Rusya'dan İsveç'e provokasyon tepkisi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İsveç'te Rasmus Paludan'ın, Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmasına tepki gösterdi.

Rusya'dan İsveç'e provokasyon tepkisi
Rusya'dan İsveç'e provokasyon tepkisi
GİRİŞ 25.01.2023 07:54 GÜNCELLEME 25.01.2023 11:15
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Ukrayna savaşı ve sonrasında işgal edilme korkusuyla NATO'ya girmeyi planlayan İsveç hükümeti, ne Türkiye'nin şartlarını tam olarak yerine getirebildi ne de ülkesindeki İslam düşmanlığı eylemlerini durdurabildi.

"Demokratik bir ülkeyiz, fikir özgürlüğü var" söylemleriyle art arda yaşanan provokasyonları geçiştirmeye çalışan İsveç makamlarının kayıtsızlığına bir tepki de korktukları komşuları Rusya'dan geldi.

"BİR KİŞİNİN DİNİ İNANÇLARINA SAYGI DUYMAK KARAR DEĞİL ZORUNLULUKTUR"

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İsveç’te Kur'an-ı Kerim'in yakılması ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in provokatif eylemle ilgili ifadelerine yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

"Bir kişinin dini inançlarına saygı duymanın isteğe bağlı bir karar değil, bir zorunluluk olduğunu hatırlatmama izin verin" ifadelerini kullanan Zaharova, Uluslararası toplumun, hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığa karşı koymak için defalarca taahhütlerde bulunduğunu hatırlatarak, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından alınan kararları sıraladı.

STOLTENBERG'E TEPKİ

Zaharova, "Bu belgeler, bırakın Müslümanlar için kutsal olan kitabı yakmayı ifade özgürlüğünün herhangi bir din veya dini uygulama hakkında eleştirel ve hatta aşağılayıcı sözler söyleme hakkını içermediğini özellikle belirtiyor. Stoltenberg neden bundan habersiz? Çünkü Batı, eğitim düzeyi düşük insanları Avrupa'daki kilit konumlara atıyor. Yönetilmesi daha kolaydır, bu da Avrupalıların çoğunu manipüle etmeye yardımcı olur" dedi.

LGBT ELEŞTİRİSİ

Batı’yı LGBT konusunda da eleştiren Zaharova, “Bir nokta daha, Anglosakson dünyasının kontrolündeki ülkeler, herkesin var olmayan bazı ‘cinsiyetleri’ tanıması konusunda zorluyorsa, yüz milyonlarca insanın kutsallarına kesinlikle saygı göstermeleri gerekir” dedi.

Öte yandan Stoltenberg bugün yaptığı açıklamada, İsveç’in söz konusu provokatif eyleme hızlıca tepki gösterdiğini belirterek, söz konusu İslamofobik eylemin ifade özgürlüğü içerisinde yer aldığını ve yasa dışı olmadığını belirtmişti.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 15
 • Dünya uygun 1 hafta önce Şikayet Et
  Tüm İslam ülkeleri kınama yerine acil yaptırımlar yapmak zorunda dir .
  Cevapla
 • Ferruh Aray 1 hafta önce Şikayet Et
  Batının muslüman ve Türk düşmanlıği bir kez daha apaçik sergılendi. Bu utanmazlar ancak güçe saygi duyarlar. Bır yumruk gıbı butünleşip karşı cikmalıyiz. İsvac'e topluca ambargo uygulamayan Müslüman ülkelere yazıklar olsun!
  Cevapla
 • Sosyal Çalışmacı 1 hafta önce Şikayet Et
  Ya Rabbi, sen Rusları bu zindiklarin üzerine sal. Ülkelerini taru mar eyle. Bu mazlum müslümanları keyiflendir. Dininin Hafizsiz olmadığını göster. Amin.
  Cevapla
 • Muşlu 49 1 hafta önce Şikayet Et
  Merak etme ukraynadan sonra sıra size gelecek ağa babalarınız bile sizi koruyamayacak
  Cevapla
 • Hakkı 1 hafta önce Şikayet Et
  Aslında onlarda biliyorda bu İsveç Küresel sermayenin emriyle yapıyor.İslam ülkeleeine uzaksın işin gücün yok sana bişey yapamazlar.Pkk yı destekle İslam'a saldır sana bişey olmaz diyorlardır.Belkide Türkiye kızsın bunları Natoya almasın.Rusya bunlar saldırsın ortalık iyice karışsın diyorlardır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya: 13 Şubat'ta malûmun ilâmı olacak
TOKİ İstanbul kura çekimlerinde son dakika gelişmesi! İşte kabul edilenlerin isim listesi