ABD'nin F-16 kararı sonrası Yunan basını karıştı: Türkiye düşmanına sarıldılar

ABD Temsilciler Meclisince sunulan ve Türkiye'ye F-16 satışını kısıtlayıcı koşullara bağlayan maddeler, savunma bütçesi yasa tasarısından tamamen çıkarıldı. Karar sonrası Yunan medyası çalkalandı.

GİRİŞ 08.12.2022 04:58 GÜNCELLEME 08.12.2022 09:38
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

ABD Kongresinin iki kanadından senatör ve temsilcilerin yer aldığı konferans komitesi, 857 milyar dolarlık savunma bütçesini de içeren NDAA tasarısına son halini verdi.

TÜRKİYE'YE F-16 SATIŞINI KISITLAYICI KOŞULLARA BAĞLAYAN MADDELER YER ALMADI

Tasarının son halinde, Rum lobisine yakınlıklarıyla bilinen New Hampshire Temsilcisi Demokrat Chris Pappas, Florida Temsilcisi Cumhuriyetçi Gus Bilirakis, New York Temsilcisi Cumhuriyetçi Nicole Malliotakis ve New Jersey Temsilcisi Demokrat Frant Pallone dahil 18 temsilci tarafından sunulan ve tasarının Temsilciler Meclisi versiyonuna eklenerek kabul edilen Türkiye’ye F-16 satışlarını kısıtlayıcı koşullara bağlayan maddeler yer almadı.

İlgili maddelerin çıkarılması, daha önce New Jersey Senatörü Bob Menendez ile Maryland Senatörü Chris van Hollen’ın sunduğu benzer maddelerin NDAA tasarısının Senato versiyonuna eklenmemesinin ardından geldi.

YUNAN BASINI KARIŞTI!

Bu gelişmeyi ilk sıradan duyuran Yunan Kathimerini gazetesi, metinde, "NATO müttefiklerinin diğer NATO müttefiklerinin hava sahasına izinsiz uçuşlar yapmamaları gerektiğine inanıyoruz." mesajına dikkat çekildi.

TÜRK DÜŞMANI SENATÖRE BEL BAĞLADILAR

Öte yandan Bob Menendez'in veto yetkisinin hala elinde olduğunu bu nedenle anahtarı elinde tuttuğu yazıldı. Menendez'in Türkiye'ye savaş uçağı verilmesine rıza göstermeyeceğini belirttiği vurgulandı.

"BAŞARILI OLAMADIK"

Ta Nea ise bu mesajı okurlarına sunarken F-16 satışının engellenme çabalarının başarılı olmadığı belirtildi, Menendez'in veto hakkına dikkat çekildi.

"BAŞARISIZ OLDUK"

Proto Thema'da "NATO müttefiklerinin diğer NATO müttefiklerinin hava sahasına izinsiz uçuşlar yapmamaları gerektiğine inanıyoruz." sözleri ile avundu. F-16'lar ile ilgili değişikliği tasarıya ekleme çabasının başarısız olduğu belirtilen haberde Menendez vurgusu yapıldı.

Ethnos'ta bu tasarının nihai olmadığı iddia edilirken Menendez'in varlığına güvendiklerini vurgulandı. Haberi yine aynı mesajla okurlarına sundu.

Pentapostagma ise ,Menendez'in veto yetkisini elinde bulundurduğunu dile getirdi.

Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 63
 • VATAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Babasının hayrına değil. Türkiye savaş uçağı yapmasın diye mecburen veriyorlar. Nasılda kıvırıyorlar , Kızılelma , MMU uçmasın diye
  Cevapla
 • Tepki 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne zaman"tamamı"gelir elimizdekiler modifiye edilir o zaman inanırım olumlu havada geçmişmiş falan bunların hepsi hikaye..!
  Cevapla
 • Osmanlı Torunu 1 yıl önce Şikayet Et
  Menendez sadece Türkiye'yi görüyormuş,yunanların göçmenleri katletmeleri ,Yunanistan'da kurulan terörist kampları ,hukuksuz şekilde adaları silahlandırmaları ,kıta sahanlığından aşırı talepleri vsvs..ona göre normal.... ne üdü belirsiz maymuna benzeyen sünger Bob ,Allah sana göz akıl vermiş,cayır cayır yanacaksın inşallah,müslüman düşmanı !!! (maymunlardan özür dilerim bu ara..ağır hakaret oldu onlara zira onlar bile bu soysuzdan daha adaletlidir aynı zamanda daha da değerli.. )))
  Cevapla
 • cok şirin 1 yıl önce Şikayet Et
  Verin şu mendenezin çorba parasını artık,adam açık açık cep açıyo
  Cevapla
 • Cevad Rahimi 1 yıl önce Şikayet Et
  F 16 F 16 F 16 lazem
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çanakkale'de 4,9 büyüklüğünde deprem
Husiler, İsrail ve ABD gemilerini vurdu