CIA Direktörü tarih verdi: Çin Tayvan'ı 2027'ye kadar işgal edecek

Rusya lideri Vladimir Putin'in, Ukrayna'da yeni bir saldırı hazırlığında olduğunu belirten CIA Direktörü Burns, Çin lideri Xi'nin ise orduya, 2027'ye kadar Tayvan'ı işgal için hazırlık yapma talimatı verdiğini söyledi.

CIA Direktörü tarih verdi: Çin Tayvan'ı 2027'ye kadar işgal edecek
CIA Direktörü tarih verdi: Çin Tayvan'ı 2027'ye kadar işgal edecek
GİRİŞ 03.02.2023 13:48 GÜNCELLEME 03.02.2023 15:04
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Ukrayna'dan gelen "Rus ordusu büyük bir taarruza hazırlanıyor" uyarıları gündemdeki yerini korurken, ABD istihbaratının bir numaralı ismi William Burns, 24 Şubat'ta ikinci yılına girecek Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

CIA Direktörü William J. Burns, dün Georgetown Üniversitesi'nde bir törende yaptığı konuşmada savaşta gelecek 6 ayın çok kritik olduğunu vurguladı. Rusya lideri Vladimir Putin'in Batı'nın savaşa ilgisinin zayıflamasından ve "siyasi yorgunluktan" fırsat bularak orduyu güçlendirip Ukrayna'da önemli kazanımlar elde edebileceğini kaydeden Burns, "Gelecek 6 ay savaş için kritik önemde" dedi.

Aynı zamanda ABD'nin eski Moskova Büyükelçisi olan CIA Direktörü, Rusya'nın Ukrayna'da ele geçirdiği toprakları bir bir kaybedebileceğini de kaydederek Putin'in barış müzakereleriyle ilgilenmediğini ve tek amacının savaşta zafer kazanmak olduğunu söyledi.

"ÇİN ORDUSU, TAYVAN İŞGALİNE HAZIRLANIYOR"

ABD için en büyük jeopolitik riskin Çin olduğunu da ifade eden Burns, Çin ve ABD arasında artan rekabetin benzersiz olduğunu söyledi. Burns'e göre, Putin'in Ukrayna'daki deneyimini yakından izleyen Çin lideri Xi Jinping, (Şi Çinping) Rusya'nın zayıf askeri performansından rahatsız.

Çin'in Ukrayna savaşı için Rusya'ya ölümcül silah vermek istemediğini kaydeden Burns, ABD istihbaratına göre Çin'in Tayvan'ı işgal planı yaptığını da savundu. CIA Direktörü konuşmasında, Çin lideri Xi'nin orduya, 2027'ye kadar Tayvan'ı işgal için hazırlık yapma talimatı verdiğini söyledi.

İRAN'I DA HEDEF ALDI

Burns, İran'daki iç istikrarsızlığın ve protesto gösterilerinin Tahran'ı giderek daha fazla tedirgin ettiğini savunarak,İ "İçeride olup bitenler, dışarıda daha agresif davranışlara yol açıyor" dedi.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 13
 • net 1 ay önce Şikayet Et
  çin tayvanla savaşmaz direk amerika ile savaşır. putinin düştüğü hataya düşmez. Abd çini yıkmadan rusyayı yıkamayacağını gördü çini de tuzağa çekiyor ama o savaştan parçalanarak çıkacak.
  Cevapla
 • plan 1 ay önce Şikayet Et
  çinin tayvanı işgal etmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız diyor yani. çini tayvanla hiç bitmeyecek bir savaşa sokup çini sömürge haline getirecek çinin sömürdüğü yerlere çökecek.
  Cevapla
 • Karanlık Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Önce kışkırtma, destek tur ve görüntüleri. Sonra vur Rusya Ukrayna birbirini. İkiside yıpransın. Biri esaretine girsin diğeri çöksün. Şimdi Çin içinde aynı pravo. Tayvan esarete, Çin çöksün. Ne kadar çökerse. Sorun değil. Bir tarafta kırım, diğer güçlü tarafta zayıflatma. Kendi barış huzur içinde gücünü de muhafaza eden USA.
  Cevapla
 • CCC 1 ay önce Şikayet Et
  Kefere devletlerinin hepsi işgalci sömürücü bunuda çeşitli maskeler altında yapıyorlar.
  Cevapla
 • adem 1 ay önce Şikayet Et
  sanki kendileri bir yerleri işgal etmemişler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin yeni avcısı ortaya çıktı! Kendi kendine karar verebilecek
Cumhurbaşkanı adayları için imza süreci başladı! Hangi aday kaç oy aldı? ilk rakamlar...