İsrailli bakan Beştepe'de: Erdoğan ve Bakan Akar'a müteşekkiriz

Milli Savunma Bakanı Akar, İsrailli mevkidaşı Gantz'in ziyaretine ilişkin, "İkili iş birliğimizin ve diyaloğumuzun artmasının başta Filistin olmak üzere fikir ayrılığı yaşadığımız bazı konuların çözümünü kolaylaştıracağına inanıyoruz" dedi.

İsrailli bakan Beştepe'de: Erdoğan ve Bakan Akar'a müteşekkiriz
İsrailli bakan Beştepe'de: Erdoğan ve Bakan Akar'a müteşekkiriz
GİRİŞ 27.10.2022 16:43 GÜNCELLEME 27.10.2022 16:43
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış
 • Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: İkili iş birliğimizin ve diyaloğumuzun artmasının, başta Filistin olmak üzere fikir ayrılığı yaşadığımız bazı konuların çözümünü de kolaylaştıracağına inanıyoruz.
 • Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bu ziyaret dolayısıyla ilişkilerimizin daha da gelişeceğini, diyaloğumuzun artacağına, bazı çözüm yollarının bulunacağına ve bu ziyaretin çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum.
 • İsrail Savunma Bakanı Gantz: İlişkilerimizde açık diyaloğu sürdürerek istikrarlı, olumlu bir yaklaşım benimsemeliyiz. Görüşmelerimizde mutabık kalındığı üzere, çalışmalarımızın artırılması için  gerekli prosedürleri başlatmaları yönünde ekibime talimat verdim.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi ziyarette bulunan İsrail Savunma Bakanı Benjamin Gantz'ı Milli Savunma Bakanlığı'nda askeri törenle karşıladı.

Önce baş başa görüşen ardından heyetlerarası görüşmeye başkanlık eden Akar ve Gantz, daha sonra ortak basın açıklaması yaptı.

İsrail Savunma Bakanı Gantz'ı Milli Savunma Bakanlığı'nda ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Akar, "Sayın Gantz, uzunca bir süre sonra ülkemize gelen ilk Savunma Bakanı" diye konuştu.

Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilere değinen Bakan Akar, şunları söyledi: 

"Sayın Cumhurbaşkanımızın, İsrail Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile yaptığı karşılıklı görüşmeler,  Türkiye - İsrail arasındaki ilişkiler bakımından önemli bir dönem noktasını teşkil etti. Türkiye ve İsrail bölgemizdeki önemli aktörler. Aynı zamanda Türkiye ve İsrail arasında hem tarihi hem kültürel bakımdan ciddi bağlarımız, ortak değerlerimiz var. Türkiye olarak İsrail ile olan ilişkilerimizin ve iş birliğimizin özellikle savunma, güvenlik ve enerji gibi alanlarda geliştirilmesinin bölgesel barış ve istikrarla ilgili önemli gelişmelere sebep olacağını, önemli katkılar sağlayacağını belirtmek istiyorum."

İsrail Savunma Bakanı Gantz ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran Akar, "Politikamızın gereklerini, politikamızla ilgili konuları, görüşlerimizi, değerlendirmelerimizi, hassasiyetlerimizi kendilerine çok açık bir dille ifade ettik. Özellikle bölgemizdeki istikrar, iş birliği ve güvenliğin daha da gelişmesi bakımından neler yapılabileceği konusunda karşılıklı bilgi ve görüş alışverişinde bulunduk" ifadelerini kullandı.

Türkiye ve İsrail arasında savunma, savunma sanayii, askeri güvenlik iş birliği konusunda ciddi geçmiş ve tecrübenin bulunduğuna dikkati çeken Akar, şöyle konuştu:

"Yeni başlayan bu dönemde bu mevcut tecrübelerimizden de yararlanmak suretiyle bu konulardaki ilişkilerimizi nasıl geliştirebileceğimiz konusunda da karşılıklı görüşlerimizi paylaştık. İkili iş birliğimizin ve diyaloğumuzun artması başta Filistin olmak üzere fikir ayrılığı yaşadığımız bazı konuların çözümünü de kolaylaştıracağına inanıyoruz. Bu ziyaret dolayısıyla ilişkilerimizin daha da gelişeceğini, diyaloğumuzun artacağına, bazı çözüm yollarının bulunacağına ve bu manada da bu ziyaretin çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum."

Sözlerinin sonunda Gantz'a ziyaretinden dolayı teşekkür eden Akar, "Bu görüşmelerin ülkelerimiz arasındaki ilişkilere ve bölge barışına önemli katkılar sağlamasını temenni ediyorum" diye konuştu.

GANTZ'IN AÇIKLAMALARI

İsrail Savunma Bakanı Benjamin Gantz de Ankara’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı.

Gösterilen ev sahipliğinden dolayı teşekkür eder Gantz, "Bu, ilerdeki olumlu gelişmeler için açık bir işarettir" dedi.

"İlişkilerimizin sınamalarla karşılaştığı bir sır değil" ifadesini kullanan Gantz, Türkiye’nin en büyük beş ticaret ortaklarından biri olduğunu belirtti.

Ankara ziyaretini bir yıldan kısa sürede İsrailli bir lider tarafından gerçekleştirilen üçüncü ziyaret olarak nitelendiren Gantz, şunları söyledi:

"Kapılar açıldı ve ticaret, turizm, sanayi ve daha birçok alanda iş birliği için büyük bir potansiyel var. Türkiye ve İsrail tarihte zengin bir temel üzerinde modern ve gelişmiş toplumlar inşa etti. Geleceğimiz umut vadediyor ancak bu, dünya ve bölgede istikrar ve güvenliği sürdürecek ortak çıkarlarımıza bağlı. Sayın Bakan ile görüşmemizde ele aldığımız gibi gelecekte iş birliğine yönelik birçok alan bulunmaktadır.  Bu, bölgemizdeki tartışmalara yönelik diplomatik çözümlerin takibini içeriyor."

"Bir gözümüz başarımıza odaklanırken, diğeri gelişmekte olan tehditleri izliyor" diyen Gantz, şunları kaydetti:

"Bu yıl, yakın ve gizli temasın sonucu olarak Türkiye'deki İsrail vatandaşlarına ve Yahudi halkına yönelik endişe verici sayıda tehdidi ortadan kaldırmayı başardık. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Bakan Akar'a ve bu hayati, hayat kurtaran iş birliğinde yer alan güvenlik kurumlarına müteşekkiriz. Masum sivillere karşı terörü destekleyerek veya yürüterek bölgelerimizi istikrarsızlaştıranların etkisini azaltmak için birlikte çok daha fazlasının yapılabileceğine inanıyorum. Bu aynı zamanda Filistin arenası için de geçerlidir ve ülkelerimiz arasındaki daha derin savunma bağlarının bu arenadaki gelişmeler üzerinde de olumlu bir etkisi olabileceğinden eminim."

Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere dikkati çeken Gantz, şöyle devam etti:

"Endişe verici tehditler ki bir tanesi İran'ın yarattığıdır, karşısında ittifaklar inşa ediliyor. Hiç şüphe yok ki NATO üyesi ve ortak dostumuz ABD'nin müttefiki olan Türkiye, küresel istikrarın sağlanmasında önemli bir rol oynuyor. Yunanistan, Kıbrıs ve Körfez ülkelerindeki dostlarımızla güçlü ortaklıklar sürdürürken, Türkiye ile aramızdaki bağlar da olumlu bir istikamete yöneldi. Aslında, ilgili tüm tarafların yararına köprüler kurabilir ve çatışmaları azaltabiliriz. İlerlemek için, ilişkilerimizde açık diyaloğu sürdürerek istikrarlı, olumlu bir yaklaşım benimsemeliyiz. Görüşmelerimizde mutabık kalındığı üzere, çalışmalarımızın artırılması için  gerekli prosedürleri başlatmaları yönünde ekibime talimat verdim."

BEŞTEPE'YE GEÇTİLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Savunma Bakanı Gantz'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Kabulde, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da yer aldı.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 7
 • Fikret 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel ve doğru bir gelişme! T.C. ve Israil develtin arasında normaleşme iki devletin çıkarınadır! T.C. ve Israil ve Batı arasında geçmişte iyi olan ilişkileri bozmak için bir çok aktörler sürekli toplum içinde dezenformasyon anti-semitzm batı-düşmanlığı yayarak toplumsal mühendislik yapmaktalar! Maksatları T.C. ve Israil devletini arasında ilişkileri sabote etmek ve uluslararası arenada iki ülkeyi ekonomik ve diplomatik olarak isole etmek! Bügün T.C. ve Azerbeycan savunma sanayinin birçok üründe Israil patent ve destekleri mevcut! Israil ortadoğuda Gıdada Tarımda Savunma Sanayisi ve Start-Up ve Bioteknoloji Tıp konusunda ortadoğuda Lider konumda!
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  ihanet..
  Cevapla
 • nevzat 1 yıl önce Şikayet Et
  filistinli sivillerin canı can değilmi sokak ortasın kadını çocuğu kurşuna diziyorsunuz
  Cevapla
 • Deli dumrul 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis daha dün halı sahada bi çocuğu şehid etti kafir israil vur tokadı itraile vuuuuuur
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunların erdoğana elpençe durması Türkiyemizin ne kadar büyüdüğünü gösteriyor çok şükür
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altına yeşil ışık yandı: İşte beklenen yeni rakam
Malatya'da 4,8 büyüklüğünde korkutan deprem! Çevre illerde de hissedildi