Fanatik Yahudi yerleşimcilerden Kudüs’te Ermeni kilisesine ırkçı saldırı

Fanatik Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Doğu Kudüs’te Ermeni kilisesinin duvarına ırkçı ifadeler yazdı.

Fanatik Yahudi yerleşimcilerden Kudüs’te Ermeni kilisesine ırkçı saldırı
Fanatik Yahudi yerleşimcilerden Kudüs’te Ermeni kilisesine ırkçı saldırı
GİRİŞ 13.01.2023 13:34 GÜNCELLEME 13.01.2023 13:40
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Fanatik Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Doğu Kudüs’te Ermeni kilisesinin duvarına ırkçı ifadeler yazdı.

Filistin Yönetimine bağlı Kiliseler Yüksek Başkanlık Komitesinden yapılan açıklamada, fanatik Yahudiler tarafından önceki gece Ermeni Patrikhanesine yönelik ırkçı saldırı düzenlendiği belirtildi.

Saldırının kınandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İşgal altındaki Kudüs'teki Ermeni Patrikhanesinin duvarlarına günahkâr ellerle, 'Araplar, Ermeniler ve Hristiyanlar için intikam ve ölüm' cümleleri yazılarak fanatik dindar yerleşimciler tarafından gerçekleştirilen ırkçı saldırı, nefret söylemi ve çirkin kışkırtmaların kaçınılmaz bir sonucudur."

Açıklamada, söz konusu saldırıdan Başbakan Binyamin Netanyahu ve aşırı sağcı hükümet ortaklarından Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in öncülük ettiği İsrail’in yeni hükümetinin “ırkçı-sömürgeci” politikalarının sorumlu olduğu vurgulandı.

İKİ HAFTA İÇİNDE İKİNCİ SALDIRI

Bu arada söz konusu saldırının, yine Doğu Kudüs’teki Protestan mezarlığına gizlice giren Yahudi yerleşimcilerin 30'dan fazla mezarı tahrip ettiği ırkçı saldırıdan günler sonra yaşanması dikkati çekti.

Güvenlik görüntülerine yansıyan görüntülere göre, yılbaşı tatili olan 1 Ocak Pazar günü Sion Tepesi’nde yer alan Protestan mezarlığına gizlice giren, 'kipa' ve 'tallit" giyen 2 Yahudi yerleşimci, tarihi kabirlerdeki mermer haç sembollerini kırarak, ikonlara zarar vermişti.

Mezarlıktan sorumlu Kudüs Piskoposluk İdaresi, Yahudi yerleşimciler tarafından bu tür saldırıların daha önce de defalarca yaşandığını belirterek, olayı sert bir dille kınamıştı.

İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’te Müslümanlara yönelik şiddet eylemlerinin yanı sıra Hristiyan kutsal mekanları ve din görevlileri de sık sık fanatik Yahudi yerleşimcilerin saldırı ve tacizlerine maruz kalıyor.

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül
YORUMLAR 4
 • osmanoğlu2023 2 ay önce Şikayet Et
  peygamber katillerinden ne beklersiniz? ingiliz bunları boşuna bize musallat etmedi! yahudinin yerleştiği alanda ot bitmez...
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  yahudiler kadar aşağılık bir millet yok. Allah'ın laneti üzerlerine olsun.
  Cevapla
 • hakan 2 ay önce Şikayet Et
  aferin böyle devam etsinler Ermeni ve hıristiyanlara saldırsınlar biraz bakalım papa babaları ne diyecek evanjelist ABD li abileri ne diyecekler birde onları dinleyelim
  Cevapla
 • amelegücü 2 ay önce Şikayet Et
  Üzüldük mü hayır. Hatta zil takıp oynasak yeridir...Ermeniler Karabağ'da camileri domuz ahırı yapmamışlar mıydı. Yunanistan camileri mahvetti. Bense şimdi seviniyorum, Allah devamını getirsin inşaallah...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İYİ Parti ortalığı ayağa kaldırdı gerçek ortaya çıktı! En büyük mağdur AK Parti
Elazığ'dan korkunç haber: Bir evde 6 kişi ölü bulundu!