Maduro, ABD'yi dize getirdi: Bükemedikleri bileği öptüler, resmen duyuruldu!

ABD Hazine Bakanlığı, Venezuela ile arasında varılan anlaşmalara yanıt olarak, uyguladığı petrol yaptırımlarını hafifletmeyi kabul ettiğini duyurdu.

Maduro, ABD'yi dize getirdi: Bükemedikleri bileği öptüler, resmen duyuruldu!
Maduro, ABD'yi dize getirdi: Bükemedikleri bileği öptüler, resmen duyuruldu!
GİRİŞ 28.11.2022 12:44 GÜNCELLEME 28.11.2022 12:45
Bu Habere 104 Yorum Yapılmış

ABD, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş yüzünden Rus petrolüne uyguladığı ambargo nedeniyle yeni arayışlara girdi.  

Petrol ve gaz yönünden önemli kaynaklara sahip Venezuela'ya yönelen Amerika, yıllardır ekonomik yaptırımlar uyguladığı ülkeye ılımlı adımlar atmaya devam ediyor.

Türkiye ile Venezuela arasında 3 anlaşma imzalandıTürkiye ile Venezuela arasında 3 anlaşma imzalandı

Çavuşoğlu Maduro'yla görüştü: 1,5 milyar dolar açıklamasıÇavuşoğlu Maduro'yla görüştü: 1,5 milyar dolar açıklaması

ABD Hazine Bakanlığı, Venezuela devlet kurumları ile muhalefet arasında varılan anlaşmalara yanıt olarak bu ülkeye uyguladığı petrol yaptırımlarını hafifletmeyi kabul ettiğini bildirdi.

HEMEN LİSANS DA VERİLDİ

Bakanlık, Amerikan enerji şirketi Chevron'a Venezuela'da 6 ay boyunca petrol çıkarma ve petrol ürünleri üretme, ayrıca bu ürünleri ABD pazarına tedarik etme izni veren lisans sağladı.

Açıklamada, "Bu önlem, ABD'nin Venezuella halkının zor durumunu hafifleten ve demokrasinin yeniden tesis edilmesini destekleyen somut adımlara göre yaptırımların noktasal olarak hafifletilmesine yönelik uzun vadeli politikasını yansıtıyor" ifadelerine yer verildi.

"YAPTIRIMLARI DAHA DA HAFİFLETME HAKKIMIZI SAKLI TUTTUK"

Aynı zamanda Beyaz Saray'dan üst düzey bir yetkili, Washington’un Venezuela'ya yönelik yaptırımları hem daha da hafifletme, hem de sıkılaştırma hakkını saklı tuttuğunu açıkladı.

BİRÇOK ALANDA ANLAŞMA YAPILDI

Bakanlık, Venezuelalı yetkililer ile muhalefet temsilcilerinin Meksika'da müzakerelerin yeniden başladığını, eğitim, sağlık, gıda güvenliği ve sel sonuçlarını ortadan kaldırma alanında anlaşmaya varıldığını duyurduklarını hatırlattı.

ABD MADURO'YU DEVİRMEYE ÇALIŞMIŞTI

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde ABD'nin desteklediği Juan Guaido'nun başarısız sonuçlanan darbe girişimine maruz kalmıştı. Trump yönetimini peş peşe Venezuela'da kendini "Geçici Devlet Başkanı" ilan eden Guaido'ya destek açıklamaları yapmıştı. 

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 104
 • devleti-ala 1 ay önce Şikayet Et
  Ülkeler kendi çıkarları için dün ü bugün ü aynı olmaz. Asıl mesele Amerika'nın petrole ve türevlerine ihtiyacı olduğunda sana yok diyebilmek burada kazanan kim yine Amerika o zaman başarı olmuyor tam aksi yine Amerika,2nın bileğini öpmüş oluyor.
  Cevapla
 • Nail erdoğan 1 ay önce Şikayet Et
  Maduro erdoğan sayesinde ayakta erdoğan akıl verdi ve abd ye yenilmedi
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Ab yi kurtarmak icin böyle yapiyorlar bakin baska yerdennpetrol alilarsa mudura yine kötü adam olacak DURUM BU
  Cevapla
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  ABD Maduro'nun dik duruşundan dolayı dünyaya MADARA oldu:-)
  Cevapla
 • Mltylı 1 ay önce Şikayet Et
  Amerika orada alacagını aldı kaç yldır arabın petrolünü dünyaya pahalıya sattı şimdi de venezuellaya herkesten önce yeşil ışık yakıp oranın petrolüne de ortak olacak - burda amerika devlet olarak kazandı üç beş arap iyice zengin oldu , avrupa isyan edip elektirikliye gecti ... sömrülende bizim gibi ülkeler oldu.... fosil yakıta üç kat fazla ödeme yaptık
  Cevapla
 • feyzullah 1 ay önce Şikayet Et
  hala daha türkiyenin kendi adına üreteceği elektrikli araca karşı çıkan eşşekler olduğu sürece öderiz. ayrıca dünyanın en zengin petrol yatakları olan musul ve kerkükü iki şişe içkiye satanlara söyle bunu
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Körfez Arapların orduları mı var , Teslimiyetçi olunca , benzin sudan ucuz oluyor . Nasıl olsa o Dolarlar , ABD bankalarında yatıyor , Üretmiyor , Otomobilini , Silahını ABD'den alıyor . Türkiye ise güçlüdür , dirayetlidir . Türkiye'de , Benzin sudan ucuz olsa , öfkeden kuduracak ilk ülke ABD olur . Oğ may gad , nasıl olur , olamaz deyip , kafayı takar .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Akşener'i kızdıracak açıklama
Sıfır kilometre otomobil satışına inceleme