Biden, Temsilciler Meclisi'ni kaybetti

ABD'de 8 Kasım'da yapılan kongre ara seçimlerinde az sayıdaki bölgede oy sayımları devam ederken, Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'ndeki sandalye sayısını 218'e çıkarak çoğunluğu elde etti. Senato'yu Demokratlar kazanmıştı.

Biden, Temsilciler Meclisi'ni kaybetti
Biden, Temsilciler Meclisi'ni kaybetti
GİRİŞ 17.11.2022 11:03 GÜNCELLEME 17.11.2022 11:37
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD'de kongre ara seçimleri için oy sayımı, özellikle ABD'nin en kalabalık eyaleti California ve Colorado'da devam ediyor.

Amerkan ajansı Associated Press'e (AP) göre, Cumhuriyetçiler California'da bir bölgede daha kazanarak Temsilciler Meclisi'ndeki sandalye sayısını 218'e çıkartarak çoğunluğu elde etti.

Demokratlar ise şu ana kadar 210 sandalye elde etti. California ve Colorado'da daha sonuçları kesinleşmemiş 7 bölge bulunuyor. Bunlardan üçünde Cumhuriyetçiler, dördünde Demokratlar önde yer alıyor.

Kevin McCarthy

MEVZUAT GEREĞİ PELOSİ İSTİFA EDECEK

Temsilciler Meclisi'nde 218 sandalye elde eden parti çoğunluğu elde etmiş oluyor ve Meclis Başkanlığı dahil tüm komisyon başkanlıklarını alıyor.

Cumhuriyetçilerin zaferini Twitter hesabından duyuran ve Cumhuriyetçiler adına Temsilciler Meclisi Başkanı olması beklenen Kevin McCarthy, "Cumhuriyetçiler (Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy) Pelosi'den Temsilciler Meclisini aldı. Amerikan halkı yeni bir yöne gitmek üzere hazır ve Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri bunu yapmak için hazır" açıklamasını yaptı.

BİDEN YENİLGİYİ KABUL ETTİ

ABD Başkanı Joe Biden ise McCarthy'yi tebrik ederek, Cumhuriyetçilerle çalışmaya hazır olduğunu kaydetti.

Biden, "Geçen hafta da söylediğim gibi gelecek, siyasi savaşlara esir edilmeyecek kadar değerli. Amerikan halkı onlar için iş yapmamızı istiyor. Onlar için önemli olan konulara odaklanmamızı ve hayatlarını iyileştirmemizi istiyor" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 1
  • KİT TAŞERONA KADRO 4 ay önce Şikayet Et
    Onlar için kişiler partiler önemli değil kim kazanır kazansın, ülkesi milleti için çalışıyorlar, sanki bizdeki gibimi, aman sakın ha şu gelmesin ülkemizi satar, bizim satılmışlar gibi değiller.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na tepki
SGK'dan EYT'liler için yeni genelge! Örnek vererek açıklandı