NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya'nın saldırısı sürpriz olmadı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Berlin Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, "Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sürpriz olmadı. NATO saldırıdan aylar önce Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmeyi planladığına ilişkin bilgiyi paylaşmıştı" dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya'nın saldırısı sürpriz olmadı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya'nın saldırısı sürpriz olmadı
GİRİŞ 01.12.2022 13:16 GÜNCELLEME 01.12.2022 13:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya'nın başkenti Berlin'de Berlin Güvenlik Konferansı'na katıldı.

Stoltenberg konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Bükreş'te Ukrayna'ya desteklerinin süreceğine ilişkin verdiği sözü hatırlatarak, "Ukrayna halkının kahramanca direnişi ve NATO Müttefiklerinin eşi görülmemiş desteği sayesinde Ukrayna önemli kazanımlar elde etti. Ancak Rusya'yı da küçümsememek gerekiyor. Rus füzeleri ve insansız hava araçları Ukrayna şehirlerine, sivillere ve kritik altyapıya zarar vermeye devam ediyor. Kış yaklaşırken insanların çok büyük acı çekmesine neden oluyor. Evet, desteğimizin bir bedeli var. Tüm dünya zor zamanlardan geçiyor. Ama bizim ödediğimiz bedel paradır. Ukraynalıların ödediği bedel ise kan. Otoriter rejimler gücün ödüllendirildiğini görürse hepimiz çok daha yüksek bir bedel öderiz. Ve dünya hepimiz için daha tehlikeli bir dünya olur" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın işgalinin sürpriz olmadığını söyleyen Stoltenberg, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sürpriz olmadı. Saldırıdan aylar önce NATO, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmeyi planladığını gösteren bilgileri paylaştı. Ve diplomatik bir çözüm bulmak için tüm çabalarımıza rağmen Putin kendi planlarını sürdürdü. NATO iyi hazırlanmıştı. Saldırıdan birkaç saat sonra savunma planlarımızı devreye soktuk. Ve İttifak'ın doğu kısmına binlerce asker konuşlandırdı" dedi.

KAYNAK: İHA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 2
  • Chpkk 1 yıl önce Şikayet Et
    NATO tırt
    Cevapla
  • cahit 1 yıl önce Şikayet Et
    Ukrayna yı öve öve yok edilmesine sebep oluyorsunuz Rusya yı durduracak ne en azından Ukrayna ya hava savunma füzeleri neden vermiyorsunmuz
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Maliye'den çok harcayan ancak vergi vermeyenlere yakın takip
Erdoğan' resti çekti: İsrail için kapımıza gelmeyin - Gazete manşetleri