Kızılelma'nın gölgesi bile yetti: Nasıl başa çıkacağız?

Türkiye'nin savunma sanayiinde peş peşe attığı adımlar Komşu'yu panikletmeye devam ediyor. Kızılelma'nın her gün manşetleri süslediği Yunan basınında "Ülkemiz bununla nasıl başa çıkacak? " sorusu gündeme geldi.

GİRİŞ 07.12.2022 06:27 GÜNCELLEME 07.12.2022 08:59
Bu Habere 159 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz gün Türkiye'nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma'nın test sürüşü gerçekleşti.

Bu gelişmeyi takip eden Yunan basınında itiraf gibi bir haber yer aldı. Kızılelma'nın adından bile endişe duyan Yunan basını 'Nasıl başa çıkacağız?' sorusunu sordu.

"ZOR TUTUYORUZ"

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar resmi Twitter hesabından paylaştığı tweetle, Bayraktar Kızılelma'nın teker kesme testinden video paylaşarak, "Zor tutuyoruz… Bayraktar #KIZILELMA teker kesme testinde ayaklarını yerden kesti. Az kaldı inşallah… Having a hard time keeping #KIZILELMA on the ground..." ifadelerini kullantı.

Yunan basını ise Kızılelma'yı gündemine taşıdı. Pentapostagma isimli gazetede yer alan haberde, "Söz konusu drone, savaş uçakları ile karşılaştırılabilir özelliklerle gizli olarak inşa edildi" ifadeleri kullanıldı. Bayraktar Kızılelma; 1.5 tona yakın mühimmat ve faydalı yük kapasitesine sahip olacağı belirtildi.

ÖZELLİKLERİ VURGULANDI

Kızılelma savaş uçağının kısa pistli gemilerde iniş kalkış yapabildiği vurgulandı. Bu bilgileri paylaşan gazetede, Türkiye'nin İHA konusunda hızla ilerlediği belirtildi. Bir yandan Akıncı'dan atılan bombanın test edildiği diğer yandan da Kızılelma'nın test uçuşunun yapıldığı vurgulandı.

Özellikle Kızılelma'nın hızlı, görünmez olacağı ve aynı zamanda AESA radarı taşıyacağı için etkileyici özellikler sunduğu vurgulandı. Kızılelma'nın TCG Anadolu gibi bir amfibi hücum gemisinden iniş kalkış yapabileceği belirtilen haberde, bu gelişmenin Ege ve Doğu Akdeniz'de kendileri için sorun yaratacağı ileri sürüldü.

YUNAN'IN 'ADALAR' KORKUSU

Yunanistan'ın antidrone sistemini taşıyan bir donanmayla acil mücadele gücü oluşturması gerektiği belirtilen haberde itiraf gibi bir detay yer aldı.

"Kızılelma, kıyıdan adalarımıza karşı görev yapabilecek" ifadeleri yer alan haberde, Adaların Türkiye'ye yakın olmasının Kızılelma'yı daha tehlikeli kıldığı ifade edildi. Bu nedenle ülkenin tepki kabiliyetlerinin de azaldığı belirtildi.

ADI BİLE YETTİ

Son olarak, Yunanistan'ın Kızılelma ile nasıl başa çıkacağına bakması gerektiği söylenen habere, Kızılelma'nın adının bile tek hedefinin Yunanistan olduğu iddia edildi.

UÇUŞ TEST MERKEZİ'NİN YERİ HUZURSUZ ETTİ

Türkiye'nin Çorlu'da SİHA Akıncı için bir eğitim ve Uçuş Test Merkezi kurduğu vurgulanırken Türkiye'nin Meriç Nehri yakınlarında kara kuvvetlerinin yerleşimini ve gücünü haritalandıracağı iddia edildi.

Baykar'ın savaş uçağının ilk uçuşunun 2023'te yapılacağını belirttiği de vurgulandı.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 159
 • hsn onl 1 ay önce Şikayet Et
  tek diyecegim maşaALLAH TEBAREKALLAH dualarimdasiniz.
  Cevapla
 • aksaray 1 ay önce Şikayet Et
  kızıl elma ve sihalar yapıldıkça chp ve pkk lılar doğru zıvanadan çıkıyorlar.
  Cevapla
 • Turgut 1 ay önce Şikayet Et
  Maşallah çok mükemmel uçuşu gurur verici, millet i sevindirdiniz yüce ALLAH ta hepinizi sevindirsin güç kuvvet versin korusun inşallah amin amin İnşallah
  Cevapla
 • Yüksekova lı kürt 1 ay önce Şikayet Et
  Kızılelma devletimiz ve milletimiz için hayırlı olsun inşallah düşmana korku versin
  Cevapla
 • Erdo 1 ay önce Şikayet Et
  Yürü be bayraktar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Altın fiyatlarında büyük hareket engellendi! '2 bin dolarlık dost'
Zekeriya Say yazdı: Yenemeyeceklerini anlayınca çamura yattılar