Twitter, FBI'ın yan kuruluşu gibi çalışmış

Elon Musk'ın ifşa ettiği Twitter belgeleri, sosyal medya platformunun nasıl bir çalışma sistemine sahip olduğunu ortaya koyuyor. Yayımlanan son belgelerle, Twitter'ın "FBI'ın yan kuruluşu" gibi hareket ettiği belirlendi.

GİRİŞ 17.12.2022 12:11 GÜNCELLEME 17.12.2022 14:15
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

2020 başkanlık seçimi döneminde, Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın paylaşımlarına gelen kısıtlama ve ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden hakkında kirli haberlere getirilen sansür krizi konuşulmaya devam ederken, Twitter'ın patron koltuğuna geçen Amerikalı milyarder Elon Musk, Twitter'daki sansür, propaganda, suçu örtbas etme, kişiye göre kural belirleme ve siyasi taraftarlığı deşifre eden yeni belgeleri Gazeteci Matt Taibbi üzerinden paylaştırdı.

Gazeteci Matt Taibbi tarafından "Twitter Dosyaları (Twitter Files)" etiketiyle paylaşılan belgelerin son serisinde, ABD hükümetinin sosyal medya kullanıcılarının içeriklerini nasıl topladığı, analiz ettiği ve işaretlediğine dair çarpıcı bilgiler yer aldı.

Musk, Twitter'ın Hunter Biden için sansür uyguladığını ifşa ettiMusk, Twitter'ın Hunter Biden için sansür uyguladığını ifşa etti

FBI'IN YAN KURULUŞU TWİTTER

Taibbi'ye göre, Twitter'ın FBI ile ilişkisi, sanki bir yan kuruluşmuş gibi sürekli ve yaygındı. Ocak 2020 ile Kasım 2022 arasında, FBI ile Eski Twitter Güvenlik şefi Yoel Roth arasında 150'den fazla e-posta yazışması olduğunu belirten Taibbi, "Bazıları, San Francisco ajanı Elvis Chan'in Roth'a Mutlu Yıllar dilemesi ve 'gelecek haftaki dönemsel görüşmemize' katılımını hatırlatması gibi sıradan, bazıları ise aktif soruşturmalarla ilgili olarak Twitter kullanıcılarına yönelik bilgi taleplerdir" dedi.

Taibbi, e-postaların çoğunda, FBI'ın Twitter’dan seçime dair mezenformasyon yapanlara ilişkin harekete geçmesini talep ettiğini belirtti. Taibbi, taleplerde düşük takipçili hesaplar, hatta mizah içerikli paylaşımların bile yer aldığını ifade etti.

FBI'ın 2016 seçimlerinin ardından oluşturulan ve FTIF olarak adlandırılan sosyal medya odaklı görev gücüne işaret eden Taibbi, bu ekibin 80 ajana kadar genişlediğini ve seçime yönelik sözde yabancı nüfuzu ve her türlü tahrifatı tespit etmek için Twitter ile yazışmalar gerçekleştirdiğini ileri sürdü.

Taibbi, Federal İstihbarat ve kolluk kuvvetlerinin, güvenlik yüklenicileri ve düşünce kuruluşlarıyla ortaklık halindeki İç Güvenlik Bakanlığı'nı da içerecek şekilde Twitter'ın derinliklerine kadar ulaştığını belirtti.

FBI'IN İSTEMEDİĞİ HİCİV VE MİZAHA BİLE İZİN YOK

Taibbi'nin paylaştığı bir belgede, eski bir istihbarat görevlisinin, "Bana kahrolası hükümetin içinde her türlü büyük veriyi veya AI aramasını yapabileceğinizi kanıtlamalısınız" dediği ortaya çıktı.

Taibbi daha sonra 5 Kasım 2022'de FBI'ın Ulusal Seçim Komutanlığı'ndan ajansın Twitter Genel Merkezinin bulunduğu San Francisco'daki saha ofisine "ek işlem gerektirebilecek" uzun bir Twitter hesapları listesi içeren bir e-posta paylaştı.

Kapatılan hesaplardan bazılarına örnekler veren Taibbi, "Yukarıdaki hesaplarında paylaşılanlar hiciv niteliğindeydi, neredeyse tümü askıya alındı" dedi.

Taibbi'nin belgelerini inceleyen bazı sosyal medya kullanıcıları, mizah ve hiciv içerikler nedeniyle hesaplarının kapatılmasını, "çılgınlık" olarak niteledi.

BİLGİLERİNİZ GÜVENDE Mİ?

Taibbi, Twitter hukuk müşaviri yardımcısı (ayrıca eski FBI avukatıdır) Jim Baker'a 16 Eylül 2022'de yazılan bir yazıda, hukuk yöneticisi Stacia Cardille, DHS, DOJ, FBI ve Ulusal İstihbarat Direktörlüğü ile yaptığı "yakında haftalık olacak" olan toplantının sonuçlarının özetlendiğini belirtti.

Taibbi, "Twitter yöneticisi, gizli bilgilerin 'sektör ile' paylaşılmasının önünde "engeller" olup olmadığını açıkça sorduğunu yazıyor. Cevap? FBI, paylaşımın önünde hiçbir engel bulunmadığı konusunda kararlıydı" dedi.

Çoğu insanın "derin devlet" olarak düşündüğü şeyin, gerçekte devlet kurumlarının, özel yüklenicilerin ve (bazen devlet tarafından finanse edilen) STK'ların karmaşık bir iş birliği olduğunu belirten Taibbi, "Çizgiler anlamsızlaşacak kadar bulanıklaşıyor" dedi.

Taibbi, Twitter Dosyaları araştırmacıları artık çeşitli yeni alanlara girdiğini ve yakında daha fazlası belgenin paylaşılacağını belirtti.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 3
 • ughur khan 1 yıl önce Şikayet Et
  Özgürlüğün, kendini ifade etmenin, düşüncenin ve fikirlerin gücünün buluştuğu platform diye dünyaya yaydıkları yalanı yine kendi içlerinden biri algının, yaygaracılığın ve yine yalanın, dolanın, hoşuma gitmiyorsan burada olamazsının kazanı (twitter mahlaslı) olmuş diye dünyaya bağırıyor. Ahh! ama anlatsanda anlamaz sosyal zombiler.
  Cevapla
 • yaz 1 yıl önce Şikayet Et
  batıda işler böyle her türlü pisliği yapıyorlar işbirliği içinde dışarı sızmıyordu. Sansürün manipulasyonun tehditin alası batıda. Kim bilir güvenlik riskli gördüğü kaç kişi öldürüp gömdü fbi cia. Medyada bir tane haber yok işledikleri cinayetler hakkında. Medya onların emrinde göründüğü gibi.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  gayet normal değil mi? kişisel bilgilerini vereceksin, özelini paylaşacaksın, sonra da beni takip etmesinler mi diyeceksin? sosyal medya açık açık istihbarat programidir. hangimiz yakınlarını vb. nerede ne yapmis diye bakmak için kullanmıyor ki
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Moskova'da Rusya'nın üst düzey askeri yetkilisinin aracı havaya uçuruldu
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Karadeniz manzaralarını övdü: İsviçre Alpleri’ndeyiz sandık