NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya'nın saldırısı sürpriz olmadı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Berlin Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, "Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sürpriz olmadı. NATO saldırıdan aylar önce Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmeyi planladığına ilişkin bilgiyi paylaşmıştı" dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya'nın saldırısı sürpriz olmadı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya'nın saldırısı sürpriz olmadı
GİRİŞ 01.12.2022 13:16 GÜNCELLEME 01.12.2022 13:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya'nın başkenti Berlin'de Berlin Güvenlik Konferansı'na katıldı.

Stoltenberg konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Bükreş'te Ukrayna'ya desteklerinin süreceğine ilişkin verdiği sözü hatırlatarak, "Ukrayna halkının kahramanca direnişi ve NATO Müttefiklerinin eşi görülmemiş desteği sayesinde Ukrayna önemli kazanımlar elde etti. Ancak Rusya'yı da küçümsememek gerekiyor. Rus füzeleri ve insansız hava araçları Ukrayna şehirlerine, sivillere ve kritik altyapıya zarar vermeye devam ediyor. Kış yaklaşırken insanların çok büyük acı çekmesine neden oluyor. Evet, desteğimizin bir bedeli var. Tüm dünya zor zamanlardan geçiyor. Ama bizim ödediğimiz bedel paradır. Ukraynalıların ödediği bedel ise kan. Otoriter rejimler gücün ödüllendirildiğini görürse hepimiz çok daha yüksek bir bedel öderiz. Ve dünya hepimiz için daha tehlikeli bir dünya olur" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın işgalinin sürpriz olmadığını söyleyen Stoltenberg, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sürpriz olmadı. Saldırıdan aylar önce NATO, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmeyi planladığını gösteren bilgileri paylaştı. Ve diplomatik bir çözüm bulmak için tüm çabalarımıza rağmen Putin kendi planlarını sürdürdü. NATO iyi hazırlanmıştı. Saldırıdan birkaç saat sonra savunma planlarımızı devreye soktuk. Ve İttifak'ın doğu kısmına binlerce asker konuşlandırdı" dedi.

KAYNAK: İHA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 2
  • Chpkk 3 ay önce Şikayet Et
    NATO tırt
    Cevapla
  • cahit 3 ay önce Şikayet Et
    Ukrayna yı öve öve yok edilmesine sebep oluyorsunuz Rusya yı durduracak ne en azından Ukrayna ya hava savunma füzeleri neden vermiyorsunmuz
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Açıkça Öcalan dediler! Kılıçdaroğlu'na terörden bir destek daha
İki Süper Lig ekibi isyan bayrağını açtı! "Cüret edemezler"