İngiltere'de sağlık sistemi çöktü: Sadece ölümcül durumlarda gelin uyarısı

İngiltere derin bir sağlık krizi içinde. Ülkede ambulans çalışanları yeni bir greve hazırlanırken NHS sadece hayati öneme sahip durumlarda acil numaraların aranması çağrısında bulundu.

İngiltere'de sağlık sistemi çöktü: Sadece ölümcül durumlarda gelin uyarısı
İngiltere'de sağlık sistemi çöktü: Sadece ölümcül durumlarda gelin uyarısı
GİRİŞ 11.01.2023 10:00 GÜNCELLEME 11.01.2023 10:08
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İngiltere’de sağlık sistemi derin bir krizle karşı karşıya. Ülkede ambulans çalışanları yeni bir greve hazırlanırken, Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) sadece hayati öneme sahip durumlarda acil numaraların aranması çağrısında bulundu.

BİNLERCE ÇALIŞAN GREVDE

Greve ambulans görevlilerinin dışında, çağrı merkezi ve kontrol odası çalışanlar da katılıyor.

Binlerce sağlık görevlisinin greve katılma nedeni daha yüksek ücret beklentisi ve sağlık sektöründeki zorlu çalışma koşulları. 

Ülkede sağlık sisteminde yaşanan kriz sebebiyle acillerdeki uzun kuyruklar, personel eksikliği ve ilaçlardaki kıtlık sağlık çalışanlarını bezdirdi.

Bugün başlayacak olan grev İngiltere ve Galler'deki çoğu ambulans hizmetini etkileyecek

“SADECE ÖLÜMCÜL DURUMLARDA ARAYIN”

NHS’den yapılan açıklamada “Yalnızca yaşamı tehdit eden” durumlarda acil numaraların aranması uyarısı yapıldı.

ACİLLERDE HAFTADA 500 ÖLÜM

İngiltere'de üst düzey bir sağlık yetkilisi, hafta başında yaptığı bir açıklamada, acil bakım hizmetlerindeki bekleme sürelerinin haftada 300 ila 500 ölüme neden olduğunu öne sürmüştü.

Ülkede acil tıp doktorları birliği olan Royal College of Emergency Medicine Başkanı Dr. Adrian Boyle, Times Radio'ya yaptığı açıklamada, geçen ay acil servislerde "şimdiye kadarki en uzun bekleme süresinin" kaydedildiğini söylemişti.

BİNLERCE HASTA TABURCU EDİLECEK

Öte yandan NHS ihtiyaç duyulan yatakları boşaltmak için önümüzdeki birkaç hafta içinde binlerce hastayı bakım evlerine ve otellere taburcu etmeye başlamayı hedefliyor.

EN ZORLU KIŞ

İngiltere'de hastaların ambulans bekleme süreleri ve acil servislerdeki bekleyişi rekor seviyelere ulaşırken hastanelerdeki yüksek yatak doluluk oranlarıyla sağlık sistemi bugüne kadarki "en zorlu kışı" yaşıyor.

KAYNAK: AA, HABER7
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül
YORUMLAR 4
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Lgbt ve türevlerini serbest bıraktığı müddetçe dünyada ölümcül hastalıkların önüne geçmek mümkün değil.
  Cevapla
 • ASİLBEY@06ÇUBUK 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiyedeki sağlık sistemini eleştirenleri, sırf muhalif olmuş olmak için konuşanlar hasta olduklarında İngiltereye göndermek lazım.
  Cevapla
 • DOĞRU 2 ay önce Şikayet Et
  türkiyede halk alman halkından altı kat daha fazla hastaneye gidiyor yapılan araştırmalarda,çoğu luzumsuz hastaneye gidiyor veya ambulans çağırıyor,bunun önüne geçilmesi gerekiyor...
  Cevapla
 • İso 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiyedede 20 yıllık REKLAM KAMPANYA BİTTİ ilanı yakın, yalnızca milyonerlere siyasetçilere hizmet devri başlayacak Batılılar gibi
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı adayları için imza süreci başladı! Hangi aday kaç oy aldı? ilk rakamlar...
İYİ Parti gaz mı alıyor? Esti, gürledi, yağmadı