Kur'an-ı Kerim'i yakan Paludan ilk kez konuştu: Korkuyorum

İsveç'te Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakan Danimarkalı siyasetçi Rasmus Paludan, eyleminin ardından tehditler aldığını ve korktuğunu söyledi. Irkçı siyasetçi, "Bu eylemle İsveç'in NATO üyeliği arasında bağlantı yok" dedi.

GİRİŞ 23.01.2023 08:26 GÜNCELLEME 23.01.2023 11:00
Bu Habere 238 Yorum Yapılmış

Türkiye ile İsveç arasında halihazırda gergin olan ilişkiler, hafta sonu Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'ın, Türkiye'nin İsveç Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmasından sonra neredeyse geri dönülemez bir noktaya geldi.

İktidarıyla muhalefetiyle Türkiye'den İsveç'e arka arkaya tepkiler yükselirken, MHP lideri Devlet Bahçeli, "İsveç'in NATO üyeliği bu şartlar altında Gazi Meclis'in onayından geçemeyecektir. Dinimize, dilimize, değerlerimize; Türk ve Türkiye Yüzyılı hedeflerimize hıyanetin ve saygısızlığın muhakkak bir sonucu olacaktır" dedi.

Yerel yönetimlere ve güvenlik güçlerine, Kur'an-ı Kerim'i yakacağını önceden haber veren ve Ankara'nın taleplerine rağmen çirkin eylemini yapan Paludan, sessizliğini bozdu.

İsveç medyasından Expressen'e konuşan Paludan, "Kutsal kitabı yakma eylemini gerçekleştirdikten sonra 'tamam bu oldu' dedim. Fakat düşündüğüm gibi çıkmadı" dedi.

Kendisine yöneltilen "Pişman mısınız?" sorusuna ise, "Hayır, ben bunu yaptım çünkü siyasi sebeplerim vardı. Bu kadar çok insanın beni öldürmek istediğini görünce üzüldüm" dedi.

Irkçı Rasmus Paludan, Kur'an-ı Kerim'i yaktı: Türkiye'den jet açıklamaIrkçı Rasmus Paludan, Kur'an-ı Kerim'i yaktı: Türkiye'den jet açıklama

Kur'an-ı Kerim'in yakılması sonrası İsveç Başbakanı'ndan ilk açıklamaKur'an-ı Kerim'in yakılması sonrası İsveç Başbakanı'ndan ilk açıklama

Daha önce de benzer eylemler gerçekleştiren Paludan, "Eskiye kıyasla şu an daha çok tehdit geliyor" yorumunu yaptı. 2019'dan beri bir koruması olduğunu söyleyen Paludan, "Şu an yaşadıklarım öncekilere hiç benzemiyor. Çok daha ciddi tehditler geliyor. Sosyal medyada dakikada 20 mesaj geliyor ve bunlardan 5'i tehdit oluyor" yorumunu yaptı.

Gazetecinin kendisine yönelttiği, "Korkuyor musunuz?" sorusuna ise Paludan, "Evet, birileri beni öldüreceğini söylediği için korkuyorum. Bana ne yapacaklarını anlatıyorlar" ifadesini kullandı. Aşırı sağcı siyasetçi, "Bu eylem ile İsveç'in NATO üyeliği arasında bir bağlantı yok" dedi.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 238
 • Hüsamettin 1 yıl önce Şikayet Et
  Korkunun ecele faydası yok koç yumurtası...Sevdiklerinle vedalasmaya başla....
  Cevapla
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  Korkuyorsa yakında paniklemeye başlar, daha sonra ataklar geçirir, sonra yavaş yavaş aklını kaybedip saldırganlaşır, sonra yerini ve adresini belli eder. Avrupa eski Avrupa değil rahatça saklansın. Er yada geç biri bu sürüngeni cehennemin en derin yerine gönderecektir.
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Görülen güçten daha güçlü olan görülmeyen kuvvet ve kudret ve Kahhar ve Cabbar olan ismin sahibi olan Allah C.C. çokça kork?
  Cevapla
 • Feramuz Buyukhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Korksa bunu yapmaz ARKASINDA ILIMUNATI USAGIAVRUPA BIRLIGI VE AMARIKA VAR
  Cevapla
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Korkmalisin, korkunda yanilmadigini goreceksin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek: "Harcamaları mümkün olduğu ölçüde kontrol edecek ve kesintiye gideceğiz"
Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu kendisini hedef alan Oda TV'ye dava açıyor