HDP heyetinden Libya'da Türkiye karşıtı görüşme

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları öncülüğündeki heyet, darbeci Hafter'in El-Mustakbel Partisi'nin Başkanı Dr. Abdulhadi El Huvej'le Bingazi'de bir araya gelerek, "Erdoğan'ın Libya deniz anlaşmasını kabul etmiyoruz" dedi.

GİRİŞ 22.12.2022 14:48 GÜNCELLEME 22.12.2022 16:22
Bu Habere 80 Yorum Yapılmış

Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) bağlı bir heyet, Libya'da darbeci konumundaki General Halife Hafter'in Bingazi'deki karargahını ziyaret etti.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları öncülüğündeki heyet, Libya'da düzenlenen bir forum bünyesinde Hafter'e bağlı isimlerle buluştu.

Hafter'in El-Mustakbel Partisi'nin Başkanı Dr. Abdulhadi El Huvej'le bir araya gelen HDP heyeti, Türkiye karşıtı çalışma yürüttü.

19 Aralık'ta düzenlendiği ifade edilen görüşmede, HDP yetkililerinin, Türkiye ile Libya arasında imzalanan MEB anlaşmasını reddettiklerini söylediği aktarıldı: "Erdoğan'ın Libya'daki tek taraflı politikasını, özellikle deniz anlaşmasını kabul etmiyoruz."

HDP heyeti Bingazi'de darbeci Hafter'in kurmaylarıyla görüştü.

"TÜRKİYE, ERDOĞAN'DAN İBARET DEĞİL"

Hafter'in kurmayı Dr. Abdulhadi El Huvej ise, "Türkiye, Erdoğan'ın politikalarından ibaret değil. Türkiye'de muhalefet daha da güçleniyor. Biz onlarla aynı doğrultuda fikirler paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

HDP heyeti Bingazi'de darbeci Hafter'in kurmaylarıyla görüştü.

TÜRKİYE'NİN LİBYA HAMLESİ

Hem kendi hem de Libya halkının hakkının gasbını önlemek için harekete geçen Ankara, Libya'da seçilmiş ve BM tarafından tanınan hükümetle dengeleri değiştiren Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması'nı (MEB) imzalamıştı. Mavi Vatan doktirini ortaya koyan Türkiye, Akdeniz'deki enerji çalışmasında geri kalmayacağının sinyalini vermişti.

HDP heyeti Bingazi'de darbeci Hafter'in kurmaylarıyla görüştü.

Libya'daki meşru hükümete askeri ve teknik destek de veren Türkiye; Trablus'un düşmesine yakın bir zamanda devreye girerek Libya ordusunun Hafter'e karşı zafer kazanmasında büyük rol oynadı.

Bu hamle başta Yunanistan ve Güney Kıbrıs olmak üzere Fransa, ABD, Mısır ve İsrail'in planlarını bozmuştu.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 80
 • who are you 1 yıl önce Şikayet Et
  Soyunuz sopunuz kurusun, anlaşmayı kabul etmiyormuş ta falan filan, sen kimsin
  Cevapla
 • Ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlara en ağır cezayı vereceksin bunlar vatan hayinleri derhal HDP kapanmalı devlete karşı gelenin boynunu alacaksın ☝️
  Cevapla
 • net 1 yıl önce Şikayet Et
  ya devlet başa ya kuzgun leşe. artık hdp chp terör örgütüne tahamül edilemez demir yumruk inmeli
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Aleni devlete düşmanlık yapan birisi nasıl olur hala vekil olabilir
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Tuh suratınıza.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EURO 2024'te Tadic'li Sırbistan'a şok! UEFA'ya şikayet ettiler
Havalimanında başıboş köpek paniği! Uçak aniden durmak zorunda kaldı