İngiltere'de Müslüman esnaf soyguna gelen genç hırsıza yardımla karşılık verdi

İngiltere'nin kuzeyindeki Dewsbury'de bir gencin mağazasında hırsızlık yapmaya çalışmasının ardından sosyal medyadan hırsıza seslendi. Adam'ın paylaşımı sosyal medyada büyük beğeni topladı.

GİRİŞ 07.12.2022 00:18 GÜNCELLEME 07.12.2022 00:23
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Sosyal medyadan hırsıza seslenen işletme sahibi Adam, "Şu an çoğumuz için çok zor zamanlar. Bu yüzden, masaya yiyecek koymakta zorlanıyorsan, nasıl yardımcı olabileceğimizi görmek için lütfen bizi mağazamızda ziyaret et." paylaşımında bulundu.

Adam'ın paylaşımında "Başkalarına merhamet et ki merhamet göresin." mealindeki hadisi şerife atıfta bulunması çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından da beğeni aldı. Paylaşımın ardından farklı din ve milletlere mensup çok sayıda kişiden anlamlı ve dokunaklı mesajlar alan Adam, hırsızlık girişiminin olduğu günü ve sonrasında yaşananları anlattı.

"KOVİD-19 SALGINI DÖNEMİNDE GÜVENLİK AMAÇLI KAPI KİLİTLEME MEKANİZMASI KURDUK"

Adam, Kovid-19 salgını döneminde alınan tedbirler kapsamında, müşterilerin dükkana girerken maske taktığını veya kapüşonlu kıyafetler giydiğini, bu nedenle herhangi bir hırsızlık vakası olması halinde polise durumu nasıl açıklayacağını düşündüğünü anlattı.

Bu sebeple kendince güvenlik önlemi anlamaya karar verdiğini ve mağaza içerisindeki tezgahın altına kapı kilitleme mekanizması yerleştirdiğini belirten Adam, bu mekanizma sayesinde müşteriler dükkana girdiği andan çıkış yaptığı ana kadar kapıyı kilitli tuttuklarını ifade etti.

Hırsızlık girişiminin olduğu gün de müşteri görünümlü genç hırsız içeri girdikten sonra mağazadaki personelin her zamanki gibi kapı kilitleme mekanizmasını çalıştırdığını anlatan Adam, bunu fark etmeyen hırsızın içeri girdikten sonra dükkandaki en pahalı iki telefonu incelemek istediğini söyledi.

Adam, hırsızın 1700 sterlin değerindeki telefonları eline alır almaz dışarı çıkmak için hızlıca kapıya doğru koştuğunu ve kapının kilitli olduğunun farkına vardıktan sonra çıkamayacağını anladığını dile getirdi.

Biraz mahcup bir şekilde geri dönen hırsızın telefonları yanında duran çalışanına geri verdiğini anlatan Adam, hırsızın kendisine "Arkadaşlarım bunu yapmamı söyledi, ben böyle biri değilim. Arkadaşlarım beni kışkırttı. Buraya gelip çalmam için beni kışkırttılar." dediğini aktardı. Adam, telefonları geri aldıktan sonra hırsızlık girişimi başarısızlıkla sonuçlanan gence herhangi bir müdahalede bulunmadan gitmesine izin verdiklerini anlattı.

"İSLAM BİZE DAHA MERHAMETLİ OLMAYI ÖĞRETİR"

Olayın ardından sosyal medyada kamera kayıtlarının ortaya çıkmasıyla çok sayıda kişinin kendisine "hırsıza neden sert şekilde müdahale etmediği"ni sorduğunu söyleyen Adam, şöyle devam etti:

"İslam bize öfke, zulüm ve bunun gibi şeyleri göstermeyi öğretmiyor. İslam bize daha merhametli olmayı öğretiyor. Telefonları geri aldık. Telefonlarımız artık burada. Bu yüzden ona biraz şefkat göstermek daha iyi. İnşallah Allah ona hidayet versin. Allah hepimize hidayet versin. Bunun için buradayız. Biz buyuz. Gitmesine izin vermek daha iyi. Polis beni ararsa, çünkü videoları şimdi göreceklerinden eminim ve bana dava açmak isteyip istemediğimi sorarlarsa, ona karşı dava açmayacağım. Umarım yaptığının farkına varır ve yolunu değiştirir. Bence bu onun için daha iyi."

"YARDIMA İHTİYACI OLURSA BURADAYIZ"

Gençlerin ve küçük yaştaki çocukların bu tür suç olaylarına karışmasının arka planında yetiştirilme tarzları, arkadaş çevreleri ve içinde bulundukları zor koşullar olduğuna değinen Adam, "Bence Müslümanlar olarak orada yanlarında olmalıyız. En azından bu insanlara doğru yola gittiklerinden emin olmaları için yardım etmeye çalışmalıyız. İnşallah Allah hepimize hidayet verir." ifadelerini kullandı.

Hırsızlık girişiminin ardından sosyal medyadan gence çağrıda bulunarak, ihtiyacı olması durumunda mağazaya tekrar gelebileceğini ve kendisine yardımcı olacaklarını söyleyen Adam, şu ana kadar gençle herhangi bir temas kuramadıklarını bildirdi.

Adam, "Henüz kim olduğunu bilmiyoruz. Yardıma ihtiyacı olursa, onun için burada olduğumuzu umuyorum. İnşallah videodan mesajı alır ve kim bilir belki (mağazaya) geri gelir." dedi.

"TÜM DÜNYADA İSLAM'LA İLGİLİ OLUMSUZLUKLAR VARKEN GERÇEKTE İSLAM'IN NE OLDUĞUNU GÖSTERMELİYİZ"

Olayın sosyal medyada paylaşılmasının ardından çok sayıda kişiden takdir mesajları aldıklarını söyleyen Adam, şunları kaydetti:

"Gelen mesajların yaklaşık yüzde 99'u maşallah çok cesaret vericiydi ve dünyanın dört bir yanından gönderilen mesajlar çok kuvvetliydi. Tüm dünyada, tüm medyada İslam'la ilgili olumsuzluklar varken gerçekte İslam'ın ne olduğunu göstermemiz gerekiyor. Bence bu önemli. Sadece benim için değil. Açıkçası ben oldukça sıradan bir insanım, hiç kimseyim ama genel olarak insanların İslam'ın ne olduğunu, Müslümanların bu tür şeylere nasıl tepki verdiğini bilmeleri, göstermeleri gerektiğini düşünüyorum."

Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 60
 • bir müslüman 11 ay önce Şikayet Et
  Keşke çocuğun yüzünü de gizleseymiş. Gerçekten islami bir iyilik yapacaksan, ifşa etmek uygun olmamış. Videosunu paylaşmak iyilik mi kötülük mü?
  Cevapla
 • CAFER 11 ay önce Şikayet Et
  Hasan Doğru : Maalesef sen kendi yapabileceğin şeyi ( tiynetini )ifade etmişsin.
  Cevapla
 • kaf.kum.Çıksın 11 ay önce Şikayet Et
  Allah daim işini rast getirsin ve sağlık sıhhat versin inşaallah.
  Cevapla
 • Emre 11 ay önce Şikayet Et
  MASALLAH SUBANALLAH Rabbim böyle insanlari cogaltsin..
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Hasan doğru, sana diyorum fitne çıkarma Allah sansa hidayet nasip etsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Devlet kiracısına 9 kat zam yaptı' diyerek algı yapan CHP'nin foyası ortaya çıktı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul adayı ve "İYİ Parti-CHP" açıklaması