İşte Avrupa ikiyüzlülüğü: Kuran yakmaya izin var Tevrat yakmaya izin yok

Paludan’ın polis korumasında Kur’an-ı Kerim yakmasına izin veren İsveç, İsrail Büyükelçiliği önünde Tevrat yakılması eylemine izin vermedi.

İşte Avrupa ikiyüzlülüğü: Kuran yakmaya izin var Tevrat yakmaya izin yok
İşte Avrupa ikiyüzlülüğü: Kuran yakmaya izin var Tevrat yakmaya izin yok
GİRİŞ 27.01.2023 14:27 GÜNCELLEME 27.01.2023 15:02
Bu Habere 177 Yorum Yapılmış

İsveç'te Kur'an- Kerim'i yakarak provokasyona imza atan ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan'ın, İsrail Büyükelçiliği önünde Tevrat sayfası yakma eylemine izin verilmedi.

İKİYÜZLÜ TUTUM

Paludan'ın Kur'an yakma provokasyonu, İsveç polisinin koruması altında gerçekleşmişti. Türkiye'nin İsveç makamlarına yaptığı "Bu eyleme izin vermeyin" talebi reddedilmiş,  İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Dışişleri Bakanı Tobias Billström, "Eylem çirkin ama ifade özgürlüğü her şeyden önce gelir. En önemli şey ifade özgürlüğü" açıklamasını yapmıştı.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SAFSATASI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD makamları da eylemi "Eylem çirkin ama by ifade özgürlüğü" olarak nitelendirmişti.

TEVRAT YAKMAYA İZİN VERMEDİLER

Kur'an provokasyonuna izin veren İsveç, İsrail Büyükelçiliği önünde Tevrat sayfası yakma eylemine izin vermedi.

İsrail'in İsveç Büyükelçisi Ziv Nevo Kulman, yaptıkları diplomatik girişimler sonucunda, İsrail Büyükelçiliği önünde Tevrat yakmak isteyen grubun vazgeçirildiğini belirtti:

"Bir Müslüman grubun, Stockholm'deki İsrail Büyükelçiliği önünde Tevrat parşömeni yakacağını duymak bizi endişelendirdi. Son birkaç gündür bu nefret dolu eylemin gerçekleşmemesi için gece gündüz çalışıyoruz. Yerel polisle ve İsveç Dışişleri Bakanlığı ile sıkı temas kurduk. İsveç makamlarına yönelik çabalarımız neticesinde söz konusu grup, Tevrat yakma eyleminden vazgeçti.”

KUR'AN YAKMA TALEBİ DOĞRUDAN KABUL EDİLMİŞTİ

İsveç makamları, Rasmus Paludan'ın Kur'an yakma talebini diyalog ile vazgeçirmek yerine doğrudan kabul etmişti.

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 177
 • Arif Efendi 1 yıl önce Şikayet Et
  Hristiyanlar tevrat ve zeburu eski ahit, incili yeni ahit olarak tek bir kutsal kitap olarak kabul ediyor. farklı bir inancın kitabı olarak görmedikleri için anormal karşılamamak lazım.
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 1 yıl önce Şikayet Et
  her taşın altından izraelin çıkması gayet doğal! arkasında gizlenemeyeceği taşları ortadan kaldırmanın zamanı gelmedimi?
  Cevapla
 • AdanaLıKardeşiniz 1 yıl önce Şikayet Et
  Provakosyon tehlikeli aşamaya ulaştı malesef istenmedik olaylar şayet gerçekleşir ise sırasıyla Hollanda İsveç Danimarka devlet yöneticileri sorumlu olacaklardır .Böyle rezalet görmedim devlet makamlarının bilgisi dahilinde emniyet kuvvetlerinin koruması altında bu alçakça eylemlerin gerçekleşmesi oldukça düşündürücü.Gün birlik olma kenetlenme günüdür Allahın izni ile heralanda ilerleyeceğiz bu iğrenç oyuna gelmeyeceğiz insanlık tarihine üç ülkenin kara lekesi olarak geçecektir anımsanacaktır.Yarabbi sana havale ediyorum gücün kudretin sonsuz amin.Allah hepimizi böyle insanların şerrinden korusun amin.
  Cevapla
 • Beko 1 yıl önce Şikayet Et
  İsveç ve batı ve Amerika ve avrupa... Hepinizin canı cehenneme. Bizler sizlerle müttefik olamayız ama olmuş gibi yaparız. Aynı sizin yaptığınız gibi.
  Cevapla
 • Efsane 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakın ben size birşey anlatayım Alp Dağlarının Eteğinde 30Yılım Geçti Sokakta bir Çocuğa Sor Kimin Çocuğusun Diye Cevap veremez çünkü Babasının kim olduğunu Bilmiyor Sizce Bunlar Kaç yüzlü yaratıkdır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dubai'de sel hayatı felç etti! Yönetim halka uyarılarda bulundu...
Devlet Bahçeli: İran-İsrail gerilimi tiyatrodur