Bulgaristan'dan Rusya'ya karşı nükleer yakıt hamlesi

Bulgaristan'ın nükleer güç santrali, ABD şirketi Westinghouse Electric ile nükleer yakıt alımına ilişkin anlaşmaya vardı.

Bulgaristan'dan Rusya'ya karşı nükleer yakıt hamlesi
Bulgaristan'dan Rusya'ya karşı nükleer yakıt hamlesi
GİRİŞ 22.12.2022 18:02 GÜNCELLEME 22.12.2022 18:20
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Enerji arzında çeşitliliğe gitmeyi amaçlayan Bulgaristan'ın tek nükleer güç santrali Kozloduy, ABD şirketi Westinghouse Electric'in İsveç'te faaliyet gösteren kolu ile nükleer yakıt alımına yönelik anlaşma imzaladı.

Bulgaristan Enerji Bakanı Rossen Hirstov, ABD şirketi ile varılan 10 yıllık anlaşmanın, "belirsiz" dönemlerde nükleer yakıt alımının normal seyretmesine imkan vereceğini kaydetti.

Santralin 6. ünitesine yakıt sağlamaya yönelik benzer bir anlaşmanın Fransa'nın Framatome şirketi ile yapılacağını belirten Bakan Hirstov, anlaşmanın hazırlık aşamasında olduğunu bildirdi.

Hirstov, Framatome ile ülkenin enerji ihtiyacı için Rusya dışında iki kaynak sağlanmış olacağını ve enerji arzının "tam çeşitliliği ve güvenliğinin" sağlanmasına ilişkin sürecin tamamlanacağını ifade etti.

Kozloduy Nükleer Güç Santrali, Bulgaristan'ın elektrik ihtiyacının yaklaşık 3'te 1'ini karşılayan Rus yapımı iki VVER-1000 nükleer reaktörü için daha önce Rus firması Rosatom'dan yakıt alıyordu.

Rus gazına ve nükleer yakıtına bağımlı olan Bulgaristan, Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası enerji arzında çeşitliliğe gitme kararı almıştı.

KAYNAK: AA
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş
YORUMLAR 1
  • Ali 3 ay önce Şikayet Et
    Toplam üretim ne kadarki bizim bir kaç baraj kadar tuketimmi var yoksa elektrik olarakda ithalatmi yapiyorlar
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tarımda yeni dönem, artık 10 yıl cezası var! Meclis'te kabul edildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aday açıklamasını bakanlar ekrandan öğrendi