Paşinyan'dan Putin'e Laçın Koridoru tepkisi

Rusya Devlet Başkanı Putin'le görüşen Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Laçın Koridoru'ndaki Rus barış güçlerinden "sorumluluklarını" yerine getirmelerini istedi.

Paşinyan'dan Putin'e Laçın Koridoru tepkisi
Paşinyan'dan Putin'e Laçın Koridoru tepkisi
GİRİŞ 28.12.2022 08:50 GÜNCELLEME 28.12.2022 08:52
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

St. Petersburg'da düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu üye ülkeleri devlet başkanları gayriresmi zirvesi çerçevesinde Rusya lideri Vladimir Putin'le bir araya gelen Paşinyan, bu görüşmede Laçın Koridoru'ndaki krizi ve çözüm yollarını ele almak istediğini belirtti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan; Moskova, Erivan ve Bakü arasında varılan mutabakata göre bu bölgenin "Dağlık Karabağ'daki Rus barış güçlerinin sorumluluğunda" olduğunu ancak bu anlaşmanın aksine şu an "Laçın Koridoru'nun Rus barış güçlerinin kontrolünde olmadığını" söyledi.

AZERBAYCAN'A AİT MADENLERİ YASA DIŞI YOLLARLA SATIYORLAR

Ermenistan ile Dağlık Karabağ arasındaki tek kara bağlantısı olan Laçın Koridoru, uluslararası hukuka göre Azerbaycan toprağı olan bölgedeki madenlerin yasa dışı işletildiği gerekçesiyle protesto düzenleyen Azerbaycanlı aktivistler tarafından 12 Aralık'tan beri bloke edilmiş durumda. Erivan, Dağlık Karabağ'da yaşayan yaklaşık 120 bin Ermeni'nin bu blokaj nedeniyle gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

PUTİN: ÜÇLÜ GÖRÜŞMEYE DİKKATİ ÇEKTİ

Paşinyan'la gerçekleştirdiği görüşmenin gazetecilerce görüntü alınmasına izin verilen bölümünde konuşan Putin ise, Güney Kafkasya'daki sorunların çözümünün "ana meseleleri" olduğunu belirtti.

Bu konuyu St. Petersburg'daki zirveye katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Paşinyan ile Pazartesi akşamı ele almaya başladıklarını söyleyen Putin, başka ayrıntı paylaşmadı.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Erkan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erkan
YORUMLAR 9
 • vatandaş_ 8 ay önce Şikayet Et
  Paşinyan ilk fırsatta rusları arkadan vuracak. Putin hesabını buna göre yapmalı.
  Cevapla
 • Tek gözlü balik 8 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle Rusya bu konuya cözüm bulmali..Cünki gelecek rusya ve Türkiyenindir.!
  Cevapla
 • memo 8 ay önce Şikayet Et
  ulan donme persanyan,putine aglamayi birakda,kaybettigin savastan sonra imzaladigin anlasmadaki zengezur koridorunu aç,yoksa laçinden geçemessin.
  Cevapla
 • Dağdelenoğlu 8 ay önce Şikayet Et
  Peşinyan hırsızlarına tölerans istiyor. Artık Bütün Türk dünyası topraklarına, kaynaklarına sahip çıkmalı. Ki bunlar geçmişten geleceğe emanettir.
  Cevapla
 • cahit 8 ay önce Şikayet Et
  Bölgenin tamamının hakimiyeti Azerbaycan ın elinde olmalı karışık durumlardan istifade eden maden hırsızlarına fırsat verilmemeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan milyonlarca vatandaşı sevindiren emekli maaşı açıklaması
Bağcılar Matbaacılar Sitesi'nde yangın: Bir kişi hayatını kaybetti!