Rusya'yı kınayan taslak, Rusya'nın oyuyla veto edildi

Birleşmiş Miletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgesinin Rusya tarafından ilhak edilmesinin kınanmasını içeren karar taslağı, Rusya'nın vetosuyla reddedildi.

Rusya'yı kınayan taslak, Rusya'nın oyuyla veto edildi
Rusya'yı kınayan taslak, Rusya'nın oyuyla veto edildi
GİRİŞ 01.10.2022 13:16 GÜNCELLEME 01.10.2022 13:16
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, BM Güvenlik Konseyi toplantısında üye devletlere Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya tarafından ilhakının kınanması ve Rusya'nın askerlerini geri çekmesi çağrısının yer aldığı karar taslağını sundu.

10 ülke kararı desteklerken, Çin, Brezilya, Hindistan ve Gabon çekimser kaldı. Veto yetkisine sahip olan Rusya ise, Ukrayna topraklarının ilhakının kınanmasını içeren tasarıyı veto etti.

Rusya BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, karar taslağına dair yaptığı konuşmada, "Böylece ABD'nin sunduğu karar reddedildi. Rusya'nın böyle bir taslağı dikkate almasını ve desteklemesini ciddi olarak bekliyor musunuz? Eğer değilseniz o zaman Rusya'nın bu hakkı kötüye kullandığını dile getirmek için kasten veto hakkını kullanmaya zorladığınız ortaya çıkıyor" ifadelerini kullandı.

BMGK'nın 5 daimi üyesi olan ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya, kararları tek taraflı olarak veto etme gücüne sahip. Rusya bu durumu Şubat ayından bu yana Ukrayna'ya gerçekleştirdiği saldırıların kınanmasını engellemek için kullanırken, ABD ise çoğu zaman İsrail'in eleştirildiği kararları engelledi.

KAYNAK: İHA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 13
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Körler sağırlar birbirini ağırlar içler acısı bir durum
  Cevapla
 • Sa26 1 ay önce Şikayet Et
  Çok komik. ABD, RUSYAYI KINAYACAK AMA RUSYA VETO EDİYOR VE ABD SUSUYOR, böyle bir BM olmaz olsun. İşte reisin dediği bu!
  Cevapla
 • Gercek 1 ay önce Şikayet Et
  Komedi. En buyuk tehdit rusya cin diyorlar. Karar veren de onlar
  Cevapla
 • Adasa 1 ay önce Şikayet Et
  Tam komedi
  Cevapla
 • bilall 1 ay önce Şikayet Et
  buda sizlere kapak olsun ey avrupalılar ve abd ,dünya 5 ten büyükmüymüş yoksa küçükmüymüş ne oldu şimdi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Artan fiyatlardan bıkınca kendi kar lastiğini kendi yaptı!
Akaryakıta peş peşe indirim! Bu gece yeni indirim geliyor