Bulgaristan, Ukrayna'ya silah yardımını onaylandı: S-300'lerin akıbeti de belli oldu

Bulgaristan'da parlamento, Ukrayna'nın Rusya'ya direnişine destek vermek amacıyla bu ülkeye yapacağı silah yardım paketini onayladı. Ukrayna'nın talep ettiği S-300 füzeleri ve MiG uçaklarının yer almadığı kaydedildi.

Bulgaristan, Ukrayna'ya silah yardımını onaylandı: S-300'lerin akıbeti de belli oldu
Bulgaristan, Ukrayna'ya silah yardımını onaylandı: S-300'lerin akıbeti de belli oldu
GİRİŞ 10.12.2022 09:53 GÜNCELLEME 10.12.2022 09:53
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Gönderilecek silah listesi önce parlamentoda milli güvenlik ve savunma komisyonlarının kapalı oturumunda görüşüldü. Gizlilik koşulu nedeniyle silah türleri açıklanmadı ancak aralarında Ukrayna'nın talep ettiği S-300 füzeleri ve MiG uçaklarının yer almadığı bildirildi.

Parlamentonun Savunma Komisyonu Başkanı Hristo Gacev, "Ukrayna şehirlerinin semalarını Rus insansız hava araçlarına karşı savunacak teknolojiler göndereceğiz" dedi.

240 üyeli mecliste toplam 52 sandalye sahibi Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Yeniden Doğuş Partisi milletvekilleri yardımı engellemek için kapalı oturum sırasında cep telefonları ile salondan canlı yayın yaptı.

Ülkede eski komünist partinin siyasi geleneğini sürdüren BSP'nin lideri Korneliya Ninova, Ukrayna'ya silah yardımı destekleyen diğer partileri "savaş koalisyonu" olarak niteledi.

Moskova'nın politikasını savunan popülist Yeniden Doğuş Partisi'nin Lideri Kostadin Kostadinov ise Bulgaristan'ın NATO ve Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasında ısrar etti.

Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açması ardından Rusya yanlısı Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve parlamentoda kendisi ile hemfikir siyasi güçlerin baskısı nedeniyle Ukrayna'nın talep ettiği silah yardımı defalarca reddedilmişti. Kasım başında yapılan bir oturumda parlamento tutum değiştirerek, Ukrayna'nın talebine olumlu yanıt verilmesine ve hükümetin gerekli yardım paketi oluşturmasına karar vermişti.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 2
  • trabzonli 1 yıl önce Şikayet Et
    Bulgaristanın neyi var ki gönderecek gönderse gönderse su tabancası gönderir
    Cevapla
  • Şair 1 yıl önce Şikayet Et
    Putin Bulgaristanı bir kenera yazmıştır.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Gazeteci Levent Gültekin İstanbul tablosunu çizdi: İmamoğlu için talihsiz bir durum
"Türkiye tüketim ile değil yatırımla büyüyecek"