AB'de Ukrayna'ya veto şoku! 18 milyar avroluk yardım tek üyeye takıldı

Macaristan, Avrupa Birliği'nin (AB) gelecek sene Ukrayna’ya 18 milyar avroluk mali yardımını içeren destek paketini veto etti. Macaristan, her üye ülkenin Ukrayna'ya kendi imkanlarına göre yardım etmesi gerektiğini savunuyor.

GİRİŞ 06.12.2022 22:45 GÜNCELLEME 07.12.2022 09:38
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Belçika’nın başkenti Brüksel’de AB üyesi 27 ülkenin maliye bakanları bir araya geldi.

Toplantıda, Macaristan'a ayrılan AB uyum fonlarının 7,5 milyar euroluk kısmının dondurulması, Macaristan'ın 5,8 milyar euro değerindeki Covid-19 kurtarma fonu ve Ukrayna'ya gelecek yıl için 18 milyar euroluk mali destek paketi gibi konular ele alındı.

Macaristan Maliye Bakanı Mihaly Varga

MACARİSTAN MALİ DÜZENLEMENİN DEĞİŞTİRİLMESİNDEN YANA DEĞİL

Macaristan Maliye Bakanı Mihaly Varga toplantıda, "Macaristan mali düzenlemenin değiştirilmesinden yana değil" ifadelerini kullanarak, AB’nin Ukrayna’ya destek paketini veto etti. Macaristan'ın vetosu ile ilerleme kaydedemeyen AB maliye bakanları, biri kurumlar vergisi reformuna yönelik uluslararası destekli bir anlaşma da dahil olmak üzere üç önemli oyu erteleme kararı aldı.

AB Dönem Başkanı Çekya'nın Maliye Bakanı Zbynek Stanjura

AB Dönem Başkanı Çekya'nın Maliye Bakanı Zbynek Stanjura toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya yönelik 18 milyar euroluk mali destek paketinin onaylanmadığını belirterek, "Cesaretimiz kırılmadı. Ukrayna'ya yaptığımız yardımın ödemelerine ocak ayı başında başlama hedefimiz devam ediyor. AB Ekonomik ve Mali İşler Konseyi’ni bloğun 26 üye ülkesinin tamamı tarafından desteklenecek alternatif çözümleri incelemekle görevlendireceğim" dedi.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis toplantı sonrası yaptığı açıklamada ise isim vermeden, "Bir ülke mali paketi veto etti, öyle ya da böyle yardımları teslim etmeliyiz ve bunu yapacağız" ifadelerini kullandı.

Dombrovskis, Ukrayna’ya desteğin gerekliliğinin altını çizerek, "Ukrayna savaş halindeki bir ülke, desteğimize şiddetle ihtiyacı var ve bir üye devletin bu AB mali desteğini geciktirmesine ve rayından çıkarmasına izin veremeyiz" diye konuştu.

AB ÜLKELERİ MACARİSTAN'A FON GÖNDERME KARARINI ERTELEMİŞ OLDU

Macaristan'ın Ukrayna'ya yardım paketini veto etmesinin ardından, bakanlar Macaristan'a sağlanacak fonlar konusunu toplantı gündeminden çıkardı. Böylece, AB ülkeleri Macaristan'a fon gönderme kararını ertelemiş oldu.

Toplantıda, Macaristan'ın karşı çıktığı küresel kurumlar vergisi konusu da ele alınamadı. Vergi anlaşması, küresel şirketlerin 2023'ten itibaren en az yüzde 15 vergi oranına tabi tutulmasını öngörüyordu.

Macaristan'ın Kovid-19 salgınının ekonomik sonuçları ile mücadele amacıyla kurulan AB kurtarma fonlarından 5,8 milyar avro hibe alması planlanıyordu.

AB ülkeleri, bu kurtarma programını bu yıl onaylamazsa Macaristan fonları kaybedecek. Macaristan'ın AB bütçesinden de alması beklenen 7,5 milyar avroluk uyum fonları hukukun üstünlüğü mekanizması nedeniyle dondurulmuş durumda. Bu kaynağın serbest bırakılması için üye ülkelerin onayı gerekiyor.

AB, fonları serbest bırakmak için Macaristan'dan yargı bağımsızlığı, harcamaların denetimi, yolsuzlukla mücadele ve raporlama gibi çeşitli alanlar ilerleme bekliyor.

AB'nin bir bütün olarak Ukrayna'ya mali destek sağlamasına ve bunun için ortak biçimde borçlanmasına karşı çıkan Macaristan, her üye ülkenin Ukrayna'ya kendi imkanlarına göre yardım etmesi gerektiğini savunuyor.

KAYNAK: İHA, AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 30
 • emins 1 ay önce Şikayet Et
  AvusturyaMacaristan...Rus Çarlığı...Osmanlı Devleti...Alman İmp...diriliyor
  Cevapla
 • Aç köpek AB 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah bızı almazlar bu yamyam ab kan emiciler yunana yardım ukranya yardım bulgara yardım butun aç ülkelere yardım eee neden girelim kardeşim bız bu aç köpek gurubunun içine
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Kansızlar Filistine, Suriye ye, Irak a neden yardım yapmıyorsunuzda anca sömürüyorsunuz.. Sıkıntısını da komşu ülkeleri çeker
  Cevapla
 • Kul insan 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupa Birliğine misilleme. Avrupa Birliği Macaristan 'a para yardımını askıya almıştı Hollanda gibi şımarık ülkelerden dolayı şimdi gel görki onay vermedi. Önce benim paramı verin ulan dercesine
  Cevapla
 • şahinler 1 ay önce Şikayet Et
  Macarlar hakli adam diyor ben paramı. niye alamayacağım yere vereyim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş merkezli deprem birçok ilde hissedildi: Vatandaşlar sokaklara çıktı!
Başkan Erdoğan'dan Babacan ve Davutoğlu'na tepki: Biraz daha ileri giderse...