Türkler Çin’deki durumu takip ediyor

Türkiye’de Çin’le ilgili yapılan bir anket çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 54'e yakını Çin’in yolsuzlukla mücadele programı konusunda başarılı olduğunu söyledi.

Türkler Çin’deki durumu takip ediyor
Türkler Çin’deki durumu takip ediyor
GİRİŞ 23.12.2022 15:28 GÜNCELLEME 23.12.2022 16:28

Türkiye’de Çin’le ilgili yapılan bir anket çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Ekim ayında gerçekleştirilen Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’nin yansımalarını ölçmek amacıyla yapılan anket çalışmasına katılanların yüzde 53.9’u Çin’in yolsuzlukla mücadele programı konusunda başarılı olduğunu söyledi. 

Kongrede üçüncü kez cumhurbaşkanı seçilen Xi Jinping de, Türkiye’de başarılı bulunan liderler arasında yer alıyor. Yüzde 53.4’ü üniversite mezunu ve Türkiye’de kamuoyu yapıcı niteliğine sahip kişilerle Aksoy Araştırma tarafından yapılan anket çalışmasına göre, kongrede üçüncü kez başkanlığa seçilen Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ülkede Mao’dan sonra en güçlü lider olduğunu düşünülüyor.

Daha proaktif bir dış politika bekleniyor

Anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 43.1’i Xi’nin ilk iki dönemki performansını başarılı bulurken ‘çok başarılı buluyorum’ diyenlerin oranı yüzde 24.3 oldu. Yeni dönemdeki başarı oranı sorulduğunda da başarılı olacağını düşünenlerin oranı yüzde 67’ye ulaştı. 

20. Ulusal Kongre’de alınan kararlar doğrultusunda yeni dönemde Çin’in dünya ülkeleriyle daha proaktif bir yaklaşım olacağını ve daha uzlaşmacı bir dış politika olmasını düşünenlerin oranı yüzde 72.4 oldu. Katılımcılar kongreden sonra Çin’in dış politikasının dünyanın gelişimi ve barışına fırsatlar sunacağını dile getirdi.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Marmara'da yeni fay sürprizi: 169 yıldır suskun!
MHP'li başkan adayının seçim şarkısı gündem oldu! Sosyal medya yıkılıyor