ülkenin güneydoğusundaki Florida eyaletini tahrip eden Ian Kasırgası'nın körfez bölgesindeki petrol rafinelerinin üretimini kötü etkileyerek benzin fiyatlarının daha da yükseltebileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

ABD Başkanı Joe Biden, petrol şirketlerini, daha pahalı benzin satmak için kasırgayı bir bahane olarak kullanmamaları konusunda uyarmıştı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 77
 • Ziyaretçi 1 ay önce Şikayet Et
  Hemen burada da zam yapın fırsat bu fırsat
  Cevapla
 • dedem 1 ay önce Şikayet Et
  daha ıyı gunlerınız
  Cevapla
 • antiabd 1 ay önce Şikayet Et
  kan emici katil sömürgeci kancik abd
  Cevapla
 • Bir adem 1 ay önce Şikayet Et
  Beterin beteri olsunlar inşallah.
  Cevapla
 • Devlet adamı 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyadan çalıp bedavaya yakın ürün kullanma döneminiz bitti.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ukrayna askerlerinden PKK/YPG'ye destek: Büyük tepki çekti!
Olası kara harekatı HDP'yi panikletti! Mithat Sancar'dan Türkiye'ye suçlama