Darbeci Alman Prens, devletten toprak almış

Almanya'da darbe girişiminin lideri olduğu gerekçesiyle tutuklanan Heinrich XIII. Prens Reuss'un, tutuklanmadan hemen önce, devletten arazi almak için 1 milyon euroluk sözleşme imzaladığı ortaya çıktı.

Darbeci Alman Prens, devletten toprak almış
Darbeci Alman Prens, devletten toprak almış
GİRİŞ 07.01.2023 09:12 GÜNCELLEME 07.01.2023 09:13
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Almanya'da darbe planı yaptıkları iddiasıyla operasyon yapılan "İmparatorluk Vatandaşlarının (Reichsbürger)" lideri olduğu öne sürülen Heinrich XIII. Prens Reuss'un, tutuklanmadan kısa süre önce arazi satın almak için federal hükümet yetkilileriyle bir milyon euroluk sözleşme imzaladığı belirlendi.

Spiegel dergisinin yayımladığı haberde, terör davasının ana zanlısı olan 71 yaşındaki Prens Reuss'un Thüringen'de devletten 394 hektarlık orman arazisi satın almak için sözleşme yaptığı, sözleşmenin de noter tarafından tasdik edildiği belirtildi.

SATIŞIN ONAYI GERİ ÇEKİLECEK

Halen tutuklu bulunan ve örgüt lideri olarak yargılanacak Prens Reuss'un arazi satın alma girişimi Federal Meclis üyesi Gesine Lötzsch'ün Federal Maliye Bakanlığı'nın cevaplaması üzerine verdiği soru önergesiyle ortaya çıktı.

Önergeye verilen cevapta, Prens Reuss'un alacağı ve tutuklanmadan 2 gün önce yani 5 Aralık'ta noter tarafından onaylanan sözleşmeye göre 394 hektarlık orman arazisine yaklaşık 1 milyon euro değer biçildiği bilgisi paylaşıldı.

Verilen yanıtta ayrıca satın alma sözleşmesinin tutuklamaların ardından beklemeye alındığı ve gerekli makamlarca onaylanmayacağı, dolayısıyla şimdi "geçersiz olduğu" kaydedildi.

Prens Reuss'un avukatı Spiegel'in konuyla ilgili yönelttiği soruya cevap vermedi.

REİCHSBÜRGER NEDİR?

Kendilerini "Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger)" olarak görenlerin sayısı iç istihbarat raporuna göre 23 bin civarında bulunuyor.

2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır olan grubun Almanya'yı meşru bir devlet olarak tanımadığına yer verilen rapora göre, üyelerden bazıları monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken bazıları da Nazi taraftarı. Bazı üyeler de Almanya'nın halen askeri işgal altında olduğuna inanıyor.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 7
 • Karesibey 1 yıl önce Şikayet Et
  Almanya'daki darbe olayını protesto etmiyorum. O imparator adayını kötülemiyor ve yaptığı davranış plan kalkişmanin yanlış olduğunu düşünmüyorum. Ülkesini koaso suruklerse üzulmem..Avrupalı diğer ülkelerle birbirini yeseler üzülürüm diyemem...Darbe kalkışması için b planı ve arkasında başka insanların olduğunu temenni etmiyorum diyemem...Bizim çektiğimiz sıkıntıların hepsini çekmeleri tüm Avrupalıların çekmeleri sabırsızlıkla bekliyorum Yaşasın Türk Milleti ve Devleti...
  Cevapla
 • MİUS Kızıl Elma 1 yıl önce Şikayet Et
  Almanya'nın insan haklarına saygı göstermesini bekliyoruz, Almanya herkesi tutukluyorsun
  Cevapla
 • Derzeit 1 yıl önce Şikayet Et
  Almanya suçsuz insanları tutukladı,sözde demokrasi havada kaldı...bizde darbe yapmaya kalkıp insanları öldüren hainler için ayağa kalkıp sahip çıktılar...
  Cevapla
 • Kul insan 1 yıl önce Şikayet Et
  Başarılı olsaydı belki de 40 yerde bulunan Amerikan askeri üslerini kapatırdı. Almanya Yahudi işgalinden kurtulurdu, kim bilir.
  Cevapla
 • Timuçin 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar haklı ,Almanya resmen ABD tarafından esir durumda her haliyle tutsak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bir bitmediniz! 28 Şubat zihniyetinin kafası sözleriyle tepki
Murat Kurum ve Ekrem İmamoğlu arasında fark açıldı: İşte son anket sonuçları