Washington Post, "ABD PKK’yı eğitiyor" itirafı sonrası geri adım attı

Geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir haberde kullandığı fotoğrafın altına "ABD askerlerinin PKK'yı eğittiğini" yazan Washington Post gazetesi, bir düzeltme yayımlayarak "ABD güçlerinin PKK üyelerine eğitim vermediğini" öne sürdü.​​​​​​​

Washington Post, "ABD PKK’yı eğitiyor" itirafı sonrası geri adım attı
Washington Post, "ABD PKK’yı eğitiyor" itirafı sonrası geri adım attı
GİRİŞ 31.01.2023 20:51 GÜNCELLEME 31.01.2023 20:52
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

ABD merkezli Washington Post gazetesinin 28 Ocak 2023 tarihli baskısında yer alan bir haberin fotoğraf altı bilgisinde "Eylül ayında ABD askerleri PKK üyelerine eğitim verirken" ibaresi yer aldı.

Suriye’nin Haseke bölgesinde çekilen fotoğrafla, Amerikan basınında ilk kez ABD ordusunun SDG olarak adlandırdığı örgütün PKK ile aynı örgüt olduğunun kabul edildiği ifade edildi.

Anadolu Ajansının konuyla ilgili soruları üzerine yazılı açıklama yayımlayan Washington Post yönetimi, şu ifadeleri kullandı:

"28 Ocak sayımızın iç sütunlarında yer alan ve Özel Harekat Kuvvetlerinde görevli kadınlarla ilgili haberde kullanılan Getty kaynaklı fotoğraf, ABD güçlerinin PKK militanlarını eğittiği yönünde yanlış bir bilgi içeriyordu. ABD güçleri Türkiye ve Irak’ta faaliyet gösteren ve ABD tarafından terör örgütü olarak tanımlanan PKK üyelerine eğitim vermiyordu."

ABD'LİLERİN PKK'YA EĞİTİM VERDİĞİNİ ANADOLU AJANSI GÖRÜNTÜLEMİŞTİ

Washington Post gazetesinde yer alan haberde kullanılan fotoğraf 7 Eylül 2022'de Anadolu Ajansı tarafından yayımlanmış, Getty Images şirketi ile olan anlaşma ile de uluslararası medyaya servis edilmişti.

Suriye’nin kuzeyindeki Haseke kırsalında çekilen fotoğraflarda, ABD askerlerinin 240 PKK/YPG mensubuna verdiği ve Amerikan Bradley tipi zırhlı araçlarının da katıldığı eğitimden kareler yer alıyordu.

Söz konusu eğitim alanında ABD'ye ait helikopterler de keşif uçuşları gerçekleştirmişti.

Terör örgütü DEAŞ'a karşı kurulan koalisyona öncülük eden ABD, Fırat'ın doğusundaki Haseke ve Deyrizor topraklarında PKK/YPG'li teröristlere daha önce de çeşitli silahlı eğitimler ve tatbikatlarla destek olmuştu.

ABD ve öncülük ettiği koalisyon güçleri, 2015'ten bu yana binlerce PKK/YPG teröristine silahlı eğitim verdi.

ABD yönetimi ve medyası, Suriye’deki iç savaşın başından bu yana Türkiye’nin tüm uyarılarını göz ardı ederek, YPG’nin PKK terör örgütünün bir uzantısı olduğunu kabul etmiyor.

Türkiye’nin karşı çıkması ve ABD’nin terör örgütüne destek verdiğini afişe etmesi üzerine ise ABD, PKK/YPG terör örgütüne SDG ismini kullanmasını önermişti.

Washington Post gazetesinden itiraf niteliğinde PKK hatasıWashington Post gazetesinden itiraf niteliğinde PKK hatası

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 57
 • Osmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir de ; Türkiye için, müttefikimiz , demezler mi... Ne kadar ABD li varsa ülkemizden defetmeliyiz. Şeyten bunlar. İngilizin maşası, İsrail in uşağı...
  Cevapla
 • BÜLENT 1 yıl önce Şikayet Et
  abdnin teröristleri belesyip eğittiğini dünya biliyor
  Cevapla
 • Ormancı, 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyadaki kargaşanın, savaşların, zulmün, açlığın, yokluğun, sefaletin, Allah'sızlığın, ahlaksızlığın kaynağı kendisini çok çok iyi kamufle ederek perde arkasından ABD 'yi maşa olarak kullanan İngiliz derin devletidir. Amaçları çok çok yakın bir zamanda 3.Dünya Savaşını çıkarıp 8 milyara dayanan dünya nüfusunu 1 milyar seviyesine kadar indirerek Yeni Dünya Düzenini kurmak; İsrail'i " Arz-- Mevud " emeline ulaştırmaktır. "Arz-ı Mevud" denilen bölge Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinin tamamını ve Doğu Anadolu'nun bir kısmını kapsıyor. İsrail'in "Vadedilmiş Topraklar" haritasını inceleyin.
  Cevapla
 • Mustafa YILDIRIM 1 yıl önce Şikayet Et
  abd nin beslediği paralı maaşlı teröristleri çok fazla... bukadar teröristi nereye gömeceğiz o da ayrı bir iş maliyet
  Cevapla
 • Davut 1 yıl önce Şikayet Et
  Bölgeyi işgal etmesi için tezkereler çıkarırsın, dualar edersin işgalci askerler için. Kendi ülkeni sortiler yapması için üs olarak kullandırırsın vs. Aylan bebekler.... neyse. Hadi size hayırlı TRAŞ'lar.
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  İncirlik kapatılsın 6284 iptal edilsin Lgbt dernekleri lagv edilsin Fransız iklim sözleşmesinden ayrılalım Tarımda dışardan alım kaldırılsın pahalıda olsa yerli malı Gdo ve ithal bil gate gübreleri tohumları ve fideleri yerine yerli gübre tohum ve fide kullanılsın 6 ayda türkiye nasıl düzeliyor görün yoksa böyle amerikanın kafasına göre bastığı dolara muhtaç yaşarız ne pkk biter ne deaş kurtuluş yrp
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kassam Tugaylarından son dakika Zaytun duyurusu! İsrail çok ağır kayıplar verdi
Süper Lig'de dikkat çeken ayrıntı! En çok penaltı kullanan takımlar...