Dünyaca ünlü Politico'dan Başkan Erdoğan'a övgü! Sadece Türkiye...

Ukrayna savaşında gelinen nokta ile ilgili bir Politico makalesinde, birçok ülkenin tutumunu savaşın gidişatına göre değiştirdiği belirtilirken, arabulucu konumunda sadece Türkiye gösterildi.

Dünyaca ünlü Politico'dan Başkan Erdoğan'a övgü! Sadece Türkiye...
Dünyaca ünlü Politico'dan Başkan Erdoğan'a övgü! Sadece Türkiye...
GİRİŞ 01.10.2022 19:46 GÜNCELLEME 01.10.2022 19:47
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Politik konularda dünyanın en saygın yayınlarından biri olan ABD merkezli Politico, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 24 Şubat emriyle başlayan ve devam eden Ukrayna savaşı sürecini masaya yatırdı.

Siyaset bilimci Nathalie Tocci tarafından kaleme alınan makalede, 'gelinen noktada ülkelerin kaybeden tarafta olmak istemediği' belirtildi.

Ukrayna'nın karşı taarruza geçerek, ülkenin kuzey doğusundaki topraklarını özgürleştirmeye başlamasıyla Rusya'nın yenilgiye uğrama ihtimalinin 'akla yatkın' hale geldiğini belirten Tocci, "Moskova'nın yanında yer alan ülkeler huzursuz. Hiç kimse tüm yumurtalarını bir kaybedenin sepetine koymak istemez." dedi.

DEV ZİRVELERDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER

Tocci makalesinde, hem Semerkant'taki Şangay zirvesi, hem de New York'taki Birleşmiş Milletler zirvesinde, önemli değişikler gözlemlediğini belirtti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Putin'le görüşmesinde, savaşla ilgili endişelerini dile getirerek, ateşkes çağrısında bulunduğunu hatırlatan Tocci makalesinde, "Hindistan da Rus petrol ve silahlarını almaya memnuniyetle devam etse de, Başbakan Narendra Modi, sert bir tonda 'savaş zamanı olmadığını' söyledi. Arap Birliği de New York'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a derhal ateşkesin gerekliliği konusunda net bir mesaj verdi." ifadelerini kullandı.

ARABULUCU TÜRKİYE'NİN DİPLOMATİK BAŞARILARINA ÖVGÜ

Tocci, ülkelerin değişen tavırlarının yanı sıra, Türkiye'nin hala bir arabulucu konumunda olduğunu belirtti.

İtalyan siyaset bilimci, savaş süresinde hayata geçen iki önemli anlaşmanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde yapıldığını ifade etti.

Küresel ölçekte öneme sahip tahıl koridoru anlaşmasının yanı sıra, esir takası anlaşmasının da Türkiye sayesinde yapıldığını belirten Tocci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomatik başarısına, makalesinde övgüyle yer verdi.

Tocci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve Kırım da dahil olmak üzere tüm topraklarının kurtarılmasını desteklediğini, Kremlin ile de 'açık hatları' koruduğunu belirtti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 36
 • Sezgin 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamin dibi, dost, dusman saygi duydugu tek lider.
  Cevapla
 • Yorumcu 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünya bizi bir mülteci konusunda bir de tarım koridoru konusunda övüyor çünkü kendi ülkelerinin çıkarları mevcut, onların çekeceği sıkıntıyı Türk halkına yıktıkları için tabiki de överler..
  Cevapla
 • ÖMER POLAT 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ım sen bu kardeşimize akıl ver amin
  Cevapla
 • o da ne ki 1 yıl önce Şikayet Et
  chp ve zilleti de amerika ve avrupa terör konusunda terör örgütleriyle hatta yunan ve ermenilere destek olan açıklamalarıyla fazlaca övgü alıyorlar
  Cevapla
 • Reis 1 yıl önce Şikayet Et
  Chp dünya çöp koku sever :))
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne oldu dış güçlerden övgü alınca hoşunuzamı gidiyor.
  Cevapla
 • Çiçek 1 yıl önce Şikayet Et
  BARIŞÇI ADALETLİ DÜRÜST SAYGILI GÜVENİLİR VE MERHAMETLİ TEK SİYASETÇİ LİDER ER DOGAN BENCE ADAM Sadece kendi ülkesiyle deyil tüm ülkelerle barış yolu için huzur için. Çalışan tek siyasi dürüst adam ve sözünün sahibi boş atmıyor sözünün arkasında DURUYOR ÇOK ŞÜKÜR iyi bir liderimiz var tüm insancıl donanıma sahip
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yaptığı hata canından etti! Kocaeli'deki feci kaza kamerada...
Fidan ve Blinken görüşmesi dünya basınında: Göz kamaştıran zirve