Fransa yerine Türkiye'ye verdiler, komşu şaşkına döndü!

Türkiye ile Pakistan arasında imzalanan anlaşma Yunan basınında hazımsızlığa nedenj oldu. Pakistan'ın Fransız yapımı denizaltılarının Fransa tarafından değil Türkiye tarafından modernize edildiğini yazdı.

GİRİŞ 27.01.2023 12:35 GÜNCELLEME 27.01.2023 12:42
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Pakistan'ın sahip olduğu Fransız yapımı Agosta 90B Sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonunu içeren ihaleyi Türkiye'nin üretici firmaya karşı kazanması Yunanistan'da büyük ses getirdi.

Yunan basını, Türkiye ile Pakistan arasında denizaltı anlaşması karşısında yaşadığı hazımsızlığını manşetlere taşıdı.

"TÜRKİYE TEHLİKELİ BİR OYUN OYNUYOR"

"Türkiye, Fransız denizaltılarıyla tehlikeli bir oyun oynuyor" başlığıyla konuyu gündeme taşıyan Yunan basını, "Pakistan'ın Fransız yapımı denizaltıları Fransa tarafından değil Türkiye tarafından modernize ediliyor" değerlendirmesinde bulundu.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin Pakistan ile yapılan anlaşma kapsamında ilk denizaltının Nisan 2021'de teslim edildiğini ikincisinin Aralık 2022'de kullanıma sunulduğunu, üçüncü denizaltı için ise çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

Haberde STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Güleryüz'ün açıklamalarına yer verildi;

"Bu proje bizim için gerçekten kritik bir proje. Üretici firmaya karşı kazandığımız bir ihale. Yurt dışında çok fazla örneğini göremezsiniz. Üretici firmalar dışında bu yetkinliğe sahip firma sayısı çok fazla yok. Bu denizaltı modernizasyonuyla STM, denizaltı konusundaki yetkinliğini ispatlamış oldu. Birçok yerli ve milli firmamızın bizle beraber ihracat yapmasına kapı açmış olduk. Bu tarz platformlara, denizaltılara sahip ülkelere de mesaj olmuş oldu. Çünkü üretici firma dışında STM, çok kapsamlı bir modernizasyonu yurt dışında, Pakistan'da gerçekleştirdi. Üçüncü denizaltı için çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Ülkemizin denizaltı gibi çok ileri teknoloji içeren stratejik bir alanda gerçekleştirdiği ilk mühendislik ihracatı. 50'ye yakın alt yüklenici firmamız var. Bu projeyle hepimiz için yeni bir kapı açıldı"

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 69
 • mmed 2 ay önce Şikayet Et
  neden ingilizce arkadaş urduca konuş
  Cevapla
 • Power 2 ay önce Şikayet Et
  Bence asıl korkusu; olası bir Türkiye/ Yunan mevzusuna karşı Pakistan bu araçları Türkiye'nin insiyatifine bırakabilir korkusu
  Cevapla
 • AHMET MITHAT OZTURK 2 ay önce Şikayet Et
  Silahlarını fransadan alan ülke fransa ne isterse onu yapar. Türkiye den alan ülke türkiye ile birlikte hareket eder.
  Cevapla
 • NazmiA68 2 ay önce Şikayet Et
  Artık dijital alemdeyiz güvenliğiiniz gavura teslim edilemeyecek kadar hassas onlarda saddamın akıbetine uğramamak için bzi deniz altımızı biz emin ellerde modernize temk isitiyoruz demişler
  Cevapla
 • Hakan 27 2 ay önce Şikayet Et
  İt ürür kervan yürür işte.
  Cevapla
 • Erman x 2 ay önce Şikayet Et
  Komşu değil düşman diyelim. Onlar bize diş biledikçe biz iyimser yaklaşıyoruz. Ne kaybediyorsak bundan kaybediyoruz zaten
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na çok sert tepki: Apo'yu kurtarmaktan bahsediyor
Merkez Bankası'ndan bankalara altın izni