ABD'nin hamlesi sonrası Venezuela'dan açıklama!

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD'nin ülkesine uyguladığı petrol yaptırımlarını hafifletme kararını "doğru yöne atılmış adım" olarak nitelendirdi ancak bu adımların "yeterli olmadığını" söyledi.

ABD'nin hamlesi sonrası Venezuela'dan açıklama!
ABD'nin hamlesi sonrası Venezuela'dan açıklama!
GİRİŞ 01.12.2022 11:03 GÜNCELLEME 01.12.2022 11:03
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Başkent Karakas'ta düzenlenen basın toplantısında konuyu değerlendiren Maduro, ABD yönetiminin petrol ambargosunu hafifletmesine ilişkin, "Şüphesiz doğru yöne atılmış bir adım ancak bunlar petrol sektöründeki tüm tek taraflı cebri yaptırımların kaldırılmasını talep eden Venezuela için yetersiz." ifadelerini kullandı.

Washington'un ülkesine yönelik uyguladığı tek taraflı yaptırımları, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Venezuela'yı "dünyadaki ekonomik sistemden" çıkarma girişimi olarak nitelendiren Maduro, "Özgür seçim istiyorlarsa, biz de yaptırımsız seçim istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Maduro'nun açıklaması, Washington'ın ABD'li petrol şirketi Chevron'un Venezuela'daki üretimi artırmasına ve ülkedeki ham petrolü ABD'ye getirmesine izin verdikten sonra geldi.

ABD tarafından 27 Kasım'da yapılan açıklamada, Venezuela'da tarafların anlaşmasına destek için petrol yaptırımlarını hafifletme kararı alındığı duyurulmuştu.

ABD yaptırımlarının hafifletilmesi kararının ardından petrol devi Chevron ile Venezuela petrollerinin çıkarılması konusunda sözleşme imzalandığı açıklanmıştı.

ABD'NİN VENEZUELA'YA UYGULADIĞI TEK TARAFLI YAPTIRIMLAR

Trump yönetimi, 2017'de Venezuela'ya, ABD mali piyasasında Venezuela Hazine tahvillerinin ticaretini ve Venezuela petrol ve doğal gaz şirketi PDVSA ile iş yapılmasını yasaklayan yaptırımlar uygulamıştı.

Venezuelalı bazı yetkililer de yaptırım listesine alınmıştı.

Biden yönetimi, Maduro hükümeti ve Washington destekli muhalefet arasında Ekim 2021'de askıya alınan müzakerelerin yeniden başlaması için bazı yaptırımları kaldırma kararı almıştı.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 6
 • Deli gadir 3 ay önce Şikayet Et
  Venezuela abdye petrol vermesin biraz dolari bitirmeli yoksa petrolu doyduktan sonra muhalefete destek vererek yine darbe planlari yapacak maduro akilliysa bir damla petrol vermesin yoksa yine karistiracak
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 3 ay önce Şikayet Et
  Eyyy ABD !!!15 Temmuzda "Türkiye'de ihtilal yapamadı" senin çocuklar, Venezuela'da da başaramadın "Özgürlük ve demokrasi" getireceğim numaralarını kimse yemiyor artık..Kore bile seni sallamıyor "hergün füze denemelerinde"..Koskoca ABD yönetimi "İsrail ve siyonist politikaların esiri" durumunda ..Yazık yazık..İpini koparmış boğa gibi hergün bi başka yere kovboy edasında kabadayılık yapıyorsun ama gidişat kötü ABD'nin. Ülkenin parlak geleceğini belki "siyahi" arkadaşlar yeniden inşa edebilir gelecekte kimbilir..
  Cevapla
 • Ali koc 3 ay önce Şikayet Et
  Dunyanin en kaliteli petrolune sahip venezuala
  Cevapla
 • hojdur ama 3 ay önce Şikayet Et
  hojdur amma bundan bize nea
  Cevapla
 • Kul insan 3 ay önce Şikayet Et
  Amerika 'ya acıyan hata eder . Amerika acınılmayı hak etmiyor. Amerika Avrupa ile birlikte milyonlarca masum insanları katlettiler bunların hesabını verecekler. Amerika Avrupa büyük şeytan. Venezuela dikkat et .
  Cevapla
 • Oğuz 3 ay önce Şikayet Et
  Maduro kesin bizden.Adamda zaten Konyalı tipi var.Sana bizden başka da dost yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye zirve yolunda! Nato'nun en güçlü ülkeleri belli oldu
Son seçim anketinde çarpıcı sonuçlar! Fark açıldı...Beklenmedik atak