Son dakika: Peru'da Cumhurbaşkanı Pedro Castillo gözaltına alındı

Peru'da Kongreyi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurulması kararı alan Cumhurbaşkanı Pedro Castillo gözaltına alındı.

GİRİŞ 08.12.2022 00:26 GÜNCELLEME 08.12.2022 00:31
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Perulu milletvekilleri, Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun Cumhuriyet Kongresi’ni feshetme kararına uymayarak yaptıkları oylamayla Castillo’yu görevden aldı.
Peru’da siyasi kriz patlak verdi.

Perulu milletvekilleri, Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun Cumhuriyet Kongresi’ni feshetme kararına uymayarak yaptıkları oylamayla Castillo’yu görevden aldı. Kongre’de yapılan oylamada, 101 milletvekili başkan Castillo’nun görevden alınması lehine oy kullanırken, 10 çekimser ve 6 aleyhte oy kullanıldı.

Kongre tarafından yapılan açıklamada, milletvekillerinin oylaması sonucu Devlet Başkanı Castillo’nun “ahlaki yetersizlik” sebebiyle görevden alındığı ifade edilirken, yerine Yardımcısı Dina Boluarte’nin geçeceği bildirildi.

CASTİLLO KONGREYİ FESHETMİŞTİ

Oylama Castillo’nun bu sabah Kongreyi feshettiğini ilan etmesinin ardından gerçekleşti. Peru Cumhuriyet Kongresi’nin Devlet Başkanı Castillo’nun görevden alınmasını tartışmak üzere bu sabah toplanmasının ardından devlet televizyonuna çıkan Castillo Kongreyi feshedip olağanüstü hal ilan ettiğini açıklamıştı. Ancak olay üzerine Perulu milletvekilleri karara uymayacaklarını bildirerek oturuma devam etmişti.

HÜKÜMETTEN 11 BAKAN İSTİFA ETMİŞTİ

Castillo’nun Kongreyi feshetme kararı muhalefet tarafından hükümete darbe olarak kabul edilirken hükümetin 11 bakanı ise istifa ederek olaya tepki gösterdi. Castillo’nun açıklaması sokaklarda kargaşaya neden oldu. Başkanın destekçileri ve karşıt görüşlü gruplar sokağa dökülerek gösteri yaparken, Kongre çevresine zırhlı araçların geldiği ve esnaf kepenk kapattı. Öte yandan Peru Cumhuriyet Kongresi’nde bundan önce solcu Castillo’nun görevden alınması için 2 kez daha oylama gerçekleşmişti.

KAYNAK: AA
Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 21
 • Sen 1 ay önce Şikayet Et
  Böyle olmalı.kimsenin yaptığı yanına kalmamali
  Cevapla
 • hakkı 1 ay önce Şikayet Et
  ABD ingiltere kendi ırkını yönetici olarak koymuyor. kendisinin sefil kölelerini kullanıyor
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  arkasında ABD vardır.
  Cevapla
 • adsız 1 ay önce Şikayet Et
  Adam peru yerlisi nasıl olmuş da cumhurbaşkanı olmuş, çünkü Amerika Kıtasında ki sömürü ülkeleri sömürenlerden başkası yönetemez...
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Fakir ülke o yüzden
  Cevapla
 • Bekir 1 ay önce Şikayet Et
  Kemal bu diktatör bozuntusunu da başdanışman olarak transfer etsin - nasıl TBMM fesh edilir nasıl diktatörlük ilan edilir iç savaş çıkarılıp ABD güçleri Türk Halkına karşı savaşmak ve soykırım yapmak için ülkeye davet edilir uzmanından öğrensin
  Cevapla
 • Cahit Ünal 1 ay önce Şikayet Et
  Zaten şu anda parlemento varmı sanıyorsun akıllı Bekir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Babacan canlı yayında söyledi, vatandaşlar isyan etti!
Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti yine ters düştü! İtiraz geldi: Öyle bir şey yok!