Fransa’da fırıncılar sokağa indi

Artan elektrik ve hammadde fiyatlarından dolayı zor günler yaşadıklarını belirten fırıncılar, Fransa’nın başkenti Paris’te sokağa indi.

GİRİŞ 23.01.2023 23:53 GÜNCELLEME 24.01.2023 09:06
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Fransa’da emeklilik reformuna yönelik tepkiler sürerken, artan elektrik ve hammadde fiyatlarından dolayı zor günler yaşadıklarını belirten fırıncılar, Fransa’nın başkenti Paris’te sokağa indi. Başkentteki Nation Meydanı’nda toplanan fırıncılar, Maliye Bakanlığına yürüdüler. Fırıncılar, elektrik ve hammadde fiyatlarının yanı sıra hükümetin uyguladığı çalışan işçiler için işsizlik ve emeklilik gibi zorunlu primler ile vergilerin altından kalkamadıklarını ileri sürdü.

Ellerinde baget ekmekler ve Fransa bayrakları ile yürüyen fırıncılar, darağacına astıkları cansız manken ve getirdikleri tabut ile hükümete tepki gösterdiler.

''FIRIN KAPANIRSA İŞSİZ KALACAĞIM''

Gösteriye katılan Lucette Devale, "Bugün gösteriye katıldım. Benim bir işim var evime ekmek götürebiliyorum. Çalıştığım fırın sayesinde Geçimimi sağlıyorum. Patronum fırını kapatırsa işsiz kalacağım, evime ekmek götüremeyeceğim. Macron hükümetinin bu yaptığı kabul edilir gibi değil, çalıştığım fırının kapanmasını istemiyorum. Patronuma destek vermek için buradayım" dedi.

Gösteriye katılan fırın çalışanı bir genç ise, "Bizler Fransa'daki tüm fırıncı çırakları olarak patronlarımızı destekliyoruz. Birçok şeye zam yapılırken baget ekmeğe yüzde 15 zam yaptı hükümet, hiç bir fırın bunun altından kalkamaz, ama hükümet bunları düşünmüyor” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİK FİYATLARINA YAPILAN ZAMLARA TEPKİ

Protestoya katılan fırıncı çift yaptıkları açıklamada, “Paris'teki fırıncı esnafı olarak, elektrik fiyatlarına yapılan zamları protesto etmek üzere buradayız. Elektrik faturaları 2, 5 hatta 10 ile çarpıldığını görüyoruz. Un, tereyağı, şeker fiyatları arttı, biz bunları ürettiğimiz ürünler için kullanmak zorundayız. Fırıncıların gelirinde yüzde 5 ila yüzde 10'luk bir düşüş olduğu kesin. Ama bizim ürünlerin fiyatları hammadde veya enerji fiyatları kadar artmıyor. Bütün bu artışları aktarmak isteseydik, mağazalardaki ürünlerimizin fiyatını ikiye katlamamız gerekirdi. Bu mümkün değil. Baget fiyatını ikiye katlarsak daha az baget satarız. Daha az çalışana ihtiyacımız olur. Ancak tüm çalışanlarımızı elimizde tutmak istiyoruz" dedi.

Normalde baget ekmeğe yılda 5 cent gibi bir zam yaptıklarının aktaran çift, elektrik ve hammadde fiyatlarından dolayı kullandıkları ekipmana yatırım yapamadıklarını, makinelerini yenileyemediklerini belirtti.

KAYNAK: İHA
Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 24
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  çok doğru. Allah müslümanlara akıl ve firaset versin.Amin.
  Cevapla
 • Zati 10 ay önce Şikayet Et
  Ne oldu, hani Avrupa cennetti. Fransa'da Emeklilik yaşını da 62 den 64 çıkarmaya karar vermişler. Bizde hükümeti beğenmeyenler. Abdülhamid'e nankörlük edenler gibi Reise de nankörlük ederseniz bu nimetler gider. Sonra ağlamayın. Enver-Talat- Cemal Paşaların eline düşenlerde ağlamıştı ama iş işten geçmişti.
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Bizde sokağa inmeye gerek yok,sessiz sedasız ekmek zamlanır.Önce 5 lira olur sonra 6.Haa bu arada gramı da düşürülür.
  Cevapla
 • Ayazagalı 10 ay önce Şikayet Et
  Hani siz ekmek yemıyordunuz. Bizim yaşadığımız zorlukları yaşasanız bir birbirinizi yersiniz. Ne demişti kralınız ... Ekmek yoksa pasta yesinler... İşte bu kadar Fransız sınız. Beter olun
  Cevapla
 • Timuçin 10 ay önce Şikayet Et
  Oğlum sizinki neymiş lan , biz onu her gün yaşıyoruz Simit 10 TL oldu Manavgat da şimdilik . Bulgur 20 Ekmek zammı sırada tarım ülkesi ha yesinler böyle tarım ülkesini hepsi palavra.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
PKK destekçisi Chakar'ın elini öpen Özgür Özel, bunu da yaptı! Yeni skandal...
AB Komisyonu raporunda "Türkiye'ye vize kolaylığı" tavsiyesi