Lavrov: Nükleer çatışma riski taşıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı'nın Rusya’yı tamamen çevreleme politikasının son derece tehlikeli olduğunu belirterek “Bu politika, nükleer güçlerin doğrudan silahlı çatışmaya kayma riski taşıyor.” dedi.

Lavrov: Nükleer çatışma riski taşıyor
Lavrov: Nükleer çatışma riski taşıyor
GİRİŞ 27.12.2022 19:43 GÜNCELLEME 27.12.2022 19:43

Lavrov, TASS haber ajansına verdiği röportajda, Ukrayna’daki savaşa ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’daki çatışmaların 5 yıl sürmesi ihtimaline ilişkin değerlendirme yapan Lavrov, sıcak çatışmadan ABD’nin hem ekonomik hem de askeri ve stratejik açıdan azami faydayı elde etmeye çalıştığına dikkat çekti.

Pentagon’un Ukrayna ordusunun ihtiyaçları için askeri harcama çıtasını yükselttiğini ve aynı şeyi Rus karşıtı ittifakların diğer üyelerinden de talep ettiğini söyleyen Lavrov, “ABD, çatışmayı uzatmak ve daha şiddetli hale getirmek için her şeyi yapıyor.” dedi.

"ÇATIŞMALARI KİEV VE WASHİNGTON DURDURABİLİR" 

Çatışmaların süresiyle ilgili topun Kiev ve arkasındaki Washington yönetiminde olduğunu vurgulayan Lavrov, “Anlamsız direnişi her an onlar durdurabilir.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’dan gelecek tehditlerin ortadan kaldırılması, bölgenin askersizleştirilmesi ve Nazi’den temizlenmesine yönelik taleplerinin yerine getirilmesini isteyen Lavrov, aksi halde kararı Rus ordusunun vereceğini söyledi.

Lavrov, Batı'nın Rusya’yı tamamen çevreleme politikasının son derece tehlikeli olduğuna dikkat çekerek “Bu politika, nükleer güçlerin doğrudan silahlı çatışmaya kayma riski taşıyor. Tam olarak bu konuda uyarıyoruz ve nükleer bir savaşta kazanan olamayacağını defalarca tekrarlıyoruz.” diye konuştu.

"ABD İLE İLİŞKİLER DONMUŞ DURUMDA" 

Rus-Amerikan ilişkilerinin gerçekten de Washington’ın hatası nedeniyle son derece içler acısı ve donmuş durumda olduğunun altını çizen Lavrov, Biden yönetimi ile normal bir iletişim sürdürmenin imkansız olduğunu vurguladı.

Lavrov, Rusya açısından güvenlik konularını hem Ukrayna bağlamında hem de daha geniş bir stratejik düzeyde tartışmaya hazır olduklarını belirterek karşılıklı saygı ve eşit bir temelde Moskova ile ilişki kurmanın alternatifi olmadığını anlayacak şekilde Washington’ın "olgunlaşmasını" bekleyeceklerini kaydetti.

KAYNAK: AA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Venezuela: Türkiye önemli bir rol oynuyor
Necmettin Erbakan'ı asıl kim hapsettirmek istedi? İşte tüm süreç