Yunan Bakan Dendias diplomatik kriz çıkardı: Libya'dan çok sert açıklama

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, kendisini karşılamaya gelen Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş'a aldırış etmeden ve görüşme gerçekleştirmeden, Hafter'in sözde başkenti Bingazi'ye geçti.

GİRİŞ 17.11.2022 12:12 GÜNCELLEME 18.11.2022 11:49
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, Libya ziyareti sırasında ilginç bir olay yaşandı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nda yer alan programa göre Dendias, Libya ziyareti kapsamında önce başkent Trablus'a ardından da Hafter'in sözde başkenti Bingazi'ye gidecekti.

DİPLOMATİK KÜSTAHLIK

Programa göre Dendias, Trablus'ta Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi'yle görüşecekti. Yunan Bakanı karşılamaya ise, Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş gelmişti. Bunu gören Dendias, uçaktan inmeyerek pilota yeniden havalanması talimatı verdi. Ardından Bingazi'ye geçti.

"YUNANİSTAN'A KARŞI DİPLOMATİK ÖNLEMLER ALACAĞIZ"

Konuyla alakalı açıklama yapan Libya Dışişleri Bakanlığı, "Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın geçen günlerde Libya devletinin çıkarları aleyhinde benimsediği kaba politikalara, pozisyonlara ve Libya'nın egemenliğine ve halkının özlemlerine ilişkin dengesiz açıklamalarına rağmen Libya Dışişleri Bakanlığı kendilerine 17 Kasım 2022'de Trablus'u ziyaret etme izni verdi. Uluslararası diplomatik usullere göre Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş kendisini beklemekteydi ancak Yunanistan Dışişleri Bakanı uçaktan inmeyi reddederek hiçbir açıklama yapmadan geldiği gibi geri gitti. Yunan Bakan'ın bu davranışını esefle karşılıyoruz. Dışişleri Bakanlığı, Libya Devleti'nin prestijini ve egemenliğini koruyan uygun diplomatik önlemler alacaktır" denildi.

Dendias, Bingazi'den bu fotoğrafı paylaştı

LİBYA, ATİNA'DAKİ MASLAHATGÜZARI GERİ ÇAĞRILDI

Öte yandan Libya Ulusal Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammude, yaptığı açıklamada; Dendias'ın tutumuna tepki olarak Yunanistan'ın Trablu'taki maslahatgüzarının Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını, Libya'nın Atina'daki maslahatgüzarının da istişare için geri çekilmesi kararı alındığını söyledi.

YUANİSTAN'DAN ZİYARETİN İPTALİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Dendias'ın bugün için planlanan ancak iptal edilen Trablus gezisine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, "(Dendias'ın), Libyalı mevkidaşı ile görüşmemesine ilişkin varılan uzlaşının Libya Dışişleri Bakanlığınca ihlal edilmesi nedeniyle Trablus ziyareti iptal edildi. Ziyaretin Doğu Libya’daki ayağı normal bir şekilde devam ediyor" ifadesi yer aldı.

Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

LİBYA İLE TÜRKİYE ARASINDA YENİ ANLAŞMA

Geçtiğimiz aylarda, Trablus'ta Türkiye ve Libya arasında hidrokarbon anlaşması imzalanmıştı. Anlaşma sonrası Bakan Çavuşoğlu, mevkidaşı Necla Manguş'la kameraların karşısına geçerek, Türkiye ve Libya arasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırası imzalandığını açıklamıştı.

Bu açıklamadan sonra Yunanistan, her seferinde Libya ve Türkiye'yi hedef alan açıklamalar yapmıştı.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 97
 • Libyali 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir hafterin hakkindan gelemeyen dangalaklar
  Cevapla
 • Mehmet Akif Gezer 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu alçaklara islam orduları komutanı Hâlid Bin velid komutanımızın tarihe düşen bir sözüyle karşılık veriyorum.Halid bin velid komutanımız bizans askerlerine şöyle hitapta bulundu.(sizlerin şarabı ve kadınları sevdiginiz kadar şehit olmayı isteyen bir orduyla geldim)bu sözü duyan bizans büyük bir yenilgiyle savaş meydanından kaçmıştır gerisinde şarabı ve kadınları seven bir sürü leş bırakarak bizler şehitliğe hayraniz gardaaaşşş
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu herif bir daha bizim olduğumuz hiçbir yerde adam yerine konulmamalı mevlüt paşa falan asla yüzüne bakmamalı. Yüz verirsin böyle tepene çıkar
  Cevapla
 • Ahmer 1 yıl önce Şikayet Et
  Niko efendi kendi bilir.Sonra bileti unuttum der.
  Cevapla
 • Haşim Dogan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu alçak Yunan 'istanın yaptıgı mezalimlerini unutmadık. Uşakta, Akşehirde Salihli' de bilerce insanlarımızı camilr de yaktılar. Busefer'de savaş yaparsa Atinaya Bayragımızı dileriz. Akıllı ol Miçotakis yoksa seni çok titiretiziz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Jeolojik Miras listesine aday! Uzaydan bile kaydedildi: Türkiye'den muhteşem görüntü...
İşte kamikaze İHA'nın İsrail'in kalbini vurduğu o an