Rusya'dan Türkiye ve Suriye açıklaması: ABD'ye sert eleştiri!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'yi, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PKK/YPG'yi destekleyerek bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçladı.

GİRİŞ 08.12.2022 01:14 GÜNCELLEME 08.12.2022 09:49
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington'un bölgede "böl ve yönet" taktiğini uzun zamandır desteklediğini savundu.

''ABD GÜÇLERİ YASA DIŞI OLARAK FIRAT'IN DOĞUSUNDA''

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki kaos ortamından Washington Yönetimini sorumlu tuttu. Lavrov, ABD güçlerinin Fırat'ın doğusunda yasa dışı şekilde bulunduğuna dikkat çekti.

Terör örgütü PKK-YPG teröristlerini kastederek,"ABD bulunduğu bölgelerde Türkiye karşıtı ayrılıkçı ve silahlı grupları" destekliyor diyen Lavrov, bu durumun haklı olarak Türkiye'yi endişelendirdiğini vurguladı.

"ABD SURİYE'DE BÖL VE YÖNET TAKTİĞİNİ UYGULUYOR"

Rus Bakan, ABD'nin PKK-YPG teröristlerini hem Türkiye hem de rejim güçlerine karşı kullandığını savundu. Lavrov, ABD'nin, bölgede, "böl ve yönet" taktiğini uzun zamandır desteklediğini vurguladı. Suriye'deki istikrarsızlığın nedeni olarak Washington yönetiminin politikalarını gösterdi.

"TÜRKİYE VE SURİYE ARASINDAKİ GÖRÜŞMELERİ DESTEKLİYORUZ"

Lavrov, Rusya olarak Astana formatında Suriye'nin toprak bütünlüğünü desteklediklerini yineleyerek, Türkiye'nin terörden kaynaklanan endişelerinin giderilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Terörle mücadele konusunda Ankara ve Şam arasındaki 1998 tarihli Adana Mutabakatını hatırlan Rusya Dışişleri Bakanı, Türkiye ve Suriye arasındaki diyaloğu desteklediklerini bildirdi.

KAYNAK: TRT HABER
Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 54
 • toto 1 ay önce Şikayet Et
  şimdi bu pyd liler marksist mi oluyor yoksa emperyalist mi. rusya ve abd hemen yanıbaşlarında birisini seçsinler artık. oryantal dansöz gibi gerdan kırmayı göbek atmayı bıraksınlar gayri
  Cevapla
 • BÜLENT 1 ay önce Şikayet Et
  abd yıllardır insanlık suçu işliyor hiç bir ülke birşey yapamıyor. terörist destekleyerek
  Cevapla
 • mtk 1 ay önce Şikayet Et
  sahtekar Rusya! ABD ile anlaştığını biliyoruz Suriye toprakları üzerinde amma bu sefer yemez
  Cevapla
 • yalnıkurt 1 ay önce Şikayet Et
  terörist abd
  Cevapla
 • Ali okul mevzunu 1 ay önce Şikayet Et
  Ruslar yanlış yapıyor orta doğuya kurulak ABD ab kurt deyil Rusya hedefte 15temuz gibi deyil bu pilalan Ege'de başlar sürü ırak İran polanya Romanya bir kısım Bulgar bunlar sonmimar deaş bitti Avrupa'daki muslukları cezası bir kısım afetiler olmüyenler şimdi ABD AB PKK PYD 6li masa
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son seçim anketi açıklandı: AK Parti oy oranını 3 puan artırdı
CHP hedefe Hakan Fidan'ı koydu! Adayları hala belli değil ama...