Vakaların patladığı Çin'den sürpriz Kovid-19 kararı

Çin, 8 Ocak’tan itibaren ülkeye girecek kişilerin karantinada kalmasına gerek olmayacağını açıkladı. Ülkede son haftalarda Kovid-19 önlemleri azaltılırken vakalardaysa büyük bir artış yaşanıyor.

GİRİŞ 27.12.2022 09:08 GÜNCELLEME 27.12.2022 10:09
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kısa süre önceye kadar "Sıfır Kovid" politikasıyla çok sıkı önlemler uygulayan Çin, bir dizi protestonun ardından Kovid-19 önlemlerini aşama aşama gevşetmeye başladı.

Pandeminin başında üç hafta olarak uygulanan ülkeye girişte karantina zorunluluğu, yıllar içinde 5 güne kadar düşürülmüştü.

Kovid-19 Çin'de tekrar patladı: Bir günde 37, son 20 günde 250 milyon vakaKovid-19 Çin'de tekrar patladı: Bir günde 37, son 20 günde 250 milyon vaka

Yeni kurallar kapsamında Kovid-19, "A sınıfı bulaşıcı hastalıklar" arasından çıkarılarak "B sınıfına" alındı.

Ülkede son haftalarda Kovid-19 önlemleri azaltılırken vakalardaysa büyük bir artış yaşanıyor.

Sağlık çalışanları hastalarla başa çıkmakta zorlandıklarını söylerken Çin günlük vaka sayısı verilerini yayınlamayı bıraktı. Günlük Kovid-19 ölümlerinin ise binlerce kişi olduğu tahmin ediliyor.

Analistler, Çin'in Kovid-19 politikasındaki U dönüşünün Devlet Başkanı Xi Jinping'i de zor bir durumda bıraktığını aktarıyor.

Xi, sağlık yetkililerine "hayatları kurtarmak için ne yapılması gerekiyorsa" yapmaları talimatını verdi.

Xi'nin yakın zamana kadar savunduğu sıfır Kovid-19 politikası, insanların hayatlarını fazlasıyla kısıtladığı ve ekonomiye de zarar verdiği için eleştiriliyordu.

İmmünologlar da uzun süredir uygulanan "Sıfır-Kovid" politikası nedeni ile Çin halkının diğer ülkelere göre daha düşük bağışıklığa sahip olduğunu düşünüyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 2
  • Efe 1 yıl önce Şikayet Et
    Alayı yalan korku ile dünyayı dizayn etmek istiyorlar Küreselcilerin oyununa gelme. İğneyi yedik bir daha yemeyiz. Biyolojik savaş bu amaç insan nüfusunu düşürmek. D.S.Ö ve Bil Getes elebaşı.
    Cevapla
  • Kul insan 1 yıl önce Şikayet Et
    Her şeyi yerseniz hastalık bitmez. Allah'ın cc dünyasında Allah'ın cc dediği olur sözünü Çin , Atamız Oğuz Kağan kitabelerinden bilmesi gerekir. Kuranı Kerim ve Hadisler 'de ne yenir ne yenmez hepsi yazıyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
Havalimanında başıboş köpek paniği! Uçak aniden durmak zorunda kaldı