KKTC'den ABD'ye tepki

KKTC Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price'ın Kıbrıs ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. Bakanlık, Price'ın çözümü destekledikleri yönündeki beyanlarının inandırıcı olmadığını vurguladı.

KKTC'den ABD'ye tepki
KKTC'den ABD'ye tepki
GİRİŞ 04.11.2022 18:35 GÜNCELLEME 04.11.2022 18:37
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price'ın 2 Kasım'da yaptığı açıklama hatırlatıldı.

Açıklamada ABD'nin, Rum tarafının Kıbrıs konusundaki görüşlerini tekrarladığı belirtildi:

"Her şeyden önce ABD'nin bir yandan Rum tarafına silah satışı yapması diğer yandan ise 'Ada’da bir çözümü' desteklediklerini ifade etmesi inandırıcı değildir. Kabul edilebilir bir anlaşmaya bir tarafı silahlandırarak varılmasının mümkün olmadığını ABD yetkililerinin bildiği aşikardır. Ada’da kendini Türk ulusunun bir parçası olarak gören Kıbrıs Türkleri ve kendini Helenizm'in bir unsuru olarak gören Kıbrıs Rumları yaşamaktadır. ABD yetkililerinin 'Kıbrıslı' diye bir milletten bahsetmesi ve Ada’nın en temel olgularını bilmezlikten gelmesi ise manidardır."

"KKTC'nin bu adımına, ABD'nin olumlu yaklaşmasını bekliyoruz"

KKTC'nin Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü’nün ülkedeki mevcudiyeti ve faaliyetlerini sürdürebilmesi için KKTC ile BM arasında yasal bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu defaten kayda geçirdiği aktarılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Bu görüşten hareketle KKTC proaktif davranarak BM yetkililerine her iki tarafın da çıkarına olacak bir anlaşma taslağı sunmuştur. BM Barış Gücü’nün ülkemizdeki faaliyetlerini sürdürmesinin yolunu açacak KKTC'nin bu adımına, ABD'nin olumlu yaklaşmasını bekliyoruz.

Elli yıl önceki şartlar gözetilerek görüşülmeye başlanan ve birçok kez Rum tarafının uzlaşmazlığı nedeniyle başarısız olan 'federasyon' formülünde ABD'nin halen ısrar etmesi değişen koşullar ile bağdaşmamaktadır. Federasyonu hedef alan müzakerelerin Rum tarafınca reddedildiği tescillenmiştir. Ancak daha da önemlisi Ada’da iki halk ve iki devlet bulunmaktadır. Ancak bu olguyu dikkate alan bir çaba bölgede ve Ada’da arzulanan istikrar ve refah ortamını yaratabilecektir."

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • Murat gözükara 1 yıl önce Şikayet Et
    KIBRISA acil siha üssü açılmalı... S 400 yerlaştirilmeli... Pkkyı ve fetöyü Besleyen terör yuvası abd ye güvenmiyelim...abd yalancı bir devlettir...
    Cevapla
  • Çiçek. 1 yıl önce Şikayet Et
    ABD KÖTÜLER KATİLLER YALANCILAR MENFAATÇİLER IRKÇILAR. İNANÇSIZ LAR SAPIKLAR ALLAH IN İZNİYLE BELASINI CEZASINI ÇEKER İNŞALAH Her keze ölüm gelir
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bayram tatilinin acı bilançosu: 48 kişi hayatını kaybetti!
Diyarbakır'da kar maskesi ile kahvehaneye girip tüfeklerle ateş açtılar