Musk: Hükümet, halktan gelen bilgileri sansürlemek için Twitter'a milyonlarca dolar ödedi

Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, ABD hükümetinin "halktan gelen bilgileri sansürlemek için" Twitter'a milyonlarca dolar ödediğini belirtti.

GİRİŞ 20.12.2022 23:02 GÜNCELLEME 21.12.2022 10:46
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Musk, Twitter'daki son paylaşımında, yaklaşık iki haftadır Twitter Dosyaları adıyla yaptığı ifşaatlar çerçevesinde, "Hükümet, halktan gelen bilgileri sansürlemek için Twitter'a milyonlarca dolar ödedi." ifadelerini kullandı.

Twitter Dosyaları 7. bölümde yer alan bilgiye göre, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilileri, "sansür ve diğer taleplerinin karşılanması için" Twitter personeli ve diğer sosyal medya platformlarındaki çalışanların milyonlarca dolar tutarındaki fazla mesai ücretlerini karşıladı.

Michael Shellenberger isimli bağımsız gazeteci Musk'ın yeniden paylaşım yaptığı tweet serisinde, "FBI'ın, etki kampanyası için fazla mesai yapan personel için Twitter'a milyonlarca dolar ödemesi gerçeği." ifadesine yer vermiş ve gizli servisin kuruma 2019'dan 2021'e kadar 3 milyon 415 bin 323 dolar ödeme yaptığını belgeleyen kurum içi yazışmanın ekran görüntüsünü paylaşmıştı.

Musk, bir takipçisinin, "Hükümet demek ki Twitter'a insanları sansürlemesi için para ödüyormuş." şeklindeki paylaşımına, "Sadece Twitter'a değil, diğer sosyal medya şirketlerine de." yanıtını verdi.

Elon Musk diğer bir paylaşımında ise Temsilciler Meclisi İstihbarat Başkanı Adam Schiff'e, "Meclis İstihbarat Başkanı olarak, ABD Anayasasını doğrudan ihlal eden gizli eyalet sansürünü onayladınız mı?" sorusunu yöneltti.

ABD gazetelerini de hedefine koyan Musk, "Gazeteler sadece internette arama yapar ve bunu basar." diye yazdı.

Twitter Dosyaları

Elon Musk son iki haftadır, Twitter'in kurum içi belgelerini araştıran ve Twitter'da paylaşan bir grup gazetecinin ifşalarını destekliyor.

Twitter'in yeni yöneticisi ve bağımsız gazetecilerin "Twitter Dosyaları" olarak adlandırılan bu tweet dizileri, Twitter'ın eski yönetiminin, siyasi görüşleri nedeniyle muhafazakarları kasıtlı olarak susturduğunu kanıtlama çabası olarak değerlendiriliyor.

Elon Musk'ın retweet yaptığı bağımsız gazeteci Michael Shellenberger dün, Twitter Dosyaları 7. Kısım'da, FBI San Francisco Özel Ajanı Elvis Chan'ın, Twitter yöneticileri üzerinde baskı kurarak ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden dosyası başta olmak üzere bazı konularda yönlendirme yapmaya çalıştığı şeklinde paylaşımlarda bulunmuştu.

Musk, daha önce, Twitter'ın genel danışman yardımcısı ve eski FBI genel danışmanı James Baker'ı "kamu diyaloğu için önemli olan bilgilerin bastırılmasındaki olası rolü" konusundaki endişelerini gerekçe göstererek görevden almıştı.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • medo 1 yıl önce Şikayet Et
  Elon Musk'ın şunu demesinin bunu demesinin bir önemi yok. Beyni örümcek bağlamış, aklı pas tutmuş, kendi vatanına milletine düşman, batı hayranı aşağılık kompleksli ahmaklar hariç, ki bunlardan bizim memleketimizde pek çok var, iki gram aklı olan herkes anlayabilir ki, böyle bir fırsatı elinde tutan her ülke, bu firmalar istese de, istemese de bilgileri de toplar sansürde uygular. Bizim ahmaklarda buraların özgür olduğunu zannedip Türkiye sansür uyguluyor diye çemkirir, ki yalan dolan iftirada zaten özgürlük değildir.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  adamlar sansürcülerin krali, bizimkiler de demokrasinin besigi sanigi dünkü kültürsüz vahsi barbar amerika'yi
  Cevapla
 • vatandaş.. 1 yıl önce Şikayet Et
  TÜRK KULLANICILAR için hiç de şaşırılacak bir haber DEĞİL :D
  Cevapla
 • Vatandaş Rıza 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar gün yüzüne çıkanlar ya birde çıkmayanlar?
  Cevapla
 • Adil 1 yıl önce Şikayet Et
  Vay be her şey yalan dolan üstüne Asıl facebook a girilse oradan neler neler çıkacaktır
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Uçuruma yuvarlandı! Dehşet anları kamerada
Savaşacak asker bulamayan İsrail'den dikkat çeken karar!