Çin'den ABD'ye Suriye tepkisi: Dünya seyirci kalmamalı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, ABD'nin Suriye'den petrol ve tahıl kaçakçılığı yaptığını, bunun bugüne dek 100 milyar dolardan fazla kaynak kaybına yol açtığını ileri sürdü.

GİRİŞ 03.12.2022 00:03 GÜNCELLEME 03.12.2022 10:45
Bu Habere 115 Yorum Yapılmış

Cao, Pekin'de düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD ordusunun 1 Aralık'ta Suriye'nin kuzeyindeki petrol yüklü 54 tankeri Kuzey Irak'taki üslerine transfer ettiği iddiasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.ABD'NİN ASKER BULUNDURMASI YASA DIŞI

Suriye rejiminin resmi verilerine göre, ABD'nin kaçakçılık faaliyetinin ülkede iç savaşın başladığı 2011'den 2022'nin ilk yarısına kadar 100 milyar dolardan fazla kayba yol açtığını söyleyen Cao, "ABD'nin Suriye'de asker bulundurması yasa dışıdır, ABD'nin Suriye'den petrol ve tahıl kaçırması yasa dışıdır, ABD'nin Suriye'ye füze saldırısı düzenlemesi de yasa dışıdır." dedi.

DÜNYA SEYİRCİ KALMAMALI

Bazı Suriyelilerin kaçırılan petrol nedeniyle halkın kış aylarında sorun yaşayacağını bildirdiğini öne süren Cao, uluslararası toplumun duruma seyirci kalmaması, iddiaları titizlikle incelemesi gerektiğini dile getirdi.

ABD'nin bir yandan "kurallara dayalı uluslararası düzeni" savunurken, diğer yandan uluslararası hukuku ve kuralları ihlal etmekle suçlayan Cao, şunları kaydetti:

"ABD, 'kurallardan' söz ettiğinde, genelde yalnızca kendi çıkarlarına hizmet etmek veya hegemonyasını sürdürmek için bahane bulmaya çalışıyor. Fransa'nın eski Washington Büyükelçisi Gerard Araud'un ve pek çoklarının söylediği gibi, 'Amerikalılar, kendi dilediklerini yapıyorlar, kendi tanımladıkları uluslararası hukuka aykırı olsa bile.' İşte dünyanın geri kalanı bu düzeni böyle görüyor."

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 115
 • Hamidiye Süvarisi 1 ay önce Şikayet Et
  Kısıkda olsa zalim abdye karşı sesler çıkıyor. Allah cc. tüm zalimlerin belasını versin.
  Cevapla
 • tokadi 1 ay önce Şikayet Et
  Doğu türkistanlı kardeşlerimiz inşaallah islamı hür yaşayacaklar.Allahın dinine kim yardım ederse Allahta onlara yardım eder.Allah c.c. buyuruyor.
  Cevapla
 • tokadi 1 ay önce Şikayet Et
  çin çin olalı uluslar arası doğru konuştu apaçi haydutları için
  Cevapla
 • enver 1 ay önce Şikayet Et
  geç de olsa iyi ve doğru bir açıklama. dikkatleri bu bölgeye ve abd nin hırsızlığına çekti.
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  En azından Çinliler ticari ahlâk ile üretim ve ticaret yapıyor . ABD ise , parasını ödediğimiz F35 leri vermiyor , Kafasına estiği gibi ambargo uyguluyor , Ticareti kafasına estiği gibi gayri etik'i olarak manipüle ediyor .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
NBA maçına Türk Gecesi damga vurdu!
EYT yasa teklifi Meclis'e sunuldu: 10 günlük şarta dikkat