Havaya sıktı, uçağın içindeki yolcuyu vurdu

Myanmar'da inişe geçen bir yolcu uçağının vurulması ülkeyi ayağa kaldırdı. Uçağın inişe geçmesiyle merminin isabet ettiği yolcu apar topar hastaneye kaldırılırken, ülkedeki askeri hükümet ve isyancılar birbirlerini suçladı.

Havaya sıktı, uçağın içindeki yolcuyu vurdu
Havaya sıktı, uçağın içindeki yolcuyu vurdu
GİRİŞ 01.10.2022 15:28 GÜNCELLEME 01.10.2022 15:28
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Myanmar Ulusal Havayolları'na ait bir yolcu uçağı, 63 yolcusuyla ülkenin doğusundaki Loikaw kentine inişe geçtiği sırada yerden ateşlenen bir silahın hedefi oldu.

Uçak inişe geçtiği sırada ateşlenen mermi, uçaktaki bir yolcunun kulağını deldi ve uçakta delik açtı.

İsmi açıklanmayan yolcunun uçak iner inmez hastaneye kaldırıldığı belirtilirken, kanlar içerisinde uçaktaki hali de görenleri şoke etti.

UÇAĞIN ALT GÖVDESİ DE DELİNDİ

Merminin, havaalanının yaklaşık dört mil kuzeyinde 3 bin 500 fit yükseklikte uçarken uçağın alt gövdesini de deldiği bildirildi.

Loikaw'daki Myanmar Ulusal Havayolları ofisi, şehre yapılan tüm uçuşların süresiz olarak iptal edildiğini söyledi.

Myanmar'da askeri hükümet, isyancı güçleri uçağa ateş etmekle suçlarken, isyancı gruplar bu iddiaları reddetti.

Myanmar'ın iktidardaki askeri konseyinin sözcüsü Tümgeneral Zaw Min Tun, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "Yolcu uçağına yapılan bu tür saldırıların bir savaş suçu olduğunu söylemek istiyorum. Barış isteyen kişi ve kuruluşların bu konuyu her yönden kınaması gerekiyor" dedi.

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Uçağın vurulduğu Kayah eyaleti, ordunun geçen yıl demokratik olarak seçilmiş bir hükümeti devirip iktidarı ele geçirmesinin ardından askeri ve isyancı gruplar arasında yoğun çatışmalara sahne olmuştu.

Askeri hükümet, Karenni Ulusal İlerleme Partisi ve Halk Savunma Gücü'nde yer alanları suçladı. Ancak Karenni Ulusal İlerleme Partisi lideri Khu Daniel suçlamayı reddetti ve partisinin savaşçılarına sivillere veya yolcu uçaklarına ateş etme emri vermediğini söyledi.

Başka bir isyancı grup olan Karenni Milliyetler Savunma Gücü'nün bir sözcüsü, iddialarla ilgili, "Askeri Konsey tarafından devrimci güçlere karşı karalayıcı propagandadan” başka bir şey değil" dedi.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 4
 • Gasap haydo 1 ay önce Şikayet Et
  One laa
  Cevapla
 • seelaamii 1 ay önce Şikayet Et
  Rabbim Arakan'lı kardeşlerimize yaşattıklarınızı bu dünyada size de yaşatsın !
  Cevapla
 • Misak-ı Milli 1 ay önce Şikayet Et
  Zamanında ABD, Türkiye'ye vermediği LAV(Gelişmiş Tank Savar) silahını terörist PKK'ya veriyor, buradan bile Türkiye'ye karşı neler planladıklarını kurmak istedikleri teröristan devleti projesini anlamak gayet kolay. Bu teröristan resmi devlet yapılmadan önce Türkiye, Kuzey Suriye ve Kuzey Irak'a yıldırım operasyonları yapıp oraları ilhak etmeli, zaten Misak-ı Milli sınırları içinde, 40 yıldır bize verilen terör ve savaş tazminatı olarak bile oraları ilhak etmeliyiz böylece Türkiye'nin enerji sorunu çözülür. Bizim hakkımızı terörist eşkıyalar yiyor ve yine bize saldırıyor.
  Cevapla
 • Yavuz Özmen Almanya 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlara rağmen ayaktayız çok şükür. İsyan etmeyin, şükretmesini bilin ve dik durun kardeşlerim. Cesaretli olun, birbirinize destek çıkın.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Haliliye'ye Başkan Canpolat'tan köklü yatırım: 200 Milyon TL değerinde!
Musk, Twitter'ın 'ifade özgürlüğünü kısıtlaması' ile ilgili dosyaları yayımlayacak