İsrail Cumhurbaşkanından NATO'ya çağrı

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, "NATO ekonomik, yasal ve siyasi yaptırımlar ve askeri caydırıcılık da dahil olmak üzere İran rejimine karşı mümkün olan en güçlü duruşu almalıdır." dedi.

İsrail Cumhurbaşkanından NATO'ya çağrı
İsrail Cumhurbaşkanından NATO'ya çağrı
GİRİŞ 26.01.2023 19:17 GÜNCELLEME 26.01.2023 19:18
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Herzog, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahında, Genel Sekreter Jens Stoltenberg ile ortak basın açıklaması yaptı.

Ukrayna'daki krizin bu ülkenin sınırlarını aştığını belirten Herzog, "İran tehdidi artık Avrupa'nın eşiğinde. Uluslararası düzene meydan okudular." ifadesini kullandı.

Herzog, "NATO ekonomik, yasal ve siyasi yaptırımlar ve askeri caydırıcılık da dahil olmak üzere İran rejimine karşı mümkün olan en güçlü duruşu almalıdır. Bu Orta Doğu'nun, Avrupa'nın ve dünyanın istikrarı için çok önemlidir." diye konuştu.

- "İsrail, NATO ile stratejik bağları genişletmeye ve derinleştirmeye kararlı"

Herzog şunları kaydetti:

"Abraham Anlaşmaları'nın ardından Akdeniz ve Orta Doğu'daki mevcut benzeri görülmemiş güvenlik işbirliğini, potansiyel ortak olarak NATO ile stratejik bir bölgesel ortaklığa dönüştürmek için tarihi fırsatımız var. İsrail, NATO ile stratejik bağları genişletmeye ve derinleştirmeye kararlıdır. Sadece birkaç ayda imzalanması planlanan işbirliği süresini uzatan ve kapsamını genişleten yeni işbirliği anlaşması yapacak olmamızı memnuniyetle karşılıyoruz."

- İsrail-NATO ortaklığı

Stoltenberg de ilk kez bir İsrail liderinin NATO'da toplantıya katılarak müttefiklere sesleneceğini, bunun İsrail-NATO ortaklığının işareti ve derinleşmesi anlamına geldiğini söyledi.

NATO ve İsrail'in neredeyse 30 yıldır bilim ve teknoloji, terörle mücadele, kitle imha silahlarına karşı mücadele gibi birçok alanda yakın iş birliği içinde çalıştığını ifade eden Stoltenberg, "Bugün, iklim değişikliği, inovasyon ve yeni teknolojiler de dahil olmak üzere işbirliğimizi daha da güçlendirmenin yollarını ve ayrıca Ukrayna'ya verdiğimiz desteği tartışmayı dört gözle bekliyorum." dedi.

Stoltenberg, İran'ın Ukrayna'da Rusya'ya destek vermesine değinerek "Buna karşılık Rusya da İran'a verdiği desteği artırıyor." ifadesini kullandı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 22
 • Dede 1 ay önce Şikayet Et
  Filistine zulüm insan hakları mahkemesi nerde davet ve şikayet edilmeli israil dünyaya kötü ve yaptıkları her gün gösterilmeli internet televizyon dergi belgeseli yapılıp örgütlenip dünyaya yatmalıyız hak aranmalı batıda bile
  Cevapla
 • Yüksekova lı kürt 1 ay önce Şikayet Et
  Peki İsrail çok masum bir devlet mi kendi hatalarını zulmünü hiç görmüyorlar mı Filistin lilere ne zülüm uyguladıklarını Allah onları yok etsin
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Lan insan kardeşi için bunu ister mi??? Utanmaz senii.
  Cevapla
 • Boşver 1 ay önce Şikayet Et
  Önyargılı saçmalama
  Cevapla
 • Yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Once israilin yok edilmesi lazim dunya rahat olsun
  Cevapla
 • Selahaddin... 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyadaki fitne....yahu diyi medyadan çek biter...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nükleer santrallerin uranyum ihtiyacı Karadeniz'den karşılanabilir
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Aday olamaz' dediler, YSK suratlarına vurdu