Aliyev: "Doğal kaynaklarımızı sömürenler uluslararası hukuk normuna göre suçludur"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Batı Azerbaycan’dan olan bir grup aydınla görüşme sırasında Laçın bölgesindeki olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, "Doğal kaynaklarımızı sömürenler uluslararası hukuk normuna göre suçludur" dedi.

Aliyev: "Doğal kaynaklarımızı sömürenler uluslararası hukuk normuna göre suçludur"
Aliyev: "Doğal kaynaklarımızı sömürenler uluslararası hukuk normuna göre suçludur"
GİRİŞ 24.12.2022 23:10 GÜNCELLEME 24.12.2022 23:10
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycanlı sivil toplum kuruluşlarının (STK) Laçın Koridoru'ndaki maden protestosuna ilişkin, "Devlet kurumlarımızın temsilcilerinin orada (madenlerde) denetim yapması konusunda haklı bir talebimiz var. Neler olup bittiğini görmeliler ve bu yasa dışı faaliyet durdurulmalıdır. Bu bizim haklı talebimizdir." değerlendirmesinde bulundu.

Aliyev, Sovyetler döneminde Ermenistan'dan kovulan Azerbaycanlıların kurduğu Batı Azerbaycan Topluluğu üyesi bir grup aydınla görüştü.

Görüşmede konuşan Aliyev, Laçın Koridoru'nda yaşananların Azerbaycan karşıtı bir histeriye neden olduğunu, Ermenistan ve onun arkasında duran diğer devletlerin Azerbaycan'a karşı bir karalama kampanyası başlattığını belirtti.

Aliyev, Birleşmiş Milletlerde de Azerbaycan'a karşı yeni bir provokasyon hazırlandığını, birkaç gündür bazı ülkelerin Azerbaycan'a karşı kirli plan gerçekleştirmek azminde olduğunu kaydetti.

Söz konusu ülkelerin başarılı olamadıklarını fakat gelecek hafta da bu konuda çaba harcayacaklarını belirten Aliyev, şunları söyledi:

"Laçın yolunda yaşanan olay gün gibi ortadadır. Bu bizim meşru hakkımızdır. Doğal kaynaklarımız kullanılıyor ve taşınıyor. Doğal kaynaklarımızı sömürenler, istenilen uluslararası hukuk ilkesine göre suçludur. Çünkü burası uluslararası toplum tarafından bizim toprağımız olarak tanınıyor. Devlet kurumlarımızın temsilcilerinin orada denetim yapması konusunda haklı bir talebimiz var. Neler olup bittiğini görmeliler ve bu yasa dışı faaliyet durdurulmalıdır. Bu bizim haklı talebimizdir. Ancak bugün bu durum tamamen çarpıtılarak yansıtılmaktadır. Yine yalan, yine iftira. Bunu kimin yaptığını da çok iyi biliyoruz. Ermenistan burada ilk sıralarda yer almıyor. Ama bu bizi hiçbir şeyden caydırmayacak. Bunu zaten defalarca kanıtladık. 2. Karabağ Savaşı da savaştan sonraki iki yıl da kimsenin bizi etkileyemeyeceğini gösterdi. Bizi arayabilirler, açıklamalarda bulunabilirler fakat bunları önemsemek gerekmiyor. Bu aramalara siyasi nezaket gereği cevap veriyoruz. Ama bu, bizim tutumumuzu en ufak bir şekilde değiştirmeyecek."

Azerbaycanlı STK'lerin Laçın koridorundaki protestosu

Azerbaycan, Ermeni nüfusun yaşadığı ve geçici olarak Rus güçlerin konuşlandırıldığı Azerbaycan topraklarında madenlerin yasa dışı işletilmesi ve bunun sonucunda çevreye verilen zararın araştırılması ve denetimi amacıyla 10 Aralık'ta bölgeye uzman ekipler göndermiş, bu ekiplerin bölgeye girişi Ermenilerce engellenmişti.

Bu durum üzerine Azerbaycanlı çevreci sivil toplum kuruluşları üyeleri ile aktivistler, Azerbaycan topraklarındaki madenlerin yasa dışı işletilmesinin önlenmesi talebiyle 12 Aralık'ta Laçın Koridoru'nda protesto gösterisi başlatmıştı.

Ermeni yetkililerin, Laçın Koridoru'ndan sivillerin geçişine izin verilmediği yönündeki iddiaları Azerbaycan Dışişleri Bakanlığınca yalanlanmış ve Bakanlık, yolun Rus güçlerinin barikatları nedeniyle kapalı olduğunu, sivil geçişler için herhangi bir engelin bulunmadığı belirtmişti.

Göstericiler, Azerbaycan topraklarındaki Ermeni nüfusun Ermenistan'a gidiş gelişlerde kullandığı tek güzergah olan ve Laçın Koridoru diye bilinen yolda "ekolojik teröre son verilmesi" sloganları ve pankartlarla taleplerini dile getiriyor.

KAYNAK: İHA, AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 11
 • Mert 3 ay önce Şikayet Et
  Ermenistanın 1 milyon nüfusu var gerisi hep yurtdışında. yarısını Azerbaycan yarısını Türkiye alsın. Ermenistan topraklarının tamamı Türk ve Osmanlı yurdudur. Bizim olan bize dönmeli. İki kardeşin arasına giren bu nifak devlet bitirilmeli
  Cevapla
 • Ömer 3 ay önce Şikayet Et
  Aliyev Karabağ 'da Ermeni 'nin kökünü kazı. Kazımazsan ileride başına daha çok bela olurlar.
  Cevapla
 • orhan38 3 ay önce Şikayet Et
  yav boşverin hukuku guguku güçlüysen hakkını alırsın.Madem haklisin gidip söke söke hakkını alacaksın.Galipken Rusya ve ermenistanla masaya oturup sonra da ağlamayacaksın.Rusya şimdi verir mi o yerleri sana.Yerleşen rus ayısı bırakır mı oraları sana.Savaştayken alsaydın olay biterdi.Kuranı Kerim de bile Yüce Rabbimiz kafirlere karşı savaşırken güçlüyken rehavete kapılmayın sonuna kadar gidin buyuruyor mealen.Savaşta düşmanın tekrar ayağa kalkamayacağı şekilde sonuna kadar pes ettireceksin.Yoksa işte o zamanki ağlayan ermeni şimdi kendisini adam sanır da sana kafa tutar.Abd ve Fransa gibi avrupa devletleri de şimdi yardım ediyor ki ermenistana.zengezur filan hayal oldu.
  Cevapla
 • ziyaretçi 3 ay önce Şikayet Et
  Bir defa daha çatışma çıkarsa bu sefer zengezuru ve laçin bölgesini tamamen almalısınız ve hedef bu olmalı. Bu sizin hakkınızdır.
  Cevapla
 • Hamidiye Süvarisi 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiyemiz bir çözüm bulacaktır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar duyurdu! Bayraktar Akıncı'dan ilk süpersonik güdümlü füze denemesi
Başkan Erdoğan: Türkiye'yi kumar masasının kaprislerine terk edemeyiz