Bosna Hersek'te Komsic, Becirovic ve Cvijanovic seçim zaferini ilan etti

Bosna Hersek'te genel seçimlerde, devletin en üst mevkisi olan Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyeliğine seçilen Becirovic ve Hırvat üyeliğe yeniden seçilen Komsic ile Sırp üyeliğe seçilen Zeljka Cvijanovic zafer konuşmalarını yaptı.

GİRİŞ 03.10.2022 01:57 GÜNCELLEME 03.10.2022 10:04
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Ülkedeki 11 siyasi partiden oluşan muhalefet blokunun desteğini alan Sosyal Demokrat Partinin (SDP) adayı Becirovic, yaptığı açıklamada, kendisine oy veren ve vermeyen herkese teşekkür ederek, "Zafer sarhoşluğunun zamanı değil. Bosna Hersek'te ihtiyaç sahibi çok sayıda insan var. Onlar için ne zaman hayat şartları düzelir o zaman kutlamak için bir sebebimiz olur." dedi.

Bosna Hersek'in Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyelik süreçlerinde kararlı olmaya devam edeceğini söyleyen Becirovic, gelecek için çalışacağını belirtti.

Demokratik Cephe (DF) ve Halk Birliği (GS) koalisyonunun adayı Komsic de sonuçlardan memnun olduğunu ifade ederek, "Seçim sonuçlarına göre Bosna Hersek'in siyaset sahnesinde bazı değişimler yaşanacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliğinin (SNSD) adayı Cvijanovic ise Banja Luka'da zaferini ilan etti.

"SDA hala Bosna Hersek'in en güçlü partisi"

Konseyin Boşnak üyeliği yarışını kaybeden Demokratik Eylem Partisi (SDA) Genel Başkanı Bakir İzetbegovic de Becirovic'in zaferini kabul ettiklerini belirterek, 11 partiye karşı kaybettiğini ancak kendi oy oranını kaybetmediğini söyledi.

Parti olarak oldukça iyi bir sonuç yakalayacaklarına işaret eden İzetbegovic, "SDA hala Bosna Hersek'in en güçlü partisi. SDA hem 4 yıl önce hem 8 yıl önce yapılan seçimlerden daha çok oy aldı. Mesele 30-35 bin oy alan 11 partinin oylarını birleştirmiş olması." dedi.

Merkez Seçim Komisyonu (CIK) tarafından açıklanan resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Bosna Hersek Federasyonunda (FBIH) oyların yüzde 54'ü sayıldı. Becirovic oyların yüzde 55'ini alırken, İzetbegovic yüzde 39 oy oranıyla rakibinden geride kaldı.

Komsic de oyların yüzde 51'ini alırken, rakibi Borjana Kristo yüzde 48'de kaldı.

CIK, ülkedeki diğer entite olan Sırp Cumhuriyeti'nde (RS) ise oyların yüzde 39'nun sayıldığını ifade ederken, Cvijanovic oyların yüzde 51'ini aldı.

RS Başkanlığı için "biz kazandık" açıklaması

RS Başkanlığı için mevcut Sırp üye ve SNSD Genel Başkanı Milorad Dodik ile rakibi Demokratik İlerleme Partisi (PDP) adayı Jelena Trivic arasında "biz kazandık" yarışı yapılıyor.

SNSD, RS Başkanlığını büyük bir farkla Dodik'in kazandığını açıklarken, PDP de kendi adayları Trivic'in kazandığını belirtiyor.

Seçime katılım yüzde 50

Merkez Seçim Komisyonu (CIK), seçime katılımın yüzde 50 olduğunu açıkladı.

Bugünkü seçimlere 90'ı siyasi parti, 17'si bağımsız aday ve 38'i koalisyon olmak üzere 145 siyasi unsur katıldı.

Ülkede devlet düzeyindeki başkanlık konseyi ve parlamentonun yanı sıra Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) ve Sırp Cumhuriyeti (RS) olmak üzere iki entitede ve FBIH içindeki 10 kantonda, parlamento üyeleri seçildi.

FBIH'teki seçmenler, Bosna Hersek Parlamentosu, FBIH Parlamentosu ve kanton parlamentoları için de oy kullanırken, RS'deki seçmenler, Bosna Hersek Parlamentosu, RS Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığı ile RS Halk Meclisi için sandık başına gitti.

Devletin en üst mevkisi olan Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak ve Hırvat üyeleri, FBIH içinden, Sırp üye ise RS içinden seçilmiş oldu.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 13
 • İşte öyle 3 ay önce Şikayet Et
  Yağmurlu havada bir damla su bile vermeyeceksin bunlara ve katledilirlerken kardeşlerimiz falan de demiyeceksin. Krndi tercihleri...
  Cevapla
 • Hakan 3 ay önce Şikayet Et
  Ben bu devlet yapısını anlayamadım. Sırbistan var, Hırvatistan da var. Boşnakların kendine özel devleti neden yok? Ülkenin birazı Boşnak,birazı Hırvat birazı Sırp...
  Cevapla
 • mysti 3 ay önce Şikayet Et
  iki devlet 3 etnik grup 10 kanton var bosna cumhuriyeti ve bosna Sırp cumhuriyeti. yonetim konseyinde de bu 3 etnik grubun birer temsilcisi var. o 3 ü ülkeyi yönetiyor.. uniter devletten baska yapı görmemiş biri bunu kavrayamaz..
  Cevapla
 • attila 3 ay önce Şikayet Et
  boşnak müslümanlarda rey bile kullanmayanlar varmış ayıptır ya ahmaklık
  Cevapla
 • mysti 3 ay önce Şikayet Et
  değişen bir sey olmuyor Sırp cumhuriyeti kendi başkanını hirvatlar kendi başkanını bosnaklarda kendi başkanını seçiyor ve bu üçü ülkeyi yonetiyor. bosnaklar oy kullanmiyor diye yerine bir Sırp veya Hırvat secilmiyor yine bir Boşnak seçiliyor.
  Cevapla
 • as selam 3 ay önce Şikayet Et
  bunların isimleri gibi cisimleri de bozuk mu
  Cevapla
 • as selam 3 ay önce Şikayet Et
  bunların isimleri gibi cisimleri de bozuk mu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EYT yasası perşembe günü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda
Altay tankında son dakika gelişmesi: Kritik parçanın alınacağı ülke belli oldu