İsveç'te nefret suçlarında en büyük hedef Müslümanlar

İsveç'teki nefret suçlarında dini gruplara yönelik suçlar, birinci sırada yer alan ırkçılık ile yarışır hale geldi.

İsveç'te nefret suçlarında en büyük hedef Müslümanlar
İsveç'te nefret suçlarında en büyük hedef Müslümanlar
GİRİŞ 24.01.2023 17:23 GÜNCELLEME 24.01.2023 17:31
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Son dönemde Kur'an-ı Kerim'in yakılmasıyla gündeme gelen; İsveç'teki nefret suçlarında dini gruplara yönelik suçlar, birinci sırada yer alan ırkçılık ile yarışır hale geldi.

İsveç'in başkenti Stockholm'de Türkiye Büyükelçiliği yakınında Kur'an-ı Kerim yakılmasının ardından, ülkedeki nefret suçları tekrar gündeme geldi.

EN FAZLA MÜSLÜMANLAR HEDEF ALINIYOR

Ülkede Adalet Bakanlığına bağlı çalışan Ulusal Suç Önleme Konseyinin (Bra) en son 2021'de yayımladığı rapor, İsveç'te ırkçılık ve dini gruplara yönelik nefret suçlarının fotoğrafını çekerken söz konusu olayların yalnızca kayıtlara geçmiş kısmını içeriyor.

Buna göre, ülkedeki nefret suçlarının yüzde 55'inin kaynağı ırkçılık olurken yüzde 17'sinin kaynağı ise dini inançlar. Dini inançlar yelpazesinde bakıldığında ise en fazla Müslümanlar, ardından Yahudiler ve Hristiyanlar hedef alınıyor.

Dini gruplara yönelik tüm nefret suçlarının yüzde 51'i İslamofobik, yüzde 27'si antisemitik, yüzde 11'i Hristiyanlık karşıtı, yüzde 11'i ise diğer gruplara yönelik meydana geldi.

Antisemitik nefret suçları büyük ölçüde sosyal medyada ve kamuoyuna açık kaynaklarda işlenirken İslamofobik olanlarda ise ağırlıklı olarak taciz ve tahrik eylemlerine başvuruluyor.

POLİSE DAHİ İNTİKAL ETMİYOR

Müslüman ve Yahudilere yönelik nefret suçlarında, kadınlar erkeklerden daha fazla hedef haline geldi.

Hristiyanları hedef alan nefret suçlarında ise mağdurlar, genellikle yasa dışı biçimde tehdit edilen erkekler oldu.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığının yayımladığı 2021 Dini Özgürlükler Raporu'nda, bu verilere işaret edilirken birçok nefret suçunun da çeşitli nedenlerle polise intikal etmediği belirtildi.

"EVİNİZE DÖNÜN SİZ TERÖRİSTSİNİZ"

Raporda polise intikal eden İslamofobik nefret suçlarına örnek olarak, iki çocuğuyla anaokuluna giden bir kadının yaşlı bir kadın tarafından, "Evinize dönün, siz teröristsiniz, ben de sizin gibi insanlardan artık bıktım." ifadesini kullanması, Müslüman çocukların çoğunlukta olduğu bir okulun önünde bir kişinin, "Ülkenize gidin, burada hilafet yok." diye bağırması, bir camiye gönderilen mektupta "İslam'dan uzaklaşın" yazması yer alıyor.

İslamofobik suçların işlendiği alanların yüzde 19'unu evler ve buna benzer mekanlar, yüzde 17'sini kamuya açık alanlar, yüzde 12'sini ise iş yerleri oluşturuyor.

Müslümanlara yönelik nefret suçlarının yüzde 38'inin hedefinde kadınlar olurken yüzde 22'sinin hedefinde erkekler yer aldı. Bu suçların yüzde 31'inde ise kişilerden ziyade gruplar hedef alındı.

YAHUDİLERE YÖNELİK NEFRET SUÇLARI

Raporda, antisemitik nefret suçlarına örnek olarak, kamuya açık yerlerde bulunan antisemitik mesajlar, Twitter üzerinden bir kişinin defalarca antisemitik mesajlar yazması ve Yahudilerin yok olması mesajını vermesi, Twitter üzerinden kendisine "pis Yahudi' denilerek hakaret edilen bir kadın, sinagog yakınında takip edilip tehdit edilen bir kişinin olması gibi vakalar bulunuyor.

Yahudilere yönelik nefret suçlarının en çok işlendiği mahal olarak ise sosyal medya öne çıkıyor. Rapora göre, 2020'deki antisemitik nefret suçlarının yüzde 16'sı sosyal medya üzerinden, yüzde 15'i kamuya açık alanlarda, yüzde 14'ü ise SMS ya da telefon üzerinden işlendi.

Ayrıca bu suçların yüzde 22'si erkeklere, yüzde 16'sı kadınlara yönelik olurken yüzde 59'unda ise tek bir kişi hedef alınmadı.

 

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül
YORUMLAR 4
 • Nail erdoğan 1 hafta önce Şikayet Et
  Kuran mevlam kıyamete kadar koruyacaktır bu haçlı bozuntularının kendi kitapları sağlam kalmadı değiştirdiler .ve dinsiz toplum oldular islamın yükselişini sindiremiyorlar oysa biz ne tevratı ne incili yaktık bütün dinlere saygımız var hükmü ortadan kalksada geçerli hak din islam .o yüzden batı bunu sindiremiyor mevlam bu din düşmanlarının tez zamanda belasını versin.islam alemine birlik beraberlik güç kuvvet versin amin.
  Cevapla
 • Hacivat 2 hafta önce Şikayet Et
  Isvec barbar nazi zihniyet sonsuza kadar veto zalimin zulmü varsa mazlumun Allah i var
  Cevapla
 • Turancılar 2 hafta önce Şikayet Et
  Peki biz müslümanlar bu isveçin mallarını niye boykot etmiyoruz. Hiçbir müslüman isveç malı almaaın, kullanmasın, mesela İKEA, elektroluks, spotify, H&M, volvo, scania ve saab
  Cevapla
 • mustafa 2 hafta önce Şikayet Et
  ey teknolojik gelişmişliği nimet sayıp bunları insan kabul eden müslüman mülteciler bunları kendi başlarına bırakıp müslüman toplumlara geri dönün. ey müslümanlar bu hayvan sürülerinin mallarını satın almayın.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AFAD'dan deprem uyarısı: Günümüz teknolojik imkanlarıyla mümkün değil
Son dakika: Depremler durmak bilmiyor! Artçılar art arda!