Kırgızistan'da çocuklara cinsel saldırıya "hadım edilme" cezası kabul edildi

Kırgızistan Meclisi'nde, çocuklara ve reşit olmayanlara yönelik cinsel saldırı suçunu işleyen kişinin hadım edilmesini öngören yasa teklifi kabul edildi.

Kırgızistan'da çocuklara cinsel saldırıya "hadım edilme" cezası kabul edildi
Kırgızistan'da çocuklara cinsel saldırıya "hadım edilme" cezası kabul edildi
GİRİŞ 25.01.2023 03:37 GÜNCELLEME 25.01.2023 03:43
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Meclis Anayasa Mevzuatı, Devlet Yapısı, Adli ve Hukuki Konular ile Meclisin İç Tüzüğü Komitesi'nde, Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Ceza İnfaz Yasası'nda değişikliği öngören çocuklara ve reşit olmayanlara yönelik "cinsel saldırı" cezalarının artırılmasını öngören yasa teklifi görüşüldü.

Milletvekili Ulan Bakasov'un hazırlayıp sunduğu yasa teklifi, söz konusu meclis komitesinde kabul edildi. Bakasov, ülkenin yargı sisteminde cezaları hafifletme eğilimi olduğuna işaret ederek yasa teklifinin çocuk ve reşit olmayanlara cinsel istismarın önlenmesi için verilen cezaların ağırlaştırılmasını öngördüğünü dile getirdi.

Çocuk ve reşit olmayanlara yönelik cinsel istismar (tecavüz) suçundan mahkum olan hükümlülere verilen cezanın 20 yıla çıkarılmasını veya müebbet hapis cezasının uygulanmasını öneren Bakasov, psikiyatrilerin kontrolünde, pedofiliye eğilimli olması durumunda mahkumu salıvermeden 6 ay önce hadım edilmesini teklif etmişti.

Teklif, Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesinin ardından onaylanması halinde yasalaşacak.

KAYNAK: AA
Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 14
 • gokhan 1 yıl önce Şikayet Et
  bizdeyse iceri girer de belki diger mahkumlar gerekeni bekleyen bjr garip durum... adaleti mahkumdan bekleyen insanlar...ne acizlik ama
  Cevapla
 • Asli gibi.. 1 yıl önce Şikayet Et
  Inşallah bizim ülkemizdede bu ceza uygulanır..
  Cevapla
 • Ali Can 1 yıl önce Şikayet Et
  Güzel bir karar olmuş...
  Cevapla
 • düşünen. 1 yıl önce Şikayet Et
  Tebrik ediyoruz işte ciddi adım böyle olur. Ceza caydırıcı olmalı, caydırıcı olmayan ceza suçu teşvik eder. ülkemiz bu anlamda kötü örneklerle dolu.
  Cevapla
 • Serdar 1 yıl önce Şikayet Et
  Darısı bizim Adalet olmayan ülkemizin başına
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Emekliye yeni zamda oranlar belli oldu! En düşük maaş ne kadar olacak?
İran'dan İsrail'e İHA saldırısı! Verilen hasar hakkında İsrail'den açıklama