Putin: Batı Rusya'yı parçalamak istiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'nun kendilerini yenilgiye uğratmak istediğini vurgulayarak, “Batı önce Rusya'yı ayrı ayrı küçük parçalara ayırmaya, itip kakmaya ve kendi kontrolü altına almaya çalışıyor" dedi

Putin: Batı Rusya'yı parçalamak istiyor
Putin: Batı Rusya'yı parçalamak istiyor
GİRİŞ 26.02.2023 13:03 GÜNCELLEME 26.02.2023 13:24
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Moskova Kremlin Putin" programı için gazeteci Pavel Zarubin'e röportaj verdi. Batılı ülkeler ile yaşadıkları gerilimi anlatan Putin, Batılı ülkelerin Sovyetler Birliği'nden sonra Rusya'yı yıkma amacı taşıdığını savunarak, "Batı'nın tek bir amacı var. Eski SSCB'yi ve Rusya Federasyonu'nu dağıtmak, sonra Rusya'yı sözde medeni halklar ailesine kabul edebilirler. Ancak Batı önce Rusya'yı ayrı ayrı küçük parçalara ayırmaya, itip kakmaya ve kendi kontrolü altına almaya çalışıyor" dedi.

Rus halkının birlikteliğine vurgu yapan Putin, "Halkımızın birliği, bir mecaz ifade değil, bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Rusya halkı birleştiğinde, birlik olduğunda eşi benzeri yoktur. Bu birlik, tüm başarılarımızın ve tüm zaferlerimizin ana şartıdır" ifadelerini kullandı.

BATININ PLANLARI KAĞIDA DÖKÜLDÜ

Batılı ülkelerin Rusya üzerindeki amaçlarını kağıda dahi döktüğünü söyleyen Putin, "Bu planlara müdahale edilmeseydi Rus milleti gibi bir etnik grubun bugünkü haliyle hayatta kalıp kalamayacağını bile bilemezdik. Tek bir Rus halkı yerine Moskovalılar, Urallar ve diğerleri gibi olurdu. Bunların hepsi planlarda vardı, bu planlar kağıda da döküldü. Önce Sovyetler Birliği'nin, ardından Rusya'nın bölünmesi Batı'nın ortak hedefi olarak belirlendi. Birinci Dünya Savaşı’nda yaptıkları buydu, dahası SSCB’nin dağıldığı 90’larda olan buydu" dedi.

NATO'NUN  NÜKLEER YETENEKLERİNİ GÖRMEZDEN GELEMEYİZ

Geçtiğimiz günlerde askıya aldığı Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’na (Yeni START) değinen Putin, "Bugünün şartlarında önde gelen tüm NATO ülkeleri asıl amaçlarının bizi stratejik bir yenilgiye uğratmak olduğunu ilan ederken, bu şartlarda onların nükleer yeteneklerini nasıl görmezden gelebiliriz?" dedi.
NATO'nun resmi olarak Yeni START anlaşmasına taraf olmadığını, bu anlaşmanın Washington ve Moskova arasında imzalandığını da belirten Putin, NATO'nun START-3 anlaşmasına da dahil olmak istediğini hatırlattı.

UKRAYNA'YA SİLAH YIĞIYORLAR

Batılı ülkelerin Ukrayna’ya gönderdiği silahlara dikkat çeken Putin, "Ukrayna'ya on milyarlarca dolar değerinde silah tedarik ediyorlar. Bu ilişki sadece askeri- teknik işbirliği değil. Para almıyorlar" dedi.

Batılı ülkelerin savaşa doğrudan müdahil olduğunu ima eden Putin, Ukrayna ordusunun bu silahlarla bazı sivil noktaları bombaladığını belirterek, "Gönderilen silahlarla Novorossiya ve Donetsk'teki yerleşim yerlerinin bombalanması da dahil olmak üzere Kiev rejimi tarafından işlenen suçlara ortaklık anlamına geliyor" dedi.
Putin, "Sonunda çok kutuplu bir dünya, uluslararası arenada herkese saygı, herkesin çıkarlarını gözetme mücadelesini savunan bir duruşun galip geleceğinden hiç şüphem yok" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 18
 • Barış 1 yıl önce Şikayet Et
  Putin adamın kralıdır! Çeçenistan Karabağ İnguşya konusunda zalim olabilir kabul ediyorum!ama ne yapalım kardeşim?Mecelle kaidelsi gereği ehveni şer esastır!
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bati nereyi parçalamadi ki.Guney,amerika ,Kuzey amerika der.,Hutiler,Tutsiler der,Bati berlin ,dogu berlin der,ingiltere ,ira der,arap,kurt der,,Katolik ,protestan der.Sunni ,Alevi der,rus yanlisi bati yanlisi der,.der der de der Her şekilde ayriştirip,bolup parçalar.Bati dedigim aslin da batiyi kullanan şerler.
  Cevapla
 • KARADERELİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendin kaşındın, Rusya durdurulmasaydı ne yapacağı belli değildi. Rusya'nın bu işgal politikaları en çok da bizi etkliyecekti.
  Cevapla
 • Emin 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa da sapkınlık, ırkçılık, doyumsuzluk, kan emicilik ve olumsuz ne varsa hepsi zirvede. Bir ata sözü bize, azan kulun belası yakındır der. Avrupa da belasını bulacak
  Cevapla
 • net 1 yıl önce Şikayet Et
  rusya yıkılırsa suiye libya sibirya ve orta asya için iyi olabilir. çin yıkılırsa türkistan ve mançurya için çok iyi olur.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya yıkılırsa tüm dünya yıkılır. Çünkü Rusya, emperyalist Amerika ve batının karşısında bir dengedir. Bu denge yok olursa, dünya büyük şeytan Amerika’nın elinde, insan kanının su gibi aktığı bir oyun alanına döner. Dolayısıyla dünyada ancak bu tür dengeler olursa, savaşlar büyük ölçüde engellenebilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Naci Görür'den yeni uyarı: 2 bölgeyi işaret etti: Her an büyük bir deprem olabilir
Telaşlandıran yeni salgın! Hızla yayılıyor: Yüzlerce ölü, binlerce vaka var