AP, Rusya'yı "terörün sponsoru devlet" olarak ilan etti

Avrupa Parlamentosu (AP), şubat ayında Ukrayna'yı işgal eden Rusya'yı, "Terörizmin sponsoru devlet" olarak tanımayı öngören tasarıyı kabul etti.

AP, Rusya'yı "terörün sponsoru devlet" olarak ilan etti
AP, Rusya'yı "terörün sponsoru devlet" olarak ilan etti
GİRİŞ 24.11.2022 06:27 GÜNCELLEME 24.11.2022 06:28
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) yapılan oylamada, Moskova'nın Ukrayna'da enerji altyapısı, hastaneler, okullar ve sığınaklar gibi sivil hedeflere yönelik askeri saldırılarının uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirten Strazburg merkezli Parlamento, Rusya'yı "terörizmin devlet sponsoru" olarak tanımlama kararı aldı.

Strazburg'da 494 lehte (58 aleyhte ve 44 çekimser) oyla kabul edilen metinde AP üyeleri Rusya'yı "terörizmin devlet sponsoru ve terörist araçlar kullanan bir devlet" olarak tanımlıyor.

AP milletvekilleri bu adımla Rusya'yı, "terörizmin devlet sponsoru" ilan ederek Devlet Başkanı Vladimir Putin ve hükümetinin Ukrayna'da işlediği belirtilen suçlardan ötürü uluslararası bir mahkeme nezdinde sorumlu tutulmasına zemin hazırlamak istiyor.

Ancak Avrupa Birliği'nin söz konusu kararı destekleyecek yasal bir çerçevesi bulunmadığından karar büyük ölçüde sembolik bir nitelik taşıyor. 

AB, Ukrayna'yı işgali nedeniyle Rusya'ya daha önce de ağır yaptırımlar uygulamıştı.

ZELENSKİ: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, AP'nin kararına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Avrupa Parlamentosu'nun Rusya'yı teröre sponsor ve terör araçlarını kullanan bir devlet olarak tanıma kararını memnuniyetle karşılıyorum. Rusya, Ukrayna'da ve dünya genelinde uzun süredir devam eden terörizm politikasını sona erdirmek için her düzeyde tecrit edilmeli ve sorumlu tutulmalıdır" dedi.

KAYNAK: EURONEWS
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 52
 • mısafır 6 gün önce Şikayet Et
  pkk ve pyd ypg ye sılah ve para yardımı eden abd ne demelı,cımento temın eden fransaive daha nıcelerı almanya ozaman ne oluyor.
  Cevapla
 • Misafir 6 gün önce Şikayet Et
  Ya Siz Neysiniz AP Terörün Taaa Kendisiniz ???
  Cevapla
 • Kul insan 6 gün önce Şikayet Et
  Avrupa Amerika insanları sadece müşteri olarak gördüğü sürece aşağılıklar olmaya mahkumdur. Allah cc inancını bırakanlara Atilla yolda geliyor.
  Cevapla
 • Vatan 6 gün önce Şikayet Et
  Kendize de bakacak cibilyetiniz var mı
  Cevapla
 • Misafir 6 gün önce Şikayet Et
  en büyüğü de ABD terör devletidir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Olaylı İzmir derbisinin ardından 19 kişi tutuklandı!
Rusya'dan petrol kararı: Tavan fiyat uygulayan ülkelere akışı durduracak!