Yunan basınına konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Türkiyeyi tehdit etti!

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, S-400 konusuyla ilgili Türkiye'ye ek yaptırımların devreye sokulabileceği konusunda Yunan basınına skandal açıklamalarda bulundu.

Yunan basınına konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Türkiyeyi tehdit etti!
Yunan basınına konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Türkiyeyi tehdit etti!
GİRİŞ 24.11.2022 18:06 GÜNCELLEME 24.11.2022 18:06
Bu Habere 218 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,  dün TBMM’de bakanlığının bütçe görüşmelerinde F-16 ve S-400 savunma sistemleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Akar, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına neden olan ve Rusya’dan tedarik edilen S-400 savunma sistemleri ile ilgili olarak, "S-400 yerinde kullanıma hazır. Herhangi bir tehdit olduğu zaman ülkemizin hava savunmasını nerede kuracağımıza karar verip, gidip kuracağız" dedi.

ABD, geçtiğimiz yıllarda Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamış, F-16 ve F-35’lerin satışına kısıtlama getirmişti.

'EK YAPTIRIM' UYARISI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklamaları sonrası ABD'den müttefikliğe yakışmayacak yine hadsiz bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Yunan gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’ye çağrıda bulundu. Price, Rus savunma sanayii ile yapılacak herhangi bir yeni anlaşmanın Amerika’nın Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında ek yaptırım riski taşıdığı konusunda uyarılarda bulundu.

Price, ABD’nin Rus S-400’lerinin NATO teçhizatı ile uyumsuz olduğu konusundaki tutumunu değişirmediğini belirtirken, füze sisteminin NATO teknolojisinin güvenliğini tehdit ettiğini ve kullanımının Türkiye’nin NATO taahhütleriyle tutarsız olduğunu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price

'TÜRKİYE'NİN TUTUMU ÇELİŞKİ YARATIYOR'

Ayrıca, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almaya devam etmesinin Varşova’daki 2016 NATO Zirvesi’nde Rus teçhizatına bağımlılığı azaltmak için yapılan taahhütlerle çeliştiği vurgulandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Türkiye’nin Rusya’dan büyük miktarda S-400 satın almasının ABD yasalarına göre CAATSA yaptırımlarını tetiklediğine dikkat çekerek, Türkiye’yi S-400’leri bünyesinden çıkarmaya çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Türkiye dahil ABD’nin tüm müttefikleri Rusya’ya gelir, erişim ve etki sağlayacak silahların satın alınmaması konusunda çağrısını yineliyor." ifadeleri kullanılırken, bu tür satın alımların CAATSA’da ek yaptırımlara tabi olabileceği vurgulandı.

Tüm bu gelişmelerin ardından bugün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake’i kabul etti. Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Hulusi Akar, ABD Büyükelçisi Flake ile Bakanlık’ta görüştü.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçisi Jeffry L. Flake

CAATSA YASASI NEDİR? 

2 Ağustos 2017’de resmen yürürlüğe giren CAATSA yasası, ABD’nin ulusal güvenliğine “tehdit” olarak değerlendirdiği İran, Rusya ve Kuzey Kore’ye karşı yaptırımların alınmasını öngörüyor.

Yasanın 231. maddesine göre, Rusya ile savunma ve istihbarat alanlarında çalışan kişilere karşı da yaptırım getirilebiliyor. Bu yaptırımlar, Rusya Federasyonu için veya onun adına çalışan kişilerle bilerek "önemli işlem" yapan gerçek ve tüzel kişiler için de geçerli olabiliyor.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 218
 • Okur 1 hafta önce Şikayet Et
  Terörist ABD ye inat S 5oo Alalım Alalım ki it gibi uluyup durmasınlar.
  Cevapla
 • Ferit 1 hafta önce Şikayet Et
  Amerika bu s 400 lerden korktuğü kadar başkabi şeyden korkmuyor
  Cevapla
 • Osman 1 hafta önce Şikayet Et
  Peki Natoda olan Yunanistan S300 kullanırken neden onlarla birlikte hareket ediyorsunuz?Bu çelişki yaratmıyor mu?
  Cevapla
 • Türk 1 hafta önce Şikayet Et
  Biz bunu asla unutmayız abd. İyiyi de kötüyüde asla unutmayız...
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  helal olsun S 400 un abd yi bu kadar urkudecegi bu kadar akla gelirmiyde yoksa ABD Türkiye'nin elini kolunu bağlayıp istediği gibi oynatmak mı istiyor.Helal olsun içimizdeki gözü kör kulağı sağır olanlara.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Müthiş açıklama geldi: Türkiye dev sektörde dünya lideri oldu
EYT'de yaş sınırı olacak mı? Uzman isimler açıkladı