Lavrov'a Hindistan'da soğuk duş! Verdiği cevap sonrası şoke eden tepki...

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, G20 Zirvesi kapsamında geldiği Hindistan'da "Ukrayna'nın bize açtığı savaşı durdurmaya çalışıyoruz" dedi. Lavrov'un bu sözleri salondakiler tarafından alay konusu oldu.

GİRİŞ 05.03.2023 07:41 GÜNCELLEME 05.03.2023 09:29
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de gerçekleşen G20 Dışişleri Bakanları Zirvesi'ne katılmasının ardından Raisina Dialogue Konferansı'na katıldı.

LAVROV'A 'HADİ ORADAN' TEPKİSİ

Konuşmasında Rusya-Ukrayna savaşına değinen Lavrov, Rusya'nın işgalinin haklı bir eylem olduğunu savundu. Bir katılımcının Lavrov'a " 'Savaş Rusya'nın enerji stratejisini nasıl etkiledi ve Asya'ya yönelik bir ayrıcalık mı olacak?' " sorusunu yöneltmesinin ardından Lavrov, verdiği cevapla alay konusu oldu.

" 'Ukrayna'nın işgalini 'Batı' başlattı. Ukrayna'nın bize açtığı savaşı durdurmaya çalışıyoruz" diyen Lavrov, salonda gülüşmelere neden olurken, salondaki birinin ise 'Hadi oradan' dediği duyuldu.

Birçok konuda soruya kendi bakış açılarıyla cevap veren Lavrov, moderatörün Rusya ile NATO arasındaki gerilimin nedenlerinin neye dayandığıyla ilgili sorusuna ise "Buradaki (salondaki) kişilerin olup bitenlere dair bilgisi olan veya takip eden insanlar olduğunu varsayıyorum. Bu durumda bizim son 20 yılda endişelerimizin gerekçelerinin de anlaşılması gerekiyor. 1999'da, İstanbul'da yapılan AGİT zirvesinde, temel ilkesi güvenliğin bölünmezliği olan ve ülkelerin müttefiklerini seçme hakkı olmasına rağmen, hiçbir devletin kendi güvenliğini güçlendiremeyeceği şeklindeki en üst düzeyde bir siyasi deklarasyon imzalanmıştır. Cumhurbaşkanları ve başbakanlar tarafından imzalanan bu deklarasyonda bir başka önemli madde ise AGİT alanında baskın bir askeri rol üstlenilmemesidir. Bu maddeleri tekrar okursanız NATO'nun tüm bu taahhütleri ihlal ettiğini göreceksiniz. Tüm bu ilkeler 2010 yılında Astana'daki, AGİT zirvesinde teyit edilmişti" dedi.

"NATO'NUN GENİŞLEMESİNİ DURDURUP DURDURMAYACAKLARINI SORDUK"

Konuşmasının devamında bu süreçlerin ardından kendi güvenliklerini sorgulamaya başladıklarını vurgulayan Lavrov, "NATO'nun genişlemesini durdurup durdurmayacaklarını sorduk. Bunun sadece siyasi bir taahhüt olduğu karşılığını verdiler. Gözlerimizin içine baktılar ve yasal olarak bağlayıcı güvenlik garantilerinin yalnızca NATO üyelerine verilebileceğini söylediler" diyerek bağlayıcılığı olan anlaşmanın NATO tarafından ihlal edildiğini savundu.

Lavrov ayrıca Ukrayna'daki krizin çözümüne yönelik 2014 yılında imzalanan Minsk Anlaşmalarının da Batılı ülkeler tarafından defalarca ihlal edildiğini de ekledi.

"BATI MÜZAKERELERDEN ÖNCE SAVAŞIN SAHADA KAZANILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR"

Ukrayna'daki sorunun müzakerelerle çözülmesi gerektiğinin altını çizen Lavrov, Batılı ülkelerin buna karşı olduğunu da savunarak, "Herkes Rusya'nın ne zaman müzakerelere hazır olacağını soruyor. Batı ise sürekli olarak müzakerelerden önce savaşın (Ukrayna tarafından) sahada kazanılması gerektiğini söylüyor" diyerek Rusya'nın müzakerelere açık olduğunu da ekledi.

Konferansın moderatörü son sorusunda savaş nedeniyle enerji krizi yaşandığını hatırlatarak, Rusya'nın Hindistan'a gaz sevkiyatını sürdürüp sürdürmeyeceği sorusuna ise, "Rusya'nın enerji politikası, Hindistan ve Çin de dahil olmak üzere güvenilir ortakları hedef alacaktır" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 24
 • Emirhan 11 ay önce Şikayet Et
  Hayır efendim, adam tam da doğruyu söylemiş. Akıllı düşünün ve aon 2 yılın,ukrayna açıskndan , muhasebesini yapın bakalım
  Cevapla
 • Gasap haydo 11 ay önce Şikayet Et
  Lavrov İngiliz kuçu kuçularının yanında kendini savunman nafile boş coni İngiliz garson ayakçısı hindistan yerinde olsam gitmezdim bile oraya
  Cevapla
 • Huseyin 11 ay önce Şikayet Et
  Doğru tesbit abd İngiltere başlattı savaşı Rusya yı durdurmak için yıpratmak için yapıldı şimdi ne oldu abd İngiltere Avrupa hücum ediyor ukranayay silah veriyor sonuç ney gereksiz ölen Ukrayna halkı zavallı insanlar dağılan Ukrayna toprağı ama abd İngiltere Rusya ya verdiği çok büyük zarar savaşmadan ülkeyi çökertmek taktiği masa Ukrayna bu sefer bize yunsnistani yapmak istediği gibi
  Cevapla
 • HAKAN 11 ay önce Şikayet Et
  Bizim hiç birine güvenmememiz ve kendi paktımızı kurmamız lazım. Bu pakt illa sadece türkler sadece müslümanlar şeklinde olmasına gerek yok. Venezuela veya macaristan gibi bizimle birlikte yürümeye meyilli ülkelerde olabilir. hükümetin yapması gereken tüm silahlaırmızı %100 kendimiz ürettiğimiz gibi bu ülkelerinde üretim ve silahlanmasını sağlamak olmalı ki son 4 yıldır bunu yapıyor. Eğer 5 yıl daha iktidarda kalırsa bu süreç büyük oranda tamamlanacaktır. başka bir hükümet gelirse emperyalistlerin korkusu olan türklerin kendi paktını kurma düşüncesi engellenmiş olur.Ne olacağımıza seçimde millet karar verecek
  Cevapla
 • Anonim 11 ay önce Şikayet Et
  Anlaşılması için şöyle diyelim, Allah cc göstermesin Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nin başına fransız bir ekibin ve ab sevdalısı bir yönetim kadrosunun darbe ile geçmesini düşünün. İçeride tüm politikalar da taraflı olduğunu düşünün. Durum bu esasen.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten muhalefete özür çağrısı! ABD'ye de sert tepki gösterdi
Yunanistan'da Türkiye paniği: Fark açılıyor