Skandallar bitmek bilmiyor! Finlandiyalı dilomattan haddi aşan 'Türkiye' açıklaması

NATO'ya girmek için Ankara'nın kapısında yatan İsveç ve Finlandiya'da skandallar bitmek bilmiyor... Stockholm'deki PKK rezaleti sonrası Finli bir diplomat Türkiye ile ilgili haddi aşan ifadeler kullandı.

Skandallar bitmek bilmiyor! Finlandiyalı dilomattan haddi aşan 'Türkiye' açıklaması
Skandallar bitmek bilmiyor! Finlandiyalı dilomattan haddi aşan 'Türkiye' açıklaması
GİRİŞ 19.01.2023 07:05 GÜNCELLEME 19.01.2023 07:24
Bu Habere 240 Yorum Yapılmış

Rusya-Ukrayna savaşının ardından NATO'ya girmek isteyen İsveç ve Finlandiya'ya Türkiye'den veto gelmiş, iki İskandinav ülkesinin teröre destek vermeyeceklerini belirtmesinin ardından ise Türkiye NATO yoluna yeşil ışık yakmıştı.

PKK sempatizanlarının adeta yuvası olan İsveç'te ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a alçak bir saldırı düzenlenmiş, bunun ardından da Türkiye'den ciddi tepkiler gitmişti.

TÜRKİYE İLE İLGİLİ SKANDAL SÖZLER

Konuyla ilgili Finlandiya'daki bazı isimlerden ise tepki geldi. İsveç gazetesi Aftonbladet, Finlandiyalı diplomat Tommy Westerlund'un açıklamalarına yer verdi.

Skandal açıklamalarda bulunan Westerun, "İsveç ve Finlandiya gibi yetenekli ülkeler söz konusu olduğunda Türkiye'nin bu kadar büyütülmesi iğrenç. Sınırı korumak gerekiyor. NATO üyeliği zaten gelecek, ABD de yanımızda" dedi.

Aynı şekilde Finlandiyalı politikacı Eva Biadet ise "Erdoğan'a bize baskı yapmanın mümkün olmadığını göstermeliyiz" dedi.

PKK GÖSTERİLERİNE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEDİ

Bunun yanı sıra bazı isimler ise PKK sempatizanlarının yaptığı hadsiz gösteriyi 'ifade özgürlüğü' olarak nitlelendirdi.

Ancak Finlandiya hükümeti ise bu düşüncelerin tam aksine Türkiye'ye destek veren konuşmalarda bulundu. Dünya Ekonomik Forumu'na (WEF) katılmak üzere geldiği İsviçre'nin Davos kasabasında, AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Haavisto, NATO'ya üyelik sürecinde Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında bir çalışma grubu oluşturulduğunu anımsattı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, terör örgütü PKK'nın hem İsveç'te hem de Finlandiya'da yasaklı olduğunu belirterek, "Umuyoruz ki Türkiye'nin bu konudaki endişelerini giderebiliriz." dedi.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 240
 • ALi AY 1 ay önce Şikayet Et
  Kesin lan bunların biletini yeter artık önüne gelen bize salya akıtıyor anladıkları dilden konuşalım çekelim resmimizi olsun bitsin
  Cevapla
 • Temucin 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar süper laf cambazlıgı yaparlar tam politik ve asaglıyıcı uslüp kullanır cümleyi nereye sokarsan sok derler gözünüzü acın ey muhalefet ülke elden gittimi yapacak muhalefet yerinde kalmiyacak gerci siz alisiksiniz baskalarinin buyrugunda yasamaya bakinda baska ülkelerde muhalefet nasil yapiliyor mevzu ülke ve ülkenin cıkarlarıysa gerisi ne diyor
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Fillandiya isveç,ten uyanık davranıyor, köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyor
  Cevapla
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Isin ucunda natodan atilmakta olsa bunlara asla izin cikmamali. Herpsi haddini bilsin. Nato da o iki ulke icin Türkiye yi atiyorsa atsin.
  Cevapla
 • Mehmet Lermioğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Turkiyesis natonun bir hiç olduğunu bildikleri için böyle davranıyorlar
  Cevapla
 • Şeref 2 ay önce Şikayet Et
  Bunlar galiba NATO ya girmekten vaz geçtiler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hilmi Daşdemir'den Kılıçdaroğlu çıkışı: PKK'nın adayıdır! Stüdyoyu terk etti!
Rusya'dan Türkiye açıklaması: Zor bir proje ama başaracağız