Stıoltenberg, Rusya'nın yeni Ukrayna planını açıkladı

Rusya'nın Ukrayna'da uzun süreli bir savaş planladığını söyleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'e göre, Kiev'in destek verenler, Putin savaş alanında kazanamayacağını anlayana kadar Ukrayna'ya silah göndermeli.

Stıoltenberg, Rusya'nın yeni Ukrayna planını açıkladı
Stıoltenberg, Rusya'nın yeni Ukrayna planını açıkladı
GİRİŞ 17.12.2022 11:23 GÜNCELLEME 17.12.2022 11:23
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AFP'ye yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'da uzun süreli bir savaşa hazırlandığını ve Kiev'in NATO'daki destekçilerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin "savaş alanında kazanamayacağını" anlayana kadar Ukrayna'ya silah göndermeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Moskova'nın işgalinin üzerinden neredeyse 10 ay geçmesine rağmen Kiev güçleri Kremlin'i peş peşe yenilgiye uğratarak geniş toprak parçalarının kurtarılmasını sağladı. Ancak NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Putin'in "Ukrayna'yı kontrol etme nihai hedefinden vazgeçtiğine" dair bir işaret olmadığı uyarısında bulundu.

"Rusya'yı hafife almamalıyız. Rusya uzun bir savaş planlıyor" diyen Stoltenberg, "Daha fazla kuvveti seferber ettiklerini, çok fazla kayıp vermeye hazır olduklarını, daha fazla silah ve mühimmata erişmeye çalıştıklarını görüyoruz" diye ekledi.

Stoltenberg "Başkan Putin'in bu savaşta uzun süre kalmaya ve yeni saldırılar başlatmaya hazır olduğunu anlamalıyız" dedi.

"Büyük olasılıkla bu savaş, çoğu savaşta olduğu gibi müzakere masasında sona erecek" diyen Stoltenberg, herhangi bir çözümün "Ukrayna'nın egemen ve bağımsız bir ulus olarak varlığını sürdürmesini" sağlaması gerektiğinde ısrar etti.

Stoltenberg "Bunu başarmanın en hızlı yolu onları askeri olarak desteklemektir, böylece Başkan Putin savaş alanında kazanamayacağını, oturup iyi niyetle müzakere etmek zorunda olduğunu anlayacaktır" dedi.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 2
  • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
    Uleyn yaktınız Ukrayna' yı bee.... O kadar insanların hayatlarını mahvettiniz öldürdünüz yerlerinden işlerinden ettiniz.
    Cevapla
  • Turancılar 1 yıl önce Şikayet Et
    Acaba bu planlar NATO ve ingiltere tarafından mı yapılıyor, her şeyi bildiklerine göre
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Celal Şengör'den, İslam dini ve Türkiye'ye küstah sözler: 30 yıl içinde Türkiye olmayacak!
Mahkemeden otopark ücreti kararı! Aracı olan herkesi ilgilendiriyor